Název: České ekology zatkli v Tatrách
Zdroj: Mladá fronta Dnes
Datum: 23.04.2007
Autor: ZUZANA JANEČKOVÁ
Rubrika: Z domova
Praha - Čeští aktivisté o víkendu bojovali za slovenské lesy - a dostali se do konfliktu s místní policií.
"Slováci blokují už týden Tichou dolinu v Tatrách, která je v první zóně národního parku a kterou teď chtějí lesníci vykácet," říká Petr Machálek z Hnutí Duha. "V pátek tam přijelo patnáct lidí od nás, aby jim pomohli blokovat dřevařské stroje. Byla to taková spontánní akce, nic organizovaného."
Lesníci začali před dvěma týdny kácet stromy, které poškodila před čtyřmi lety ničivá vichřice. Jenže jim v tom bránilo padesát ochránců přírody, kteří společnými silami blokovali jejich těžké stroje.
V pátek odpoledne zavolali dřevorubci policii, aby aktivisty odvezla. Protizákonné nebylo to, že blokovali jejich stroje, ale to, že vstoupili do nejchráněnější zóny Tatranského národního parku, kam "civilisté" nesmějí.
Kdo zranil Čecha?
"Přijelo asi osm policejních aut a z nich vyskákalo třicet příslušníků zásahové jednotky. Byli oblečení v černých maskáčích a začali nás tlačit do aut," řekl slovenskému deníku SME jeden z účastníků blokády.
Policie třicet z nich zatkla a odvezla. Ekologové včera informovali média, že si jeden Čech při policejním zásahu zranil koleno. Slovenská policie však trvá na tom, že si Čech zranění způsobil sám.
"Pan Fiala se při převážení policistovi vytrhl, uklouzl a při pádu si zranil koleno," řekl mluvčí prešovské krajské policie Daniel Džobanik. V Tiché dolině - jedné z nejvzácnějších částí slovenských Tater - se o víkendu řešil stejný spor jako už léta na Šumavě.
Zatímco lesníci tvrdí, že les, který poničila vichřice, je napadený kůrovcem a musí se co nejdříve vytěžit, aby se kůrovec nerozšířil dál, ekologičtí aktivisté jsou jiného názoru: "Ten les si od kůrovce pomůže sám. Když se stromy vytěží, zahynou tím i některé vzácné druhy živočichů. Podívejte se na Šumavu, tam se dřevo vykácelo a dnes se z toho les nemůže vzpamatovat," tvrdí Machálek. Podle ekologů je těžba dřeva na tak chráněném území protiprávní. "Přemnožení kůrovce nehrozí. Skutečné motivy lesníků jsou čistě ekonomické - vždyť tam leží dřevo za miliony korun," říká Robert Rajchl ze slovenského ochranářského sdružení Vlk.
Slovenští aktivisté chtějí v blokádě pokračovat i tento týden - avšak už bez Čechů. Ti totiž odjeli domů už během včerejšího odpoledne.
Monitoring médií
- pátek 19. prosinec 2025
- Evropský parlament schválil novelu nařízení o odlesňování. Nařízení se již nebude vztahovat na tisk (TZ ČUV)
- Park České Švýcarsko plánuje nové projekty, chce nové návštěvnické centrum (ČTK)
- Dřevostavby ve veřejném sektoru: jaké vlastnosti mají školy, úřady, zdravotní střediska apod. ze dřeva? (tvarchitect.com)
- Děčín nabízí vánoční stromy vypěstované v městských lesích, cena zůstává stejná jako loni (ČRo - sever.cz)
- Zdraží kakao nebo káva? Dopady pravidel pro odlesňování zasáhnou i dovoz (ekonomickydenik.cz)
- čtvrtek 18. prosinec 2025
- Upozorňujeme na riziko náhlého pádu stromů a velkých větví na Českomoravské vrchovině (lesycr.cz)
- Pastva hospodářských zvířat v lesích (ČT 1)
- Poslechněte si nový díl Uchem v mechu, tentokrát na téma Drábské světničky (lesycr.cz)
- Mezi významnými zdroji emisí ve Španělsku budou letos i lesní požáry (ČTK)
- středa 17. prosinec 2025
- Přirozená obnova a výchova porostů: Lesy ČR naplňují strategii (lesycr.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
MENDELU zkoumá ochranu a management populací jasanu úzkolistého
, Před 41 minut"nevysvětlené dramatické snížení plodnosti jasanu a šíření kořenových hnilob" ... -
SVOL: Sběr materiálu pro adventní výzdobu má svá pravidla. SVOL upozorňuje na zákonná omezení (svol.cz)
, Před 3 dnyJaký sběr, jde o řádění našich "vážených spoluobčanů", vždy před vánoci ... -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Před 3 dnyIlim - největší sovětský papírník - škemrá o státní subvenci. -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Před 4 dny:lol: :lol: :lol: Odkaz jsem si neuložil, ale je to z diskuze na jakémsi ... -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Před 5 dnyNekoukejte a nevěřte tolik lhářům a masírce z ČT a jiných podobných ... -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Před 6 dnyA je třeba poznamenat, že situaci také zhoršilo zavedení elektronických ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, Před 1 týdnemA pak je tu třeba si uvědomit, proč v praktické taxaci to číslo tedy, aspoň ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, Před 1 týdnem"Zakmenění není o dotyku větví (korun) stromů, ale o ploše, kterou ...













