Přihlásit

Z redakční pošty - Fakta o Šumavě (Právo)

Senátor Jirsa kritizoval v Právu 14. 2. situaci, kdy, podle jeho tvrzení, Šumava vysychá a může za to management lesů Správy NP. Pan senátor bohužel opakuje mnohokrát vyvrácená klišé o tom, jak zde ubývá voda, protože Správa NP nechala lesy sežrat kůrovcem a nesází nové stromy. Rád bych proto uvedl fakta.
Správa NP Šumava vysadila v roce 2017 přes půl miliónu sazenic listnatých dřevin a jedle. Z minulých let jsou tyto výsadby tak velké, že jen starost o ně Správu NP značně finančně a personálně vyčerpává.
Na místech, kde v minulých 25 letech existence NP Šumava došlo k odumření dospělého patra gradací kůrovce, je dnes v průměru skoro 4000 mladých stromů na hektar. Naprostá většina z přirozené obnovy a menší část (ca 10–20 %) z výsadeb.
V místech dnešních bezzásahovek (které jsou kritizovány nejvíce) roste lesní ekosystém zvaný horská smrčina.
V té v posledních 10 tisících letech vždy naprosto převažoval smrk (více než 90 %) nad ostatními druhy a sázet zde listnáče (kromě jeřábu) je nesmysl, ekologicky to pro ně není vhodné prostředí.
Množství vody v povrchových tocích Šumavy se za posledních skoro 70 let nezměnilo. Data Českého hydrometeorologického ústavu jasně ukazují, že suchých let s nízkými průtoky bylo dokonce více v 60. letech 20. století, než jich je dnes. To, že stav lesa v povodí ovlivňuje odtokové poměry velmi málo, či dokonce vůbec, lesníci a hydrologové vědí již mnoho desetiletí.
Ukazují to experimenty prováděné v Beskydech od 50. let minulého století, stejně jako opravdová katastrofa severočeských lesů zničených kyselým deštěm a posléze vykácených v 70. a 80. letech minulého století. Ani sucho, ani povodně se však po tomto dramatu nedostavily.

JAKUB HRUŠKA, předseda platformy Vědci pro Šumavu

Komentáře   

+4 # Hroch 2018-02-21 21:11
Inu, také ,,vědec"...z Top09...

To budou asi ty ,,úplně jiné údaje" Správy NPŠ...

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Lesnictví

Převis nabídky kalamitního dříví na trhu se projevil drastickým propadem jeho cen. Příjmy z prodeje dříví již vlastníkům lesů nemusí pokrýt ani náklady na povinnou...

Čti dál
SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál
Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Rozsah kůrovcové kalamity představuje vysoké riziko pro rok 2019

Lesnictví

Jak uvádí tisková zpráva VÚLHM, rozsah poškození lesů kůrovcem představuje v současné době kalamitu, která nemá obdoby v historii českého lesnictví. Zvládnutí prvního rojení kůrovce...

Čti dál
Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Na boj s kůrovcovou kalamitou půjdou miliardy, uvedl M. Toman

Lesnictví

Na zasedání vlády, které proběhlo ve středu 12. 9. 2018, ministr zemědělství Miroslav Toman uvedl, že pro zvládnutí kůrovcové kalamity je nutné řídit postupy na...

Čti dál

11°C

ČR - aktuální počasí

Breezy

Vlhkost: 84%

Vítr: 51.50 km/h

  • 24 Zář 2018 14°C 7°C
  • 25 Zář 2018 12°C 4°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby