Přihlásit

Zastřelte je! Zvířata požírají stromky, které mají nahradit uschlý les (idnes.cz)

Zemědělský výbor poslanecké sněmovny ve středu doporučil ke schválení úpravu zákona o myslivosti poslankyně TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. Podle novely by mohly být počty srnců, daňků a jelenů regulovány v závislosti na tom, jak kritický je stav lesa.

Lesy aktuálně čelí největší kůrovcové kalamitě v novodobé historii Česka. Navíc je trápí sucho, kvůli kterému stromy nejenže usychají, ale zároveň ztrácejí odolnost vůči škůdcům.

Lesníci už sice začali s obnovou postižených lokalit a vysazují nově především listnaté stromky, jež by měly být silnější oproti smrkům, které kůrovci podléhají rychleji. Jenže práci jim komplikují přemnožení kopytníci. Těm totiž mladé listnáče chutnají a ve velkém je požírají.

Poslední data z roku 2015 ukázala, že zvěř v průměru poškozuje přes 60 procent mladých listnáčů a jedlí. Celou čtvrtinu jich dokonce zlikviduje úplně. Škody ročně šplhají až k sedmi miliardám korun.

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

-2 # bergfreund 2019-09-09 15:13
Lesu zdar..a co se zeptat takto...co dělají vlastníci lesu proto,aby zvěř neškodila...,,dnes po těžbě vyvezou klest,druhým rokem udělají přípravu pudy a do té oračky zasází zase monokulturu...proč není ponechán např přirozená nárost plevel dřevin/ k okusu/...pak vybudují oplocenku ..tou první večer projdou prasata..a už jí nikdo neopraví..to vidím v tak 90% případu..takže pak se dělá ochrana nátěrem...absolutní nedostatek okusových dřevin, chybí podrost, kde by byla ošetřena individualně kostra porostu a zbytek ponechán...dakší věc...co zemědělci..p jejich "podnikání" zbytou pouze sterilní plochy několikrát chem ošetřené...zvěř nemá co ukousnout...turistic ký tlak..dnes už od časných hodin všude lidi..berou les utokem..cyklo,elektr o..koně turisté...a kde je klid,který ta zvěř potřebuje...a co přikrmování...podíve jte se na hospodaření p.prof.Bubeníka s jel zvěří...beze škod...ale je nutno ohnout hřeb a něco dělat...pokud jsem o této zkušenosti mluvil s vlastníky honiteb,tak se mi vysmáli..že je to pracné...ano je..ale jsou výsledky...a nebo pak zrušme myslivost a pustme do polí a lesů " myslivce" , kteří budou zabíjet vše,kdykoliv a v jakémkoliv množství a to bude to pravé vyžití....pak se udělá jakási akce od LČR, kterou chtějí zachránit les...???tj výsměch..opět rána do hrobu....možná by se u toho měl vyfotit generál Vojáček se soudruhem ministrem a předsedou vlády v gumovkách...to už je opravdu pro blbce...a možná ta ekoholka Greta...kde je normální rozum...dnes není žádoucí,aby revíra od LČR byl v pronajaté honitbě..aby za mrzkou povolenku neovlivnoval škody zvěří..naopak..ten by měl mít neomezenou,aby mohl redukovat stavy a při své denní službě měl možnost toto provádět...
+3 # lesmistr 2019-09-09 13:09
V oblastech s nadměrnými stavy spárkaté zvěře musí být zaveden jiný postup. Zatím se neděje nic! A vypadá to, že se bude i nadále dít to samé. Držitelé honiteb ( LČR s.p.) se ke sčítání a k plánu lovu nevyjadřují. A měli by! A ne naříkat, že jim zvěř "žere" les. Podobně jsou na tom další držitelé honiteb (HS). Všude jsou zmiňovány škody na polních plodinách, ale nic se neděje. Někdo to spočítá, někdo něco málo zaplatí a pokračuje se.

A návrh úpravy zákona o myslivosti tak, jak se dostal
před nedávnem ve známost, nic nového nepřinese.

Myslivci mezitím hodnotí trofeje červenými
a zelenými body, šetří bachyně, holou vysokou zvěř a dělají z honiteb oborní chovy. Hodnotitelské komise se fotí s nejsilnějšími trofejemi a lamentují nad spornou chovatelskou hodnotou 3-4 letého jednostranně korunového desateráka.

Dnešní debata v 90-tce na ČT 24 přinesla zajímavé postřehy. MZe Mlynář, LČR s.p. Krchov, ČMMJ Červenka a hnutí DUHA Bláha. Marné volání místopředsedy Červenky o brutalitě navrženého zákona a standardní argumenty Mlynáře a Krchova.
Ale především - výborná připravenost Bláhy. Zdálo se mně, že z debaty odcházel spokojený.
+5 # Starý 2019-09-09 13:26
Mám obojí zkušenost, kde myslivci dali vlastníku lesa neomezenou povolenku a zvěř jako náhradu, tam to funguje a vlastník si to sakra hlídá. a zvěře je tam stále dost, ale již neškodí, je udržován zdravý početní stav.
Ale tam kde jsme zkoušeli dát na myslivce, že vše ochrání a povolenku pro vlastníka lesa-to ani náhodou, tam jsou škody jako prase a výsadba letos na jaře nestihla ani utvořit výhony, absolutní devastace a dokonce zhoršení, kdy zvěř vytlouká a ohryže i zajištěné kultury. Myslivce na to podívat se na škody bez výsledku zveme již více jak rok a nikdo ani nezvedl telefon, natož se přijet podívat.

Tak co je lepší v této bitvě ?????

Opět další pozvánku v této věci pro pány z Mze a Mžp.

Ale nikdo se nikdy neozval???... proč asi, že by musel jako úředník z úřední povinnosti a zákona činit !!!!!

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Sněmovna schválila novelu lesního zákona

Lesnictví

Aktualizováno 17. 9. Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou 13. 9. schválila Sněmovna. Norma mimo jiné zavede pravidla pro...

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Schvalování novely lesního zákona bylo odloženo

Lesnictví

Aktualizováno 12. 9. 12:00 hod. Sněmovna o novele lesního zákona rozhodne asi nejdříve v pátek. Důvodem, proč dnes schvalování novely nedokončila, byl hlavně spor o...

Skupina poslanců předložila pozměňovací návrhy k lesnímu zákonu, lesníci mají výhrady

Skupina poslanců předložila pozměňovací návrhy k lesnímu zákonu, lesníci mají výhrady

Lesnictví

Aktualizováno 10. 9. Přijetí pozměňovacích návrhů poslanců TOP 09, Pirátů a ANO k novele lesního zákona požaduje i seskupení Vědci pro les. 11. září 2019 by novelu...

Letní aktualizace Kůrovcové mapy zveřejněna

Letní aktualizace Kůrovcové mapy zveřejněna

Lesnictví

Ze satelitních dat PlanetScope pořízených převážně v období druhé poloviny července 2019 byla aktualizována Kůrovcová mapa. Ta detekuje těžby ve smrkových porostech za období mezi...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby