V prvním díle jsem čtenářům přiblížil potenciál středního lesa a přiblížil jeho přednosti. V druhém dílu bych chtěl nastínit, jak lze vypěstovat kvalitní a hodnotný střední les.
Základní předpoklady pro výkonný střední les
Les střední je v nížinách bezpochyby nejstabilnějším lesním ekosystémem. Pokud chceme, abychom „zažehli motor" výkonného středního lesa tak, aby šlapal na nejvyšší výkon, je nutné zvolit optimální systém obnovy s ohledem na stanovištní poměry a způsob péče o cílové jedince již od počátku vzniku porostu.
Zvýšená péče o lesní porosty má své zásady, a sice: čím chudší stanoviště, tím by měly být vstupy do procesu výroby lesa menší - a naopak. Nejdůležitější operací k dosažení výkonného lesa sdruženého je doplňování dřevinné skladby cennými dřevinami jako jsou třešně, hrušně, jeřáby břeky, oskeruše atd., jež dosahují na burzách dříví vysokých cen (viz tabulka 1).
Celý článek je zde.
Komentáře
A záměna pojmů - kvalitní dub / natož klen či třešeň / nevypěstujete nikdy v pařezině s výstavky, ale jen ve vysokém výběrném tvaru. Ty obrázky neodpovídají střednímu lesu, tak jak je definován. Natož ještě s čuníky v podrostu.
Dubovou loupačku s ořezáváním vlků na výstavcích ???? To nemyslí vážně, ne ? Dělá si z nás dobrý den ?
Jasně, smíšený les s toulavou sečí, O.K. Ale pařezina s čuníky a dubovou loupačkou ??
Když uvolníte klen, uschne mu koruna. Třešeň můžete pěstovat jako očkovou a dub leda na pražce.
Krom toho to nedává logiku. Tenhle francouzský způsob z doby Ludvíka 15 dával smysl pro zásobování obyvatelstva palivem a současně dodávkách pro stavbu lodí. Očko sem nebo tam nehrálo roli. Dnes očkový dub končí v pražcích.
Je to od zdi ke zdi.
Normálně si z nás střílí, nic víc.
Všechny stromy jsou vysoce atraktivní pro zvěř a stačí malé poškození a už se to veze.
To bychom se museli vrátit v myslivosti o řadu let zpět.
Myslíte že to páni z Mze dovolí????