logo Silvarium tisk

Ceny dřeva a pelet klesají Český smrk by chtěl mít doma každý, a to nejen o Vánocích! Cena palivového dřeva se snížila o 35 % a cena pelet klesla o 14 % za poslední čtyři měsíce. I v novém roce bude dřevo z českých lesů dostupným a spolehlivým zdrojem tepla pro váš domov, a to i ve formě pelet a briket. Moderní kotel na pevná paliva a velká zásoba dřeva nebo pelet, to byl v letošním roce hodně oblíbený recept na energetickou krizi. Nových kotlů se prodaly desítky tisíc a další rekordní počet kotlů se bude instalovat v nadcházejícím roce 2024. Rostou ceny uhlí, plynu i elektřiny a jedině dřevo z českých lesů je stále k dostání za dostupnou cenu. I ceny dřevěných pelet jsou nižší než loni, vytápění peletami je dlouhodobě druhé nejlevnější po dřevu. Jak to, že ceny dřeva a pelet klesají během topné sezony? „Poptávka je letos nižší, protože začátek topné sezóny byl výrazně teplejší a lidé také mají zásoby dřeva nebo pelet z minulého roku, kdy jsme zažívali tzv. energetickou krizi a domácnosti se předzásobily i na dva roky dopředu,“ vysvětluje Vladimír Stupavský z Klastru Česká peleta. Řada domácností si proto pořídí v novém roce moderní kotel na dřevo nebo pelety, aby jim smrky z českých lesů mohly dělat radost a přinášet teplo po celý rok. Je to opravdu chytrá volba, protože dřeva je u nás dostatek, jeho cena je dlouhodobě příznivá a navíc je spalování dřeva velmi ekologické, je to tzv. obnovitelný zdroj energie. Vyplatí se vám v novém roce i nový kotel? O změnách v kotelně uvažoval v uplynulém roce asi každý, kdo sleduje vývoj cen tepla. Ale vyplatí se opravdu nový kotel? Sníží se náklady na vytápění? Výpočet ulehčí nová online kalkulačka, která srovnává různé typy paliv a kotlů a zohledňuje i jejich účinnost. Hned tam uvidíte, kolik stojí vytápění s různými druhy paliva. Srovnáváme uhlí, plyn, elektřinu, dřevo, pelety i tepelná čerpadla. Tak snadno zjistíte, jestli i vy potřebujete udělat nějaké změny v kotelně. Dřevo, nebo pelety? Zatímco kotle na dřevo vyžadují pravidelnou obsluhu, tedy zapalování, přikládání a čištění, peletové kotle jsou automatické. Samy se zapalují a přikládají si pelety ze zásobníku, a proto se dají ovládat přes pokojový termostat nebo mobilní aplikaci. Kotel pod stromeček? Stát proplatí až 95 % Nákup nového kotle na dřevo nebo pelety podporuje i stát, a to poměrně štědrými dotačními programy. Když máte nízký příjem nebo pobíráte příspěvek na bydlení, jsou tu pro vás kotlíkové dotace, které vám proplatí až 95 % nákladů na výměnu starého kotle. Pro ostatní domácnosti je tu Nová zelená úsporám. Nově můžete žádat také o příspěvek na peletová kamna, která také dokážou levně a efektivně vytopit menší dům nebo celý byt, když se napojí radiátory.


TZ Klastr Česká peleta

Komentáře  

0 # schutzmeister@iex.cz 2023-12-15 11:19
Jo, jo, cena jde dolu.

Když zadáte na Alibabovy "rusian pellets"
a klepnete na odkaz, vyjede "výrobce" Shandong -China.

https://www.alibaba.com/showroom/wood-pellets-russia.html

S dodáním Itálie, Germany... po 120 doláčích paleta.
Ale určitě se domluvíte....
0 # schutzmeister@iex.cz 2023-12-15 11:35
„Kromě Evropy téměř nikdo nebral ruské pelety,“ říká Valery Pisarev, generální ředitel LHK Čerepovec, „Takže s uzavřením evropských trhů nebudou mít kam jít. Do Číny nemůžete dodávat pelety – cena to prostě neumožňuje.“

:lol: :lol: :lol:

https://worldbiomarketinsights.com/ban-on-russian-wood-pellet-exports-would-have-consequences-on-waste/
0 # schutzmeister@iex.cz 2023-12-15 12:02
A tudy jedou "vietnamské" pelety z Nachodky. 8)

"Tento měsíc bude v dalších dvou pilotních jízdách dodáno do Okgye 240 20ft kontejnerů přepravujících dřevěné pelety a příští měsíc začne pravidelná týdenní linka spojující Okgye s Nakhodkou, Vladivostokem a Pusanem, provozovaná společností Sinokor. To rozšíří skupinu služeb zaměřených na Rusko, které se objevily v důsledku rozhodnutí provozovatelů hlavních linek stáhnout se ze sankcionované země."

https://theloadstar.com/wood-pellets-fuel-new-south-korea-russia-container-service/

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Kterou z hlavních změn v návrhu novely lesního zákona byste nejvíce přivítali?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě