Název: Beroun schválil prodej lesů
Zdroj: Berounský deník
Datum: 27.06.2007
Podtitulek: Město získá zhruba 95 milionů korun a současně slibuje, že nový majitel dodrží lesní zákon
Autor: LUCIE ZEMANOVÁ
Rubrika: titulní strana
Beroun/Prodej městských lesů se postaral o rozruch na zasedání zastupitelstva Berouna, které se rozdělilo na dva tábory. Většina sice s prodejem berounských lesů souhlasí, ale našli se i tací, kteří si myslí, že lesy by měly zůstat majetkem města pro další generace.
Lesy ČR nabídly méně peněz
V září 2005 se město rozhodlo prodat berounské lesy státnímu podniku Lesy České republiky. Z toho však nakonec sešlo kvůli nízké ceně a město se rozhodlo pro spolupráci s Aukční síní Naxos, která zprostředkovala veřejnou obchodní soutěž. Z 973 oslovených subjektů nakonec zvítězila společnost Tyris, a tak více než 900 hektarů městských lesů připadne soukromé firmě. Ta je získá za zhruba 59 milionů korun. Na veřejném zasedání zastupitelstva však zaznělo několik hlasů, které s prodejem městských lesů soukromé firmě nesouhlasí. Zastupitel Miloslav Balek si myslí, že je prodej lesů zásah do samé podstaty majetku města. "Lesy by byly tím posledním, co bych prodal. Nechtěl bych se totiž dožít toho, aby lidé za několik let nemohli naše lesy volně navštěvovat, relaxovat tam či sbírat houby," obával se Miloslav Balek. Prodej lesů soukromé firmě se nelíbí ani zastupiteli Emilu Šnaidaufovi, který by jako kupce viděl raději Lesy České republiky, a ani zastupiteli Ladislavu Strnadovi, který by lesy neprodával vůbec.
Kácení stromů ani oplocení nehrozí
Starosta Berouna zastupitele ujistil, že prodej lesů je tím nejlepším řešením. Lesy se podle jeho slov staly ztrátovými. "U našich lesů není výtěžnost a prodejem zůstanou zachovány pro obyvatele města," řekl Jiří Besser. K obavám není důvod ani podle místostarosty Tomáše Havla. "Do smlouvy jsme prosadili podmínky, které musí společnost Tyris dodržet. Jedná se o to, aby lesy nebyly oploceny a aby se nekácely stromy. To vychází i z lesního zákona. Kromě toho jsme získali příslib na cyklostezky a stezky pro turisty," uvedl Tomáš Havel. Nyní bude vyhlášen vítěz veřejné obchodní soutěže a podniknuty další kroky. "Během devadesátidenní lhůty společnost uhradí kupní cenu a poté bude do deseti dní podepsána smlouva," sdělil obchodní ředitel Aukční síně Naxos Libor Nevšímal.
LUCIE ZEMANOVÁ
Monitoring médií
- pátek 19. prosinec 2025
- Evropský parlament schválil novelu nařízení o odlesňování. Nařízení se již nebude vztahovat na tisk (TZ ČUV)
- Park České Švýcarsko plánuje nové projekty, chce nové návštěvnické centrum (ČTK)
- Dřevostavby ve veřejném sektoru: jaké vlastnosti mají školy, úřady, zdravotní střediska apod. ze dřeva? (tvarchitect.com)
- Děčín nabízí vánoční stromy vypěstované v městských lesích, cena zůstává stejná jako loni (ČRo - sever.cz)
- Zdraží kakao nebo káva? Dopady pravidel pro odlesňování zasáhnou i dovoz (ekonomickydenik.cz)
- čtvrtek 18. prosinec 2025
- Upozorňujeme na riziko náhlého pádu stromů a velkých větví na Českomoravské vrchovině (lesycr.cz)
- Pastva hospodářských zvířat v lesích (ČT 1)
- Poslechněte si nový díl Uchem v mechu, tentokrát na téma Drábské světničky (lesycr.cz)
- Mezi významnými zdroji emisí ve Španělsku budou letos i lesní požáry (ČTK)
- středa 17. prosinec 2025
- Přirozená obnova a výchova porostů: Lesy ČR naplňují strategii (lesycr.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
MENDELU zkoumá ochranu a management populací jasanu úzkolistého
, Před 10 minut"nevysvětlené dramatické snížení plodnosti jasanu a šíření kořenových hnilob" ... -
SVOL: Sběr materiálu pro adventní výzdobu má svá pravidla. SVOL upozorňuje na zákonná omezení (svol.cz)
, Před 3 dnyJaký sběr, jde o řádění našich "vážených spoluobčanů", vždy před vánoci ... -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Před 3 dnyIlim - největší sovětský papírník - škemrá o státní subvenci. -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Před 4 dny:lol: :lol: :lol: Odkaz jsem si neuložil, ale je to z diskuze na jakémsi ... -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Před 5 dnyNekoukejte a nevěřte tolik lhářům a masírce z ČT a jiných podobných ... -
Ruský lesnický průmysl očekává v roce 2026 prudký pokles produkce kvůli sankcím a vysokým nákladům
, Před 5 dnyA je třeba poznamenat, že situaci také zhoršilo zavedení elektronických ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, Před 1 týdnemA pak je tu třeba si uvědomit, proč v praktické taxaci to číslo tedy, aspoň ... -
Optimální intenzita probírek podporuje odolnost smrkových monokultur, uvádí nová studie
, Před 1 týdnem"Zakmenění není o dotyku větví (korun) stromů, ale o ploše, kterou ...













