Svět i Čechy vzrušují hořící lesy za Uralem. V Česku se ale odehrává ještě větší pohroma, i když stromy zatím nehoří. Jen svítí, jak říkají rezavým, uschlým kmenům mezi ještě zelenými kusy, někteří lesníci. Smrky i další jehličnany v podhůří Jeseníků, v Beskydech, na Vysočině, jihu Čech i jinde zejména kvůli kůrovci i dalším škůdcům už několik let ve velkém odumírají. Sucho a vzestup teplot je oslabily natolik, že už věčnému soupeři nejsou schopné čelit.
Čechům hrozí, že přijdou o kus přírody, kde rostou nejen houby. Les čistí vzduch, zadržuje vodu, chrání prameny, půdu a ochlazuje ji. Že naše smrkové lesy nemají v době klimatické změny šanci přežít, varovali vědci už v roce 2006. Nestalo se nic. Ani v letech 2015 či 2016, kdy už kůrovec vítězil.
Vedení ministerstva zemědělství i největšího lesního podniku v zemi Lesů ČR dál hájilo nepružný systém kalamitní těžby externími těžařskými společnostmi, diktovaný tzv. Dřevěnou knihou, který znemožňoval rychlý řez. Vědci i ekologové také roky marně upozorňovali, že je třeba začít ve velkém sázet nové, převážně listnaté stromy, které by vytvořily zárodek nového lesa. Česká lesní fabrika, systém hospodaření postavený na kácení a odvážení celých bloků smrkových lesů na pily, musela šlapat dál.
Martin Biben
Celý článek najdete v HN.
Komentáře
Dokad se neotočí obchod nestane se vůbec nic.
A u vlákniny to bude ještě roky.
Víc než dotace prospěje déšť.
A to si novináři ještě nevšimli borovice. Tu nejspíš nekoupí ani číňan.
Další co mne zaráží, je jasná záruka, že jen co se něco z hlediska kůrovců zlepší, tak budou peníze ihned kráceny - opět dobrá příležitost pro odkláněče financí!
No a další naivita naší vlády, kdo po r. 2021 asi bude o lesy pečovat, ožínat, vylepšovat, zajišťovat apod.
No a tak jsme opět u slavných formulací "vysadili jsme a pod." ale nikdo už nehodnotí, do budoucna co nám tu zůstane!!!!
Bohužel, les není o propagaci, okamžité byť dobře míněné a až fatálně veřejnosti předložené akci, ale o letité a pravidelné práci a opatřeních.
UŽ TO NĚKDO POCHOPIL!!!
I vy jeden vtipálku!
O škodlivosti smrku se VÍ UŽ MINIMÁLNĚ 100 LET, staříku. To je víc než jedno to vaše "obmýtí". Už Tomáš Baťa ve 20.letech minulého století odmítl na základě doporučení skutečných lesních odborníků obnovovat své lesy měsíční krajinou (čti: holosečemi) a dřevitou kukuřicí (čti: smrkem) - pouze v příměsi. A to měl Baťa k dispozici mnohem víc srážek, nižší teplotu, studenější zimy a další "protikůrovcové efekty", co dnes nemáme.
CO JSTE TEDY DĚLALI TĚCH 100 LET, ratlíci? Co děláte teď, to víme - mínusujete moje a další příspěvky a jako falešný balkánský žebrák u Staromáku stojíte s nataženou pazourou - občane Nováku, přispěj nám na náhradu škod, které jsme způsobili naší nebetyčnou hloupostí!
Potřebujeme dálnice. Nemocnice. Peníze na výzkum. Ne sanovat hloupost někoho, kdo už 100 let ví, že má hospodařit úplně jinak, ale má i po těch 100 letech ignorování nejzákladnějších faktů ještě tu drzost stát s nataženou prackou a žebronit, aby mu následky jeho hlouposti kompenzovali jiní.
Ano - hrozí velká ekologická škoda! Splavování půdy, deforestace, další nárůst kontinentality atd.!
Ale že jsem tak smělý, soudruzi - PROČ JSTE NA TO NEPOUKAZOVALI, KDYŽ JSTE VYTVÁŘELI DESETIHEKTAROVÉ PASEKY A SÁZELI JE SMRKEM, CO????
Jóóó, vlastně, já jsem zapomněl! Bolševik vám stál přece u hlavy a s pistolí v ruce vás nutil to dělat, že?
Dotace jsou nesmysl všude, ne jen v lese.
Jasně, každý neodpovědný hospodář by měl zkrachovat a prodat svou paseku někomu / za pár šušňů / kdo se postará. Tak to je.
Trochu problém z hlediska státu je, že první, nebo alespoň na řadě, je tu podnik státní - LČR, momentálně asi už bez "keše", který navíc svou obchodní politikou přispěl ke zhroucení trhu / pozdní zákaz čerstvých těžeb, nefunkční obchodní oddělení, orientace na okamžitý zisk /
Čili z velké části za svrab malolesů může státní firma. A jsem zase u té české povahy, nedivím se těm habsburkům, že se jim tidle brblalové nelíbili.
Mimochodem tady u nás nejvíc listnáčů a buku, v jinak prakticky 100% SM/JD zasadil bolševik, nevím, co se mu honilo hlavou, ale teď se to hodí.A taky douglasku, která zase do sucha tak skvělá není.
Podobě je to s dálnicemi, které potřebujeme, viz ta na Ostravu.
No a přirovnám, ti vámi dehonestovaní předci, stavěli mosty pro dobytčí potahy o váze pár metráků nákladu a sem tam povoz. Tyto mosty tu stojí 100-200 let, dnes přes některé jezdí klasický provoz, i kamiony a ony stojí a sloužili stovky let.
Jakoupak si měli techniku? Vědce a podobné vykutálence?
Domy také stavěly z kamene, dřeva a hlíny, stojí dodnes.
Lesy sázely a sloužili i více jak 300 let, běžně 100 a více let na věk porostu.
A dnes? Odpovězte si sám?
Haf Haf