logo Silvarium tisk

České lesy se jen pomalu vzpamatovávají z kůrovcové kalamity. Na jejich obnovu je teď ale nedostatek sazenic. Ceny dřeva loni prudce stouply, a to po prvotním dramatickém propadu. Co po několika krizových letech pomůže lesním hospodářům či dřevařům, odpoví Zaostřeno Víta Pohanky.

V češtině říkáme, že dřevo „těžíme“, stejně jako třeba uhlí nebo jiné nerostné suroviny. V němčině používají sloveso „ernten" (sklízet). V anglicky a francouzsky mluvících zemích také dřevo „sklízejí“, stejně jako další zemědělské plodiny.

Celý článek najdete zde

Komentáře  

+6 # schutzmeister@iex.cz 2022-01-10 11:44
A letos bude asi o dřevo taky pěknej fičák.
Rusák zakázal export kulatiny a od ledna i surového řeziva.

https://www.russia-briefing.com/news/russia-to-ban-raw-timber-exports-processing-businesses-operating-in-centres-such-as-china-s-manzhouli-need-a-rethink.html/

https://tass.com/economy/1383417

Ruská vláda již dříve zavedla širší omezení vývozu dřeva: od 2. ledna do 31. prosince 2022 platí v zemi vyšší sazby za vývoz jednotlivých druhů řeziva s vlhkostí nad 22 % a tloušťkou a šířkou nad 10 cm.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě