Z lesních porostů na pomezí Náchodska a Trutnovska je po nedávné bouři s derechem pustina. Smršť pokácela 50 tisíc kubíků dřeva a škody půjdou do milionů korun. Následky pohromy odstraňují také vesnice na Úpicku.
Stačilo pár minut a lesy na Úpicku se po páteční bouřce proměnily v měsíční krajinu. Vzrostlé stromy padaly jako sirky v okolí Brzic, Havlovic a Libňatova. Škody půjdou do milionů korun. Následky bleskové vichřice obyvatelé stále odstraňují. Libňatov dokonce svolal brigádu, budou se odklízet větve, které napadaly na cesty, silnice a veřejná prostranství. Až měsíc zabere velký úklid po větrné smršti silničářům na krajských komunikacích.
Bouře doprovázená derechem, což je zvláštní druh přímočarého větru, poničila les o rozloze 150 hektarů. Největší škody počítají Městské lesy Jaroměř, kterým zasažené oblasti na pomezí Náchodska a Trutnovska patří. „Odhadujeme, že bouře pokácela minimálně 50 tisíc kubíků dřeva. To je desetkrát větší škoda než ta, kterou nám tu způsobil orkán Kyril. Zasažena je zhruba pětina našeho majetku," shrnuje jednatel Městských lesů Jaroměř Jaroslav Němec. Když vypočítává, co živel v lese napáchal, neskrývá emoce: „Je to naprostá katastrofa, tragédie, nic horšího nepamatuju. Snažíme se zpřístupnit cesty, abychom se vůbec někam dostali. Škody budou v desítkách milionů. Teď je tam měsíční krajina, mnozí to sledují se slzami v očích." Lesníci předpokládají, že odstraňování následků bouře potrvá až rok. „Nyní nasadíme těžkou techniku, abychom dřevo i kvůli kůrovci rychle zpracovali. Poté začneme znovu zalesňovat," pokračuje Jaroslav Němec.
Nad oblastí prováděl průzkum trutnovský „lovec bouřek" a člen Amatérské meteorologické společnosti Lukáš Ronge. Jeho fotografie naplno odhalily rozsah katastrofy. Podle něj škody způsobil přímočarý vítr, nejspíš „downburst". Derecho je zvláštním případem takového přímočarého větru. Na konkrétní lokalitu působí 5 až 10 minut a může zasáhnout oblast v šířce až několika kilometrů. Bouře může vygenerovat i sérii těchto větrů. „Podle hrubého odhadu vítr v místě polomu mohl mít rychlost 150 až 200 kilometrů v hodině. Vzlétli jsme, protože je to výjimečná situace. Navíc blízko od největšího polomu mám chalupu. To nejhorší nás naštěstí minulo," prozrazuje Lukáš Ronge.
Hrozba kůrovcové kalamity
Z následků páteční bouřky se stále vzpamatovávají také obce na trutnovskonáchodském pomezí. V Brzicích řádění odnesly nové sloupy nízkého napětí i obecní lesy, v Libňatově vichřice poničila několik střech. Až do pondělního odpoledne v obcích nešla elektřina. Domácnosti se dělily o narychlo zakoupené elektrocentrály. Na zítřek Obecní úřad v Libňatově svolal brigádu, oslovil místní spolky včetně zahrádkářů, sokolů a Červeného kříže. Budou odstraňovat napadané větve a vytěžené dřevo kolem silnic a na veřejných prostranstvích. Zatarasená popadanými stromy je také pěšina vedoucí k chatové oblasti, kde v pátek kolem jedné chalupy popadaly stromy a majitele doslova uvěznily uvnitř. Vyřezat cestu mu museli příbuzní. V silách jediného zaměstnance obce, který nahrazuje technické služby, není kalamitu odklidit. „Větve budeme svážet na hromadu ke koupališti a pak z nich dělat štěpku, abychom se toho zbavili," říká libňatovský místostarosta Jaroslav Pich. Vytěžit dřevo z obecního lesa, který bouřka také srovnala se zemí, však může trvat několik měsíců.
„Škody na obecním majetku nebudou velké, shodilo nám to jednu zděnou kůlnu, kterou musíme dobourat. Budeme mít velké výdaje za pronájem elektrocentrály, kterou jsme tady museli mít kvůli vodě, a pak za práce spojené s úklidem. Abychom co nejvíc ušetřili, na zítřek organizujeme brigádu," poznamenává. Mnohem větší škody mají soukromníci, především v okolních lesích, kde bouřka pokácela stovky stromů. Zájmem radnice je, aby kalamitu odstranili co nejdříve. Nebezpečí představují hlavně narušené stromy a větve u cest, které mohou někoho zranit. „Těžko říct, jak dlouho to potrvá. Na soukromníky však nemáme žádné páky, jak je k tomu přinutit," podotýká místostarosta.
V nedalekých Brzicích derecho postihlo třetinu třicetihektarové rozlohy obecních lesů. Obec s dvěma stovkami obyvatel, kde jediným zaměstnancem úřadu je kromě starosty a místostarosty účetní, teď řeší, jak obrovské množství dřeva zpracovat co nejrychleji. Úřad občanům dokonce nabídl, že si mohou popadané dřevo, které odklidí, zdarma odvézt. Zbytek chce obec prodat. V lesích je kůrovec, a tak pokud popadané stromy nevytěží včas, hrozí jeho přemnožení.
„Musíme si někoho najmout. Pily jsou přeplněné, všude je nával a už tady brousí překupníci. Pokud seženeme těžkou techniku, nezabere likvidace škod dlouhou dobu. V současnosti to ale je problém," přiznává starostka Brzic Nelly Kárníková, která páteční pohromu pozorovala z oken svého domu v Prorubech. Právě tam spadlo stromů nejvíc. „Vítr nabral dřevěný přístřešek pro dobytek a odnesl ho 100 metrů. Pak už jsem jenom sledovala, jak padají vršky stromů," vrací se k dramatickému pátku.