Čím dál častěji se v lesích a parcích České republiky setkáváme s cizokrajnými keři a stromy. Vytlačují tak přirozené zástupce dřevin naší krajiny, a tím způsobují nedostatek potravy pro ptactvo, které u nás žije a hnízdí. Domácí druhy keřů dokážou svými plody poskytnout až šestkrát více potravy ptačím druhům než keře dovezené a uměle vysazené. Invaze nepůvodních zástupců rostlin se do volné přírody dostává ze zahrad a parků, kam ji přivedla snaha dosáhnout jisté formy homogenizace (stejnorodosti).
„Ať jede člověk do kteréhokoli města Evropy, všude vidí v parcích a stromořadích stejné druhy, například platany, duby červené, akáty, pajasany žláznaté, túje, sakury. Téměř nepoznáte, jestli jste v Helsinkách, nebo v Barceloně...," popisu současný stav věci ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.
Odborníci důrazně apelují na odpovědné úřady, projektanty a zahradníky, aby se v co nejkratší době zaměřili na dosazování původních druhů.
V opačném případě již nepůjde zachovat druhovou rozmanitost a kvůli nedostatečnému přísunu potravy dojde k nekontrolovatelnému úbytku ptactva.