logo Silvarium tisk

Na Pálavě vyschly tůně i rybníky. Ochránci přírody hledají cesty, jak zde zadržet víc vody.

Ještě na jaře vyvedl pár labutí na Mušlovském horním rybníku u Mikulova mláďata. Dnes se tomu dá těžko uvěřit. Po vodě není, navzdory dešti posledních dní, v rybníce ani památky. Na dně jsou vidět jen rozpraskané „kachle“ zaschlého bláta.

Pro Pálavu je letošní rok extrémně suchý. V Mikulově napršelo za prvních šest měsíců letošního roku 117 milimetrů, za červenec a půlku srpna k tomu přibylo 60 milimetrů. Ve srovnání s průměrem posledních několika desetiletí je to necelých 50 procent toho, co obvykle za prvních osm měsíců roku naprší. I když deště posledních dní bilanci o něco zlepšily, k velkému nadšení to není.

Celý článek najdete v deníku Mladá fronta DNES

Komentáře  

+5 # Starý 2022-09-05 11:07
Jako stařec jsem čítával staré kroniky a naši předci měli na tzv. rozvodích řek vybudované velké ale opravdu velké rybníky.
Do nich vodu zachytávali a pak v době sucha upouštěli.
Napojili dobytek i sebe, jedno bez druhého nemělo šanci.
Dnes jen spoléháme na vrty a přehrady....trochu smutné.

CO TAK OPĚT ZACHYTÁVAT VODU JAK POSTARU.

JE TO STEJNÉ JAKO S KŮROVCI.

Bez složitého a drahého bádání se vraťme do reality a učme se od předků. Ti to zvládali i bez techniky, dronů, počítačů a dalšího.

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě