logo Silvarium tisk

P & L spol. s r.o. rozšiřuje nabídku pro LH

Společnost P & L působí na našem trhu od roku 1990. V současnosti zaměstnává 160 lidí ve 14 pobočkách v Česku a dceřiné společnosti na Slovensku. V její nabídce nalezneme více než 20 světových značek zemědělské, komunální, lesnické, dopravní a manipulační techniky. Od roku 2004 započala s vývojem a výrobou vlastní zemědělské techniky. Na letošním lesnickém veletrhu Silva Regina v Brně jste si mohli všimnout podstatně větší nabídky lesnické mechanizace společnosti P & L než v minulosti. Proto jsme požádali ředitele lesní divize Marka Psotu o rozhovor.

  • Na brněnském výstavišti si nešlo nevšimnout podstatně širší nabídky lesnických strojů než v minulosti. Je náš postřeh správný?

Určitě ano. Situace po kůrovcové kalamitě není pro lesníky vůbec jednoduchá jak z hlediska rozsahu obnovy lesních porostů, tak i kvůli nedostatku pracovních sil v lesnictví. Jediným efektivním řešením je použití lesní mechanizace, samozřejmě v místech, kde je to možné. Na základě této skutečnosti a mnohaletých zkušeností s prodejem a především servisem strojů do různých odvětví se majitelé P & L spol. s r.o. rozhodli vybudovat zcela novou divizi lesní techniky. Proto jsme se zaměřili na vyhledávání vhodných značek po celém světě, které zlepší produktivitu a sníží náklady na jejich provoz.

  • V minulosti vás lesníci znali především jako zástupce těžebně-dopravních strojů SAMPO. Jak vypadá současná nabídka?

Hlavní myšlenka je nabídnout zákazníkům ucelené portfolio strojů pro každou vývojovou etapu lesa, tedy od obnovy lesa (přípravy půdy a sázení) přes výchovu porostů (probírkové zásahy), těžbu dřeva (předmýtní a mýtní těžby) až po zpracování dříví. Tuto širokou nabídku chceme zastřešit samozřejmě odborným poradenstvím při výběru vhodného stroje a hlavně kvalitním servisem prostřednictvím našich poboček P&L po celé České i Slovenské republice. Zkrátka chceme se držet našeho hesla: „Servis, za kterým stojí lidé“.

  • Na veletrhu jste návštěvníkům nabízeli i nový katalog lesnické techniky. Můžete nám stručně představit, které značky či výrobky zastupujete?

Ano. Nový katalog lesnické techniky je k dispozici i ke stažení na našich internetových stránkách www.pal.cz. Pokud jde o zástupce pro obnovu lesa, jsou to lesní, půdní a pařezové frézy FAO FAR (Polsko), automatické sázecí hlavice RISUTEC (Finsko) a mulčovače TIERRE (Finsko), ELHO (Finsko) a MAROLIN (Itálie).

Pro výchovu porostů nabízíme motomanuální stroje do prořezávek (pily a křovinořezy) firmy Husqvarna (Švédsko), těžebně-dopravní stroje do prvních probírek TERRI (Švédsko) a pochopitelně také SAMPO ROSENLEW (Finsko). Do předmýtní a mýtní těžby pak SAMPO ROSENLEW (Finsko) a PROSILVA (Finsko). Nechybí ani nabídka výložníků pro harvestorové hlavice, procesorové adaptéry a drapáky KESLA (Finsko), které jsme schopni agregovat s bagrem, traktorem, popř. jiným strojem.

Pro tradiční soustřeďování dříví máme v nabídce železné koně LENNARTSFORS (Švédsko), vyvážecí přívěsy TREJON (Švédsko), speciální lesní kolové traktory a vyvážecí traktory BIJOL (Slovinsko).

V nabídce nechybí ani štěpkovače pro zpracování biomasy KESLA (Finsko). Nesmím zapomenout na nabídku vlastních lesnických nástaveb P & L na univerzální kolové traktory Deutz-Fahr (Německo), New Holland (Itálie) a Kioti (Jižní Korea) včetně sněhových radlic pro údržbu lesních cest a rozmetadel pro aplikaci hnojiv a soli HILLTIP (Finsko), vhodných nejen pro traktory, ale i pro pick-upy.

Komplexní nabídku strojů uzavírají štípací automaty pro výrobu palivového dříví PALAX (Finsko).

Všechny uvedené značky nejen že prodáváme, ale zajišťujeme jejich servis a zabezpečujeme dodávky veškerých náhradních dílů, a to nejen na uvedené značky.

  • Zmínil jste servisní zázemí…

Samozřejmě to je základ jakéhokoli dobrého obchodního vztahu. Připravíme vám nabídku s ohledem na konkrétní podmínky, které vyžadujete, následné zaškolení obsluhy stroje, technické poradenství a údržbu. Kvalitní vlastní servisní střediska naleznete ve Velkém Meziříčí, Hrubčicích u Prostějova, Kroměříži, Žďáru nad Sázavou, Šumperku, Osíku u Litomyšle, Světlé nad Sázavou, Kostelci nad Vltavou a Kašperských Horách. P & L má k dispozici 60 techniků se servisními vozidly, aby zákazníci dostali potřebnou podporu přímo v lese. Vlastní dílenské prostory na více než 2 400 m2 umožňují vyřešit i ty nejnáročnější servisní úkony. Další předností je nepřetržitý provoz 7 dní v týdnu a doprava náhradních dílů ze zahraničí do 24 hodin.

Děkuji za rozhovor,
Oto Lasák

Líbil se vám článek? Dejte hvězdy:
(0 hlasů)

Psaní komentářů k článkům na serveru Silvarium.cz zůstává přístupné pro všechny čtenáře. Pro vkládání komentářů je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Souhlasíte s pokutami pro myslivce za nesplnění minimální hranice lovu určené státem?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě