Nepovedená transformace lesního hospodářství a její následky
V České republice se nachází lesní pozemky na přibližně 34 % z celkové výměry, tedy na cca 2.660.000 ha. Výměra lesních pozemků se každoročně o stovky hektarů zvyšuje následkem zalesňování nevyužívaných zemědělských pozemků.
Jako obyvatelé naší republiky musíme poděkovat praotci Čechovi, že svoji cestu zastavil na hoře Říp, když uviděl „zemi zaslíbenou, mlékem a strdím oplývající". V jeho době bylo v naší zemi lesních pozemků s lesními porosty a volně rostoucí zelení mnohem víc. Kolem roku 1000 se lesy rozkládaly na 80 % našeho území. V pozdějších staletích, při zvyšování počtu obyvatel, kdy bylo třeba zajistit jejich obživu pěstováním plodin na zemědělské půdě, musely lesy ustupovat. Docházelo k mýcení lesů, jejich prořeďování hlavně těžbou palivového dřeva do domácností, do skláren, na výrobu dřevěného uhlí a pod. a zejména obrovskému poškozování lesních porostů pastvou dobytka, koz a ovcí. Lesní porosty ničené pastvou můžeme ještě dnes vidět v zemích, ve kterých nebyla pastva dosud zakázána, jako například v Řecku, lesy zničené ve středověku velkoplošným vykácením stromů pro stavbu lodí a přístavů můžeme dosud vidět například v Anglii, Portugalsku, Španělsku a územích kolem Středozemního moře i jinde.
Miroslav Šedivý
Celý článek najdete zde.
Komentáře
Smyslem tranformace v roce 1992 nebylo jenom vytvoření jednoho státního podniku, ale v souladu s Ústavou (do konce roku 1992 platnou) ponechání ve vlastnictví státu pouze "základního lesního fondu", aby stát neměl dominantní postavení na trhu se dřevem v ČR. Pokud by se tak stalo, nemusel dnes nikdo zadávat výběrová řízení a Lesy ČR mohly mít svůj odborný i výkonný personál pro stíhání kůrovce.