Stockholm/Praha - Podle Mezinárodního svazu pro ochranu přírody a přírodních zdrojů (IUCN) je v současnosti na celém světě 6555 národních parků, které pokrývají 12 procent povrchu Země. Historicky prvním se stal v březnu 1872 americký Yellowstonský národní park. Počet evropských národních parků se odhaduje na 380. Prvních devět národních parků v Evropě vzniklo na základě zákona na ochranu přírody, který přijalo Švédsko před 100 lety, 24. května 1909.
"Parků je zde celá řada a jejich zvláštností je, že jejich krajina je velmi proměnlivá. Některé z nich leží například na ostrovech, některé leží za polárním kruhem v arktickém prostředí a některé leží na jihu Švédska, takže mají klasičtěji evropský ráz," vysvětluje ze Švédska publicista Tomáš Sniegoň.
Nejstarší z následovníků Yellowstonu, Královský národní park, se zrodil v roce 1879 v Austrálii, o šest let později dala kanadská vláda pod ochranu minerální prameny a jeskyně Banff a o další rok později přibyly v Kanadě národní parky Yoho a Glacier. Novozélandský národní park Tongariro byl zřízen v roce 1887 a v září 1890 byl založen americký Sequoia National Park.
Nejstarší park Afriky má chránit vzácné gorily
Na africkém kontinentu je nejstarším konžský národní park Virunga, který byl zřízen v roce 1925 a ve kterém žijí vzácné horské gorily. V Asii je považován za nejstarší Národní park Jima Corbetta, který byl zřízen v roce 1936 v Indii pod jménem Haileyův národní park.
Národní park (NP) je rozsáhlé území, jedinečné v národním nebo mezinárodním měřítku, jehož značnou část zaujímají přirozené nebo lidskou činností málo ovlivněné ekosystémy, které mají mimořádný vědecký a výchovný význam. Národní parky jsou vyhlašovány vládními orgány nebo parlamenty jednotlivých států.
"Národních parků nikdy nebude dost"
Nejstarším a zřejmě nejznámějším národním parkem v ČR je Krkonošský národní park (KRNAP), vyhlášený v roce 1963. Spolu s polským parkem tvoří KRNAP největší chráněnou přírodní oblast ve střední Evropě.
V Česku existují kromě KRNAP ještě další tři národní parky. Největším je Národní park Šumava zřízený v roce 1991. Nejmladším je Národní park České Švýcarsko (2001) na Děčínsku s vyhlášenými pískovcovými stěnami a primát nejmenšího drží Národní park Podyjí (1991).
"Ministerstvo životního prostředí v současné době jedná o vzniku nového národního parku na Křivoklátsku. Já myslím, že je to velmi dobrá myšlenka. Z našeho pohledu národních parků nikdy nebude dost, uvedl Jan Hřebačka, ředitel KRNAP.
Průkopníky zákonné ochrany divočiny v Evropě jsou severské země. Po Švédsku přijalo zákon na ochranu přírody v roce 1917 Dánsko, Finsko v roce 1923 a Island o pět let později.
Monitoring médií
- pátek 17. duben 2026
- Deset pracovních dní do nástupu nového ředitele KRNAP a ministr ještě nejmenoval komisi. Zájem má 14 kandidátů (hn.cz)
- Katastr nemovitostí zůstává občanům snadno dostupný, snahou je ztížit přístup robotům, kteří pracují pro spekulanty (TZ SZIF)
- Falešný obchodník s dřevem připravil lidi na Jindřichohradecku o 190 tisíc (ceskebudejovicednes.cz)
- Hasiči zasahovali u požáru lesa u Soběkur. Vyhlášen byl druhý stupeň poplachu (plzensky.denik.cz)
- Kouř u Marokánky? Jen cvičení. Hasiče připraví na likvidaci lesních požárů (hradecky.denik.cz)
- Světlo, mladé stromky a nový les nad Ostrovem u Macochy (lesycr.cz)
- Tažní koně v akci: unikátní lesní klání v Brdech (vls.cz)
- Sucho v Česku se prohlubuje, ještě hůř je na tom Polsko, říká odbornice (ČTK)
- 79% lidí chce ambiciózní Národní plán na obnovu přírody (hnutiduha.cz)
- Reakce Ministerstva zemědělství na vyjádření ekologických organizací k ochraně půdy i ohrožených druhů (mze.gov.cz)
Anketa
Poslední komentáře
-
Lesní školka v Pravíkově je nejvýše položená u nás. Stromky jsou otužilé (ČRo - strednicechy.cz)
, Před 2 dnyA já dycky myslil, že nejvejš je Vysoká myť u Kašperskejch hor ? Ta je ... -
Nejdražší dřevo v regionu. České pily začínají nakupovat za hranicemi, druhá největší testuje dodávky ze Skandinávie (Hospodářské noviny)
, Před 3 dnyKudy frčí český dříví do Dubaje ? :lol ... -
Ukrajinská zpravodajská služba upozorňuje na strukturální problémy ruského dřevařského sektoru
, Před 3 dnyA moc se to nelepší.... https://woodcentral.com.au/50-of-russias-timber-firms-face-collapse-kremlin-pressed-to-act/ ... -
Nová kniha o lýkožroutu smrkovém radí, jak předejít kůrovcovým kalamitám
, Před 5 dnyTrochu s křížkem po funuse. U nás už žádný smrk dávno není. -
Vychází dubnové číslo Lesnické práce: zkušenosti z kalamity shrnuje nová kniha o ochraně lesa
, Před 6 dnyHezký články o nesnadném sázení větrolamů v Hruškách. Existuje ale jeden ... -
Nejdražší dřevo v regionu. České pily začínají nakupovat za hranicemi, druhá největší testuje dodávky ze Skandinávie (Hospodářské noviny)
, Před 1 týdnemA jak škatule a Mondi ? -
Vláda dočasně snižuje spotřební daň u nafty. Snížení maximální výše vratky u tzv. zelené nafty neomezuje podporu (TZ MZe)
, Před 1 týdnemNa Maramureši naftu nepotřebujou a jak jim to v lese jede. :-) ... -
Rekordní zájem o cenné dříví: X. aukce překonala dosavadní cenová maxima (TZ ALSOL)
, Před 1 týdnemhttp://licitatii.rosilva.ro/fasonat/detalii/f0052664-1de8-11f1-bd07-0 ...













