logo Silvarium tisk

Praha 8. ledna (ČTK) - Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) se chce zasadit mimo jiné o důsledné dodržování principu transparentnosti v rozhodování o dotacích a veřejných zakázkách. Vyplývá to z programového prohlášení, které vláda dnes zveřejnila.

"Zasadíme se o to, aby k veřejným zakázkám a dotacím neměly přístup právnické osoby a s nimi propojené subjekty, které řádně nezveřejňují zákonem stanovené dokumenty ve Sbírce listin," stojí v prohlášení.

Vláda chce také motivovat obce ke zvyšování kvality služeb pro seniory. Chce proto zahájit diskusi o změně rozpočtového určení daní tak, aby byl v rámci přerozdělování daňových příjmů zohledněn počet seniorů trvale žijících v jednotlivých obcích.

Zemědělská kapitola je podobná jako u předchozího návrhu programového prohlášení, některé body jsou rozepsány. Více se hovoří o tom, že by vláda chtěla jednotnou kvalitu potravin v rámci celé EU. Nově je v prohlášení také odstavec o nezcizitelnosti státních lesů. Toto ustanovení měla v programovém prohlášení i vláda Bohuslava Sobotky (ČSSD), samotný zákon, který by privatizaci státních lesů zakázal, však poslanci nestihli schválit.

Priority pro životní prostředí zůstaly z větší části stejné. Pouze u vodohospodářské infrastruktury vláda zmírnila svou podporu pro "návrat vodohospodářského majetku do rukou obcí, krajů a států". Nově uvedla jen to, že podpoří "možnost získání tohoto majetku v rámci existujícího právního rámce".

Kapitola průmysl a obchod zůstala bez větších změn. Vláda v ní uvedla snahu zaměřit se na reorganizaci státních exportních podpůrných institucí jako jsou ČEB a pojišťovna EGAP, posílení efektivity agentur CzechTrade a CzechInvest a podporu českých podnikatelů na zahraničních trzích a výstavách. Tyto body byly již zmíněny v prvním prohlášení v jiné kapitole.

Babiš už programové prohlášení rozeslal předsedům sněmovních stran. Ke konečné podobě návrhu uvedl, že z něj "vypadly některé formulace, které se opakovaly, a některé nadbytečné texty". Předseda ANO dnes řekl, že počítá s tím, že vláda na první pokus důvěru nedostane. Zopakoval, že na vině jsou představitelé dalších stran, kteří podle něj odmítli s ANO jednat.

Na středeční jednání Sněmovny, kde bude vláda o důvěru žádat, se chystá prezident Miloš Zeman, který plánuje vládu podpořit. Avizoval už také, že v případě druhého pokusu o sestavení vlády opět osloví Babiše.

Komentáře  

+4 # lesmistr 2018-01-11 11:24
Příště prosím novináře o kompletní záznam, nejenom o to, co se jim hodí. Mladá fronta dnes to uvedla celé:
"Babišova vláda se zasadí mimo jiné o transparentnost při vyřizování dotací a výběrových řízení a to se z p ě t n o u p l a t n o s t í
( a následnou vymahatelností) od roku 2010. Konečně správný vládní návrh."

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Jaký je váš postoj k odkladu EUDR o další rok a revizi nařízení?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS Národní lesnický institut ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě