logo Silvarium tisk

Albánská vláda dnes udělila řece Vjose status národního parku, první svého druhu na evropském kontinentu. Jeden z posledních divokých toků v Evropě tak bude podle agentury AFP chráněn před výstavbou vodních elektráren.

Po dlouhé kampani albánských i mezinárodních nevládních organizací, podporované i celebritami jako herec Leonardo DiCaprio, obdrží majestátní vodní tok a jeho přítoky status zaručující nejvyšší možnou úroveň ochrany, vysvětlují ochránci životního prostředí.

Vjosa pramení v Řecku, protéká od východu na západ asi 200 kilometrů Albánií a ústí do Jaderského moře severně od albánského města Vlora. Často meandrovitý tok řeky dosud není usměrňován infrastrukturou a je oceňován pro svou krásu a biodiverzitu.

„Toto je klíčový okamžik pro celou oblast, budoucnost blízkých obcí i pro celou zemi,“ řekl agentuře AFP albánský premiér Edi Rama.

Podle nevládních organizací EuroNatur, Riverwatch, EcoAlbania a MedINA řeku ohrožovaly četné projekty vodních elektráren, jichž je v Albánii i ve zbytku Balkánu bezpočet. Albánie vyrábí téměř všechnu svou elektřinu z hydroelektráren a na Vjose jich původně plánovala vybudovat dalších 30.

Nový národní park bude mít podle premiéra Ramy rozlohu 12 700 hektarů a bude protínat celou zemi.

ČTK

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě