Přihlásit

Zvěř je přemnožená a decimuje lesní stromky (MF Dnes)

LIBERECKÝ KRAJ Kdyby nebyly za masivním dřevěným plotem, do jednoho by skončily v žaludku jelena nebo srnce. Řeč je o mladých jedlích, které se lesníci s vypětím všech sil snaží pěstovat v obecním lese v Kryštofově Údolí.
Mladé stromky zcela decimuje přemnožená lesní zvěř. Ale dalekosáhlý problém se týká i jasanů, javorů, lip či dubů. Někde si s ní lesníci vůbec nevědí rady. Je to problém, který řeší v celém kraji.

„Skutečné stavy zvěře jsou v krajině mnohem vyšší než ty sčítané," upozornil Jan Duda, odborný lesní hospodář v Kryštofově Údolí. „Nepřiměřené počty zvěře způsobují neúnosné škody na lese. Ovlivňuje to přímo jeho stabilitu. Stromy plodí, zmlazují, ale neodrůstají, zvěř je dál nepustí. Třeba listí javoru nebo jasanu přímo miluje, takže se na ně zaměřuje a likviduje je."

Obecní les v Kryštofově Údolí na severním svahu Zimova kopce má dohromady pětadvacet hektarů. Obec se v něm snaží o takzvané nepasečné neboli přírodě blízké hospodaření. To znamená, že se les obnovuje převážně sám a stromy, které mají padnout, se také pečlivě vybírají. Jenže například jedle, o jejíž rozšíření se v lese snaží, v okolí téměř neroste a sama se tak nemůže zmlazovat. Proto i v tomto přírodě blízkém lese jedličky uměle vysazují. Ty pak potřebují důslednou a dlouhodobou ochranu. „Pokud by nebyly za plotem vůbec nepřežijí. Pro zvěř je to jako nejlepší zákusek," přidal lesní hospodář Duda.

Ochránit celých 25 hektarů nejde, vyšlo by to neúměrně draho. I tak je nyní v Kryštofově Údolí celkem 1,3 kilometru oplocení. Jeden kilometr plotu stojí 90 tisíc korun. Postavit jej kolem celého lesa je ekonomicky i technicky nereálné.
Zvěř decimuje nejmladší porosty okusováním vegetačních výhonů nebo ohryzává kůru a lýka stromů. Myslivci přitom loví jen přírůstky.

„Určitě se nám nedaří dosáhnout rovnováhy mezi zvěří a lesem. Takovou, která by znamenala, že bez problémů odrůstají všechny dřeviny v lese. Ať už je vysadíme, nebo samy nalétnou," uvedl Ludvík Řičář, krajský ředitel Lesů ČR. „Každoročně vynakládáme miliony korun na to, abychom ochránili mladé stromky, co jsme vysadili. Kdybychom ochranu nedělali, škody budou vyšší." Stromky se natírají nebo se „ukrývají" před zvěří do oplocenek.

Ustavičný boj je to například na náhorní plošině Jizerských hor, kde se Lesy ČR dlouhodobě snaží vysazovat listnaté stromy, aby se zpestřila druhová skladba lesů. „Především listnaté dřeviny a jedle tam musíme intenzivně chránit. Zvěři nejvíc chutnají," přiblížil Řičář. Škody napáchané zvěří jdou do deseti až statisíců korun.

„Odborných argumentů o rozsahu škod a nepřiměřeně vysokých stavech zvěře máme dost, jejich řešení ale vyžaduje zásadní politická rozhodnutí. Ve všech politických stranách jsou lidé s vášní pro myslivost a není moc zájem to na politické úrovni řešit. Myslivci chtějí hojnost zvěře. To znamená hojnost loveckých příležitostí, trofejí, zvěřiny, zážitků. Jenže kde je ekosystémový přístup k lesu a rovnováha mezi zvěří a prostředím?" ptá se Jan Duda.

Komentáře   

+20 # ToPi 2018-11-14 11:23
To nejde dohromady, buď tady bude přemnožená spárkatá zvěř a nebo les s druhově, prostorově a věkově pestrou skladbou. Znám mraky vlastníků, kteří natírají stromky aversolem i v oplocenkách, které jim poškozují třeba divoká prasata a vůbec nejsou myslivci.Je potřeba si skutečně říct co tady chceme a nebýt kontraproduktivní.Po kud tedy chceme docílit přírodě blízkých lesů, pestré flory i fauny, musíme opustit management spárkaté zvěře a přeorientovat se na management drobné zvěře s čímž souvisí i nutné změny v krajině, především ve způsobu velkoplošného zemědělského hospodaření. Náš vzor by mohlo být třeba Rakousko. Bylo by vhodné přestat dotovat řepkové a kukuřičné lány (vydělají na sebe sami) a tyto peníze použít pro zajištění biodiverzity krajiny. Je to jako stavebnice, ale tohle Vám řekne i malé dítě. A vůbec bychom nepotřebovali mít dvě ministerstva (MZe a MŽP).
+3 # lesmistr 2018-11-14 23:35
Pan inženýr Řičář ( samozřejmě spolu s OSSM) by především měl dohlédnout na to, jak uživatelé honiteb pronajatých LČR dodržují plány lovu, normované stavy zvěře, nefalšují sčítání zvěře... Pokud budou dodržovány podmínky nájemních smluv ( ve výběrové komisi na svém KI přeci musel sedět) včetně normovaných stavů zvěře, problém přemnožení odpadne. Revírníci budou muset více kontrolovat stav porostů a především škody zvěří...
a ty musí být také vymáhány! Tak i jako by to měli dělat zemědělci. Zákon o myslivosti přeci i na toto "myslí". Tak je potřeba myslet na literu tohoto zákona. A lesní správci mají mimo jiné dohlížet na práci revírníků, že ano?
Nebo si pozvěte smečku vlků a možná, že ti ukáží, jak se "myslivecky hospodaří". A ochránci přírody budou mít radost.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Sněmovna zřejmě schválí novelu lesního zákona urychlující boj proti kůrovci

Sněmovna zřejmě schválí novelu lesního zákona urychlující boj proti kůrovci

Lesnictví

Anketa v článku. Sněmovna zřejmě schválí vládní novelu zákona o lesích, která má urychlit boj s kůrovcovou kalamitou v lesích. Poslanci 12. 7. předlohu propustili...

LČR v pololetí zvedly těžbu kůrovcového dřeva o 112 procent

LČR v pololetí zvedly těžbu kůrovcového dřeva o 112 procent

Lesnictví

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) v prvním pololetí zvýšil meziročně těžbu kůrovcového dřeva o 112 procent na 2,87 milionu metrů krychlových z předchozích 1,35...

Obchodní ředitel LČR Karol Vinš skončil, bude vypsáno výběrové řízení

Obchodní ředitel LČR Karol Vinš skončil, bude vypsáno výběrové řízení

Lesnictví

Obchodní ředitel státního podniku Lesy České republiky (LČR) Karol Vinš (57) v pondělí 8. 7. ve funkci skončil. Učinil tak na vlastní žádost ze zdravotních...

Vláda o dva týdny odložila debatu o dotacích pro vlastníky lesa

Vláda o dva týdny odložila debatu o dotacích pro vlastníky lesa

Lesnictví

Vláda o dva týdny odložila debatu o novém dotačním programu pro vlastníky lesů postižených kůrovcem. Po zasedání kabinetu  8. 7.  to řekl ministr zemědělství Miroslav...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby