Přihlásit

Velký přebytek stlačil cenu dřeva na minimum (TV Nova)

Tereza JANDOVÁ, moderátorka
Kvůli kůrovcové kalamitě je rekordně levné dřevo. Je ho tolik, že Správa Lesů České republiky umožnila lidem natěžit si vlastní dříví určené k topení, to dosud nebylo možné.

osoba
Těžený strom se vždycky označí /nesrozumitelné/ sprejem.

Martin KOČÁREK, redaktor
Takto označených stromů jsou teď plné lesy, buď je zlikvidoval kůrovec nebo uschnuly a správa lesů už neví, co má s takovým množstvím dřeva dělat. Lesy po celém Česku jsou teď podobnými hromadami dřeva přeplněné. K ničemu jinému než k topení se většinou využít nedá. Zatímco před dvěma lety stál kubík palivového dříví okolo tisíce korun, teď si pro něj do lesa můžete přijet za 350, a když se domluvíte s lesníky a vybrané stromy si i sami pokácíte, vyjde vás stejné množství na pouhých 30 Kč.

Eva JOUKLOVÁ, mluvčí Lesů ČR
Poté, co lesník určí konkrétní strom, který se bude kácet, tak samovýrobci přijedou, strom pokácí, odvezou a dřevo zaplatí.

Petr KNOBLOCH, lesní správce Litoměřice
Ta cena se snižuje tak, jak postupuje kůrovcová kalamita. Na trhu v republice je přebytek dříví. Reagovali na jsme s cenou.

František KUČERA, předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů
Dřeva je tolik, že ani /nesrozumitelné/.

Martin KOČÁREK, redaktor
Před kůrovcovou kalamitou se v Česku ročně vytěžilo okolo 20 000 000 krychlových metrů dřeva. Loni už to ale bylo 30 a z toho 20 000 000 je dřevo vhodné jen k topení. Podle odhadů bude letošní číslo ještě vyšší. Martin Kočárek a redakce, televize Nova.

 

Komentáře   

+3 # Rensa 2020-05-07 14:21
V době velké hospodářské krize 1929+ stát, na pomoc nestátních majitelů lesů, ve státních lesích nejdříve omezil a pak zastavil mýtní úmyslné těžby, později i těžby výchovné, aby uvolnil trh se dřevem pro dříví z lesů nestátních. A to v té době vlastnil něco přes 10% všech lesů (do roku 1938 17%).
Slyšel někdo něco podobného o LČR dnes od roku 2015?
Státe, státe, k čemu my občané tě vlastně máme?
-3 # Vladimír Pelíšek 2020-05-07 15:52
Jenže to neříkáte celou pravdu, pane Renso, a Vy to dobře víte, i když budete tvrdit opak.
V roce 1929 nebyly vůbec k dispozici dnešní ekosystémové poznatky o smrku. V roce 1929 měly naše lesy k dispozici mnhem více srážek a rostly při nižších teplotách, než dnes. Slyšel jste už o nejstudenějším dnu v novodobé historii, 11.2. 1929?

Takže cpát dnes vlastníkům (velkým, malým, největším, jakýmkoliv) prostředky státní podpory bez záruky, že tyto doslova nevyletí komínem, by bylo ze strany státu pošetilé a já to zcela chápu.

Jako banka nepůjčí další peníze nikomu, kdo má na krku exekuce a nesplácí úvěry u jiných bank (od toho máme registry dlužníků), tak by byl pošetilý i stát, kterému může vlivem naprosto nevhodné druhové skladby odejt během 10 let i 50% lesů, pokud by takové peníze nepodmínil zárukou, že budou využity na obnovu stanovištně vhodnými, nikoliv školkařsky a pilařsky protěžovanými dřevinami.

Jste ochotní takovou záruku poskytnout? Pokud ano, nepochybuji, že válečná sekera mezi "plantážníky" a "ochranáři" bude zakopaná.
+1 # Rensa 2020-05-07 18:11
Netuším, co jsem zatajil konstatováním, že za první republiky podpořil stát nestátní lesy omezením vlastní výroby.
A taky netuším, jak jste přišel na to, že bych orodoval za finanční podporu, když to stát mohl udělat jednodušeji a elegantněji omezením těžby ve vlastním.
To se to skutečně nedalo z textu pochopit, nebo mi záměrně podsouváte, co neříkám a nepíšu?
+1 # Vladimír Pelíšek 2020-05-07 21:22
Jak chcete za současné situace, kdy většina těžby je nahodilá, nařizovat omezování těžby (v kýmkoliv vlastněných lesích), pokud by takové omezení prokazatelně vedlo k dalším škodám vlivem lýkožroutů? Copak za situace, kdy hrozí dočasná deforestace až 50% lesních půd, může pomoci omezení úmyslných těžeb?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

VLS na Olšině slavnostně otevřely novou naučnou stezku

Lesnictví

Ve čtvrtek 9. 7. Vojenské lesy a statky ČR (VLS) slavnostně otevřely nové návštěvnické středisko Olšina s naučnou stezkou, které mohou nově využívat návštěvnici i...

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ!

Lesnictví

Lesnická práce pořádá LETNÍ SOUTĚŽ! Zodpovězte správně otázky v soutěžním formuláři a budete zařazeni do slosování o spoustu zajímavých cen.Soutěžit můžete od 1. 7. do...

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Vláda schválila novelu zákona o myslivosti

Lesnictví

Aktualizováno. Úřady nebudou muset každých pět let nechávat vypracovávat posudky, aby se zjistilo, kolik má být v honitbě zvěře. Tuto povinnost, která ale zatím nezačala...

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Vláda schválila vyšší příspěvky pro vlastníky lesů včetně Lesů ČR

Lesnictví

Na podporu lesního hospodářství by měl stát od příštího roku přispívat o 2,5 miliardy korun více než letos, kdy je to 1,15 miliardy korun. Peníze...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby