MladáBoleslav –Vdobě, kdy transparentnost a otevřenost slouží doslova jako zaklínadlo, rozhodli se v Boleslavi jít zcela opačným směrem.
Společnost Lesy města Mladá Boleslav, která má na starosti lesní hospodářství a jejíž podstatnou část před lety město získalo darem od Karla Gellnera, prošla v posledních měsících změnami.
Byl odvolán jednatel Luboš Dvořák, kterého ve funkci nahradil Zdeněk Tůma, vyměněno bylo i představenstvo. Především ale byla vysoutěžena nová firma, která bude pro město provádět těžební práce a další práce, které jsou součástí lesního hospodářského plánu.
Zvláštní na tom všem je ale fakt, že o ničem z toho většina zastupitelů – údajně ani koaličních – nebyla informována."Existuje nová smlouva, týkající se Lesů, ovšem kdo chce vidět její obsah, musí se zavázat, že informace ze smlouvy nezveřejní. Sankce je tady poměrně drastická, porušíte to a zaplatíte půl milionu korun," diví se opoziční zastupitel Karel Horčička (ČSSD).
Primátor Raduan Nwelati tvrdí, že i on je zastáncem toho, aby smlouva byla veřejná.
„Je uzavřena se společností, která je částečně vlastněna městem a podle zákona 106 tedy být i musí. Necháme si ale vypracovat stanovisko od právníků, pokud to požehnají, obsah smlouvy zveřejníme," řekl k tomu na posledním jednání zastupitelstva. Podle něj není důvod se smlouvou znepokojovat, naopak zaručí městu i větší zisky z těžby, protože garantuje vyšší sumu za kubík dřeva.
„Proč jsme k tomu ale přistoupili, stojí o to občané města?Lesy sice ponesou zisky,ale budou už postrádat svou rekreační funkci. A ta netransparentnost budí otázky a pochyby," tvrdí Horčička.
Boleslavské lesy v ohrožení? Tajemná smlouva budí obavy (Boleslavský deník)
Monitoring médií
- středa 25. únor 2026
- Emeritní rektor ČZU Petr Sklenička byl jmenován předsedou TA ČR (zivauni.cz)
- V Ostravě se uskuteční další veřejná aukce dříví (ostrava.cz)
- Arboretum Mendelovy univerzity vykácelo letité náletové dřeviny, má nové cypřiše (ČTK)
- Kořenovník vrstevnatý (e-los.cz)
- Také vám vadí nepořádek v lese na Kladně po bezdomovcích? Vznikla petice (e-kladensko.cz)
- Oboru nedaleko Jirkova lesníci brzy zruší (Mladá fronta DNES)
- Vědci řeší, jak zachránit nejtěžší organismus na světě. Šustí, ale chřadne (denik.cz)
- úterý 24. únor 2026
- Národní parky nelze kácet, varuje Bursík a dodává: Dotace na opravy domů přečerpala už Fialova vláda (irozhlas.cz)
- Lanškroun chce obnovit krajinu, vysadí tisíce stromů a vytvoří biokoridory (ČTK)
- V Libušině údolí probíhá kácení suchých stromů. Cílem je bezpečnost i obnova lesa (trebic.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
Očima dvou generací: Nahrazení zakmenění zápojem v novele lesního zákona i praxi
, VčeraOsobně jsem pro, vykročeno správným směrem. Bohužel pouze výhybka ... -
Oboru nedaleko Jirkova lesníci brzy zruší (Mladá fronta DNES)
, VčeraŽe by konečně někomu secvaklo, že je všude zvěře mraky, až tak, že ... -
Očima dvou generací: Nahrazení zakmenění zápojem v novele lesního zákona i praxi
, VčeraCo mě teda nejde na rozum.... Svorně staří i mladí / jo, Mansfeldi jsou ... -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 4 dnyA taky Ostraváá!!! - kdo robí, zarobí. -
Z kůrovce jsme se poučili, ale přijde znovu. ‚Sežere Středohoří nebo Plzeňsko,‘ říká exporadce ministra (irozhlas.cz)
, Před 6 dny"Samozřejmě vyprodukujete kvalitní dříví, které milují zpracovatelé ... -
Z kůrovce jsme se poučili, ale přijde znovu. ‚Sežere Středohoří nebo Plzeňsko,‘ říká exporadce ministra (irozhlas.cz)
, Před 6 dny" Čekal jsem, že ten trend bude sílit, ale teď se to zase zhouplo k ... -
O dříví, ze kterého se vyrábějí třeba hudební nástroje, je velký zájem (lesycr.cz)
, Před 6 dnyAlsol únor. Šílené ceny v dubu a modřínu pokračují. :cry ... -
Kandidátem na ministra životního prostředí je Červený, prezident se s ním sejde (ČTK)
, Před 1 týdnemHned smutný úvod s vyjádřením Filipa Turka, že pan Červený ve funkci ...













