Aktuálně stále platí, že Kraj Vysočina zasáhla tragická kombinace přemnoženého kůrovce a sucha nejvíc v republice. Přestává platit, že Vysočina je krajem zelených lesnatých kopců. S přírodní katastrofou nebývalých rozměrů se potýkají státní lesy i další vlastníci bez rozdílu. „Kapacity na Vysočině už jsou omezené. Poptáváme proto lidi i stroje i z jiných regionů," uvedla mluvčí Lesů České republiky (LČR) Eva Jouklová.
Vykácené holiny bude potřeba poměrně rychle opět zalesnit. „Chystáme na jeden den v říjnu velkou celonárodní akci, kdy veřejnost poprosíme, aby přišla pomoci sázet nové lesy. Přesné datum zveřejníme včas. A sázet se bude za každého počasí. I dřina při péči o les utváří vztah k němu," je přesvědčená Eva Jouklová.
Lesníci připraví vhodné pozemky a sazenice. Z Česka postupně zmizí fenomén monokulturních smrkových porostů. Připomeňme, že nyní jdou k zemi osmdesátileté či stoleté lesy, sázené často ještě za monarchie a v době, kdy vzrůstala poptávka po stavebním dřevu.
„Ale při současném extrémním suchu hynou i jiné dřeviny – borovice, duby, jasany. Kůrovec už napadá i borovice a ojediněle modříny, na kterých se může živit a rozmnožovat," podotkla mluvčí státních lesů. Někdy se uvádí, že jen na Vysočině bude do roku 2021 pokáceno až 70 procent hlavně smrků. „V případě smrku skutečně očekáváme podstatné snížení jeho výměry. Ale nelze odhadnout počasí v příštích letech, nedovolíme si proto předvídat míru ústupu rozlohy smrkových porostů," poznamenala Jouklová.
Celý článek najdete zde.