Vydavatelé a tiskaři se musejí připravit na další rok zdražování papíru. Jeho největší producenti v posledních letech výrazně snížili produkci, nyní je na trhu papíru i buničiny nedostatek.
Svět se potýká s výrazným nedostatkem publikačního papíru a základní suroviny pro jeho výrobu – buničiny. Ta loni zdražila až o polovinu na více než 1230 dolarů za tunu. Jde o důsledek toho, jak v minulých letech klesala poptávka po novinách a časopisech. Tento trend vedl producenty k odstavení velkých výrobních kapacit v Severní Americe, Evropě i Asii.
TRH OVLIVŇUJE SPOTŘEBA V ČÍNĚ
Největším a nejrychleji rostoucím spotřebitelem buničiny na světě je Čína.
Její rychlý ekonomický růst v posledních letech vyvolal silnou poptávku, kterou ale globální trh kvůli uzavření několika velkých výrobních kapacit nemohl naplnit.
Čína se navíc snaží zbavit pozice hlavního světového recyklovače. V první polovině loňského roku dovezla jen 7,2 milionů tun odpadního papíru, což bylo o 52 procent méně než předloni.
Zákaz dovozu netříděného smíšeného recyklovaného papíru vstoupil v zemi v platnost na konci roku 2017, takže Číňané náhle potřebovali velké množství buničiny.
TŘI MILIONY TUN
Buničina ale na trhu chybí kvůli dlouhodobě klesající poptávce po novinách a časopisech. „Celková redukce činila zhruba tři miliony tun a změnilo to situaci v Evropě i mimo ni. Více a více výrobců se navíc přesouvá z oblasti publikačních papírů do oblastí jiných výrobků z buničiny, která je společně se sběrovým papírem hlavní komoditou pro výrobu papíru," vysvětluje jednatel firmy Norske Skog Josef Doležal.
Jeho firma je druhým největším výrobcem novinového papíru na světě.
Až sedmdesát procent trhu přitom ovládá pět největších evropských producentů publikačního papíru. Dalším faktorem, který má na zdražování vliv, jsou rostoucí ceny elektřiny a fakt, že velká část dřevní hmoty nachází využití v nových odvětvích, jako jsou například biopaliva.
PROBLÉM PRO NOVINY
Trend růstu cen se předpokládá i pro letošní rok a vydavatelé by se na něj měli připravit. Zdražování ale může podle Doležala papírenskému průmyslu paradoxně spíše ublížit. „Redukce spotřeby kvůli tomu budou razantnější a rychlejší, než kdyby ta situace nebyla tak napjatá. Z diskuzí s vydavateli mám informace o tom, že hledají úsporná řešení," říká.
Vydavatelé novin tak mají několik možností. Mohou začít například se snižováním gramáže používaného papíru nebo s přechodem na méně kvalitní papír. Další možností je omezení tištěné inzerce a celkové snížení rozsahu novin. Rostoucí náklady podle generálního ředitele společnosti Czech Print Center Radomíra Kleina ale nakonec stejně způsobí hromadné zdražení novin a časopisů.
TISKÁRNY NEJSOU PŘIPRAVENÉ
Zcela zásadní dopad má zdražení papíru na tiskárny, které nejsou schopny překlápět ceny na klienty a dostávají se do situace, kdy samy financují část ceny papíru.
„Máme zpravidla uzavřené roční nebo spíše dvouleté tendry, které neobsahují žádnou ochranu proti růstu cen papíru. To historicky nikdy nebyl problém, proto tiskárny nebyly připraveny.
Teď jsme ale v situaci, kdy se nám nedaří překlápět navýšení cen, k němuž loni došlo zatím v každém čtvrtletí," říká bývalý generální ředitel tiskárny Europrint Petr Litvan.
Tempo růstu cen je podle něj u některých typů papíru i dvacetiprocentní a marže v polygrafi i se pohybují okolo dvaceti procent. „Pokud vám základní surovina o tolik zdraží a vy nejste schopni to přenášet na klienta, tak se samozřejmě dostáváte do problémů," dodává.
Z vyšších cen buničiny naopak profi tují české papírny. Podle Miloše Lešikara z Asociace českého papírenského průmyslu bude mít rostoucí cena buničiny pozitivní vliv. „Zvyšující se ceny samozřejmě nejvíce pomůžou firmám, které buničinu vyrábějí i prodávají, což je v Česku například Mondi Štětí.
Ostatní menší výrobci dražší celulózu sice nakupují, ale jimi vyrobené papíry také zdražily," popisuje vývoj.
Sběrového papíru, který je další důležitou surovinou pro výrobu papírů a lepenek, je podle něj naopak velký přebytek.
Toaletní papír i jednorázové pleny
Z buničiny se kromě klasického papíru vyrábí i hygienické potřeby, jako je například toaletní papír nebo jednorázové plenky, které začínají být v Číně čím dál populárnější. „S rostoucí životní úrovní v Číně začínají tamní obyvatelé nahrazovat bavlněné plenky papírovými a automaticky vyvstal problém, že buničina, která by dříve skončila v papírnách, byla nakonec využita v dětských plenkách. To samozřejmě šroubuje cenu buničiny nahoru," vysvětluje generální ředitel společnosti Czech Print Center Radomír Klein.
Martin Štorkán