logo Silvarium tisk

Rodinná firma Hronů jde cestou Sampa – finské kvality a preciznosti

Školní lesní podnik v Kostelci nad Černými lesy není zapotřebí nikomu představovat. V dobách, kdy mechanizace lesních strojů tak, jak ji dnes známe, byla „v plenkách“, dělal hajného v ŠLP pan František Hron. Franta byl veselá kopa a každý, kdo ho znal, tak dobře věděl, že les je jeho život hned po rodině, pro kterou by udělal první poslední. Tak jako správný hospodář znal o lese, zvířatech a všem kolem naprosto všechno. Moc dobře si byl vědom, že les se sám nevychová a že ho musíme formovat. Psal se rok 2006 a pro Hronovi to byl zlomový rok.

Sampo HR46 Sampo HR46

Nástup harvestorové technologie
František, vědom si toho, že nastupující harvestorové technologie, bude udávat v následujících letech trend nejen při těžbě dříví, ale už při výchově lesních porostů, se rozhodl pro velkou změnu. Po třiadvaceti letech strávených na hájence v Kostelci nad Černými lesy jako pracovník školního lesního podniku, se rozhodl jít samostatnou cestou. To, že se bude i dále pohybovat v lese, byla naprosto jasné. Rozhodl se pro služby tak, aby kolegům hajným co nejvíce usnadňoval jejich činnost. V roce 2007 se k Františkovi přidal čerstvě odmaturovaný syn Martin a společně začali psát řádky společnosti František Hron.

Společné představy o kvalitním harvestoru
Martin se ve škole naučil základy ovládání harvestorů. Práce v lese ho stejně jako tátu bavila, a tak si v roce 2007 společně pronajali mýtní uzel. Byla to náročná práce a oba si  uvědomili, jak důležité je mít nejen stroje, ale především kvalitní servis. V následujícím roce se Hronům podařilo získat práci v probírkách a stáli před dalším rozhodnutím, jaký harvestor pořídit. František se na to díval pohledem výchovy lesa a tak, aby zásah byl pro les co nejšetrnější, s co největším přínosem a maximální šetrností k porostu. Syn Martin se na to díval technickým pohledem a chtěl mít ke stroji perfektní servis. Společné představy kvalitního probírkového harvestoru splňovalo Sampo 1046. Zástupcem společnosti Sampo Rosenlew v Česku byla a je společnost P&L, spol. s r.o. Po prohlídce zázemí a servisu P&L byla domluvena spolupráce a zanedlouho Hronovi v lese pracovali s vlastním harvestorem Sampo 1046, který pořídili použitý. Očekávání byla veliká, ale jak dnes Martin říká: „Sampo nás přesvědčilo, že to byl krok správným směrem. Servis P&Lka je přesně podle našich představ.“

Komplexní servis a kvalita jako hlavní ukazatel výběru nového harvestoru
Spokojenost se strojem i servisem vyústil k tomu, že když jetou 1046ku bylo zapotřebí nahradit, tak se nerozmýšleli ani minutu a opět oslovili společnost P&L a „šáhli“ po Sampu. Sampo 1046 nahradil novější model Sampo HR46 s hlavicí Kesla. Posun výkonu novější generace Hronovi překvapil a díky perfektně odvedené práci s větším výkonem měli paradoxně více a více práce, což vedlo k pořízení druhého probírkového harvestoru Sampo HR46 s hlavicí Kesla 18RHII. Pochopitelně k probírkám přibývala i práce se silnějším dřívím a zde to Hronovi vyřešili pořízením Sampa 1066. HR46ky u Hronů pracují dodnes, ale kůrovcová kalamita donutila vyměnit 1066 za větší harvestor a to mýtní osmikolový harvestor Sampo Rosenlew HR86 s hlavicí Kesla 27RHII a desetimetrovým ramenem.


Sampo HR86

Sampo HR86 je novinka finského výrobce, kterou si Martin testoval přímo ve Finsku. Jelikož se jednalo o zcela novou koncepci, tak si před pořízením chtěl všechno důkladně prověřit a osahat. Dnes po roce jsme se Martina Hrona zeptali, jak je s HR86 a i ostatními stroji Sampo spokojen.

„Jak jsem se přesvědčil ve Finsku, Sampo Rosenlew je rodinná společnost, stejně jako my. Líbí se mi, že jejich zástupce v ČR P&L, stejně jako Sampo staví zákazníky na první místo. Naprosto stejnou filozofií se celou dobu řídí celá naše společnost. Jedině tak si dokážeme udržet naše partnery a spolupracovníky. Co se strojů týká, tak tady panuje naprostá spokojenost. Probírkové HR46 fungují bezchybně, údržba strojů je poměrně jednoduchá a snadná. Oceňuji perfektní manévrovatelnost a nízkou váhu harvestoru, díky čemuž dochází k minimálnímu poškození kořenového systému. Hlavice Kesla fungují s finskou precizností. HR86 mě překvapila více než mile. Čekal jsem, že harvestor bude mít nějaké dětské nemoci, ale od spuštění/kalibrace a následného zprovoznění, které proběhlo v první vlně epidemie, stroj funguje bezchybně. Chtěl bych pochválit přístup prodejce P&L a jejich servisu, který se i přes složitou epidemiologickou situaci se vším vypořádal a harvestor funguje přesně, jak má. Výkon stroje za 8hodinovou pracovní dobu je kolem 300 m3. Pochopitelně záleží na aktuálních podmínkách a porostu. Jsem rád, že můžeme spolupracovat ze Sampem a P&L. Na závěr bych rád poděkoval všem našim partnerům a zaměstnancům,“ řekl nám Martin Hron. 

Ve finském Pori, odkud Sampo pochází, si jsou vědomi, že dříví z lesa je zapotřebí také vymanipulovat na skládku, proto Sampo nevyrábí pouze harvestory, ale taky samochodné vyvážecí soupravy různých velikostí. Ale o tom až příště.

Pro ty z vás, kdo do dalšího čísla nevydrží, navštivte nás na www.pal.cz 

 

Líbil se vám článek?
(0 hlasů)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Anketa

Považujete za správné, že Lesy ČR stáhly námitky k záměru vyhlášení NP Křivoklátsko?

Poslední komentáře

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě