logo Silvarium tisk

Radka Kantová, Pavel Řihák

Pracoviště Ústavu technologie, mechanizace a řízení staveb Fakulty stavební VUT v Brně uspořádalo v letním semestru akademického roku 2013/2014 workshop s názvem „Dřevařské dovednosti”. Akce, určená zaměstnancům a studentům stavební fakulty v Brně, proběhla v termínech 13. - 16. dubna a 20. - 23. května tohoto roku v Nové Vsi v okrese Český Krumlov. V každém z uvedených termínů se zde sešlo osm účastníků.

 

Důvodem k organizaci workshopu byla poptávka zaměstnanců i studentů po praktické výuce, která by byla adekvátně propojena s teoretickou znalostí zvolené problematiky. Fakulta stavební poskytuje teoretické vzdělávání v oblasti dřevěných konstrukcí, a to v mnoha vyučovaných předmětech inženýrského základu i v předmětech odborných. Mnoho času je přitom věnováno problematice materiálu, konstrukčním návrhům, posuzování konstrukcí na požadavky fyzikální a mechanické i technologickým postupům. Chybí však zkušenost z praktického zhotovování navrženého výrobku nebo konstrukce, která by vedla k zamyšlení, jak navrhovat stavby proveditelným, jednoduchým a ekonomickým způsobem.

Vzhledem k současnému návratu přírodních materiálů bylo pro workshop zvoleno téma, umožňující získat osobní zkušenosti s manuální prací se dřevem. Praktický kurz by se však jen stěží organizoval na půdě fakulty. Proto bylo snahou získat pracovní prostor přímo v přírodě, kde by bylo současně zajištěno veškeré potřebné zázemí. Byly osloveny firmy, zabývající se uvedenou problematikou, a na výzvu fakulty nabídl zajištění workshopu zástupce sdružení Hoblina Ing. Robert Malý, a to v prostoru Nová Ves u Českého Krumlova.

Požadavkem fakulty na náplň workshopu byla problematika tradičního tesařského řemesla, realizace konstrukce srubové a roubené stěny. Hlavním cílem však bylo získání osobní dovednosti ručního opracování dřevní hmoty za použití vhodných nástrojů a technik. Přemostěním mezi teorií a praxí byla pro účastníky studijní pomůcka, připravená speciálně pro tuto akci. Jednalo se o menší skriptum s důležitými informacemi k vlastnostem, vadám a ochraně dřeva. Součástí byl také elektronický atlas dřevních škůdců.

Dřevěné tesařské konstrukce se skládají z jednotlivých dílů, které po konečné montáži tvoří pevnou a stabilní soustavu prvků, zajišťující veškeré požadavky na stavební konstrukce. Pro vytvoření takového celku jsou zapotřebí hlavně šikovné a pracovité ruce, um používat dobře nástroje a samozřejmě také kvalitní dřevo. Dobrý tesař ovšem dokáže i z nekvalitního dřeva udělat nádherné a vyhovující konstrukce.

Pomocí spojů se dřevěné prvky skládají vedle sebe, na sebe, pod sebe, lze je spojovat po délce nebo pod určitým úhlem, připevňovat k podporám a také kotvit na různé základové konstrukce. Ovšem nadměrným používáním lze konstrukce také oslabit, čímž může dojít k nepříznivým deformacím, které mohou mít až fatální následky. Neméně důležitá je také ochrana dřeva, která musí vycházet ze správného návrhu konstrukce a pokračovat jeho vhodným ošetřením při realizaci díla. Dalším zásadním faktorem pro správnost provádění tesařských spojů je znalost a dobrá volba typu dřeviny. Ne všude jde použít smrk nebo borovice a naopak ne všude lze použít dub nebo buk.

Za hlavní tesařské spoje jsou považovány sraz, plátování, přeplátování, kampování, osedlání, ostřih, čepování, zapuštění, zadrápnutí a lípnutí. Celá tato problematika byla na kurzech probrána a vysvětlena do největších detailů.

Prvním individuálním úkolem účastníků workshopu byla práce s ručním hoblíkem, tzv. uběrákem. Nejprve jim instruktor předvedl jak nejlépe hoblovat, seznámil je s technikou hoblování i s tím, jak ideálně hoblík pro dobré hoblování nastavit. Následovalo odkornění fošny za využití pořízu a její ohoblování z obou stran. Dalším krokem bylo dlabání a používání dláta. Účastníci se naučili i základní tesařský spoj dlab a čep. Prakticky viděli, jak se má provádět, a každý si také tento spoj cvičně provedl.

Následující den si každý vybral tesařský spoj, kterému se věnoval od ohoblování až po konečnou kosmetickou úpravu. Mimo to proběhla ukázka ručního tesání hranolu z kulatiny, což si každý účastník taky vyzkoušel. Použít mohli dva základní postupy, se kterými byli seznámeni. Další ukázkou byla tvorba dřevěných okapů, které si mohl každý zkusit sám, stejně jako tesání. Druhý den končil přednáškou o tropických dřevinách, která byla doplněna ukázkami ze vzorníků jednotlivých dřevin.

Poslední den workshopu zahrnoval ukázku, jak správně využívat řezbářská dláta, a každý účastník si udělal iniciály na svůj tesařský spoj. Poté proběhla praktická ukázka tvorby typového srubového spoje skandinávského typu. I při této ukázce si účastníci vyzkoušeli jednotlivé činnosti při konstrukci spojů. Tím praktická část skončila, workshop byl vyhodnocen, účastníkům předány certifikáty a jako dárek dostali trička s logem Roubenkáři sobě.

Touto akcí, která byla uskutečněna s podporou projektu Oktaedr, bylo navázáno partnerství se sdružením Hoblina. Studenti fakulty si zde rozšířili své znalosti z oblasti dřevařských dovedností, kterými podpořili své teoretické znalosti, takže je mohou lépe a komplexně uplatnit ve stavební praxi.

Ústav technologie, mechanizace a řízení staveb stejně jako ostatní pracoviště využívá podpory projektů spolufinancovaných Evropským sociálním fondem a státním rozpočtem ČR. Pod registračním číslem projektu CZ.1.07/2. 4. 00/31.0012 OKTAEDR - partnerství a sítě stavebnictví navazuje spolupráci s partnery z oblasti podnikatelského sektoru a výzkumných pracovišť.

 

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě