logo Silvarium tisk

Každý rok řeší policisté na jihu Čech desítky případů krádeží dřeva. Chráněny jsou před nimi jen nepřístupné oblasti.
Pachatele se přitom podaří vypátrat jen málokdy.

JIŽNÍ ČECHY Už pokácené dřevo uskladněné u přístupných cest, ale i soušky stále stojící v lesích, nebo dokonce zdravé stromy. I ty se v poslední době stávají terčem zlodějů dříví. Policisté od začátku letošního roku řeší v kraji už 28 případů krádeží. Nejčastěji v místech poblíž obcí nebo chatových oblastí. Tam platí pravidlo, že příležitost dělá zloděje. V největší míře jsou tak evidovány přestupky, při nichž způsobená škoda nepřesáhne pět tisíc korun.
„Na těchto místech se jedná především o případy, kdy zmizí dřevo už pokácené a připravené k odvozu. Pro pachatele není z takových míst příliš obtížné dřevo sebrat a odvézt. Pokácet stojící dřevo se v poslední době odvážili jen v několika případech," říká policejní mluvčí Milan Bajcura.
Upřesnil, že z letos zaznamenaných krádeží dřeva řeší policie šest případů jako trestný čin, sedmnáct jich kvalifikovala jako přestupky. Také na územích, která obhospodařují Lesy ČR, se v kraji případy počítají na desítky. „V drtivé většině se jedná o škody menšího rozsahu, kdy zmizí do deseti kubíků dřeva. Převážně ale zaznamenáváme krádeže dříví nastojato, a to v 95 procentech," podotýká mluvčí Eva Jouklová.
Krádeže pořezané kulatiny jsou podle ní výjimkou, protože k takové krádeži je zapotřebí těžká technika. Nejčastěji mizí dřevo palivové, které nemá valnou kvalitu. „Nejvíce drobných krádeží zjišťujeme vždy v těsné blízkosti lidských obydlí, tedy v rekreačních oblastech. Dřevo mizí hlavně od příjezdových cest, kde je nejjednodušší a nejrychlejší doprava odcizeného dříví z lesa," popisuje Jouklová.

Zmizelo sedmdesát kubíků

Mimořádné případy, kdy by se zloději pokoušeli vytěžit kvalitní dřevo ve velkém množství, se podle mluvčí v kraji vyskytují vzácně. „Vzpomínám si na případ, kdy bylo odcizeno 70 kubíků dříví z vývratů v těžko přístupné lokalitě blízko hranice s Rakouskem. Právě tohoto pachatele se podařilo zjistit a škoda nám byla zaplacena. Před třemi roky pak vlastník sousedního pozemku nerespektoval hranici a vytěžil 260 kubíků v našem lese. Od té doby jsme ale tak mimořádný případ nezaznamenali," dodává mluvčí.
Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) ale loni řešila případ nelegální těžby v lesích na Českokrumlovsku, kde společnost Villena nechala pokácet 841 metrů krychlových dřeva. Některé stromy přitom byly mladší 80 let, a jejich těžba tak byla v rozporu se zákonem o lesích.
„V tomto případě také v lese vznikla holina o velikosti téměř jednoho hektaru. Nezákonné mýcení lesů má přitom často neblahý vliv na okolní porosty, stromy více ohrožuje vítr, eroze a celkově klesá jejich stabilita," popsal ředitel inspektorátu ČIŽP Vladimír Jiráček s tím, že společnost dostala pokutu 1,2 milionu korun. Poškozený les navíc už nechal nový majitel částečně zalesnit.

Nejméně krádeží hlásí Šumava

Nejméně krádeží dřeva hlásí z lesů, jejichž obhospodařování zajišťuje Správa Národního parku Šumava. Podle náměstka ředitele Jana Kozla se lesníci snaží všemi možnými způsoby krádežím předcházet. Při větších těžbách zajišťují pravidelné kontroly, spolupracují s policií při hlídání těžených oblastí a dřevo nekrátí na metry, s nimiž je snadná manipulace.
„Navíc už téměř nevyrábíme palivové dříví. Právě to se nejčastěji stávalo cílem zlodějů v minulosti. Hodně nám ale pomáhá i to, že většinou spravujeme odlehlé lesy, kam je přístup omezen závorami nebo zákazy vjezdu. V prodeji dřeva navíc nefiguruje na Šumavě jiná firma, a výroba tak je plně v naší režii," popisuje situaci na Šumavě Jan Kozel.
A podobná doporučení na zajištění ochrany vytěženého dřeva před krádežemi navrhují i policisté. Základem je neponechávat dřevo dlouho bez dohledu na místech, odkud se dá snadno odvézt. Další možností je uzamykání závor na páteřních cestách do lesů.
„Pomoci může i zvýšený monitoring pohybu aut, například pomocí fotopastí, či kontrola povolenek k vjezdu do lesa. A také prodej palivového dříví formou samovýroby co největšímu počtu zájemců," dodává Eva Jouklová.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě