logo Silvarium tisk

Praha 14. února (ČTK) - Vědci z České zemědělské univerzity v Praze ve vědeckém časopise Tree Genetics & Genomes představili matematický model pro optimální výsadbu semenných sadů. Ty slouží k zajištění geneticky kvalitního osiva pro obnovu lesů, přičemž zásadní roli hraje rozmístění jednotlivých stromů v sadu. O univerzálně platný model mají zájem tuzemské i zahraniční lesnické firmy, řekl ČTK vedoucí řešitelského týmu Milan Lstibůrek.
Stromy v semenném sadu jsou vegetativní kopie rodičovských stromů z lesa, které mají vlastnosti dobře využitelné v lesním hospodářství. Rozmístění jednotlivých roubovanců, tedy klonů, je důležité pro zachování kvality semen. Například vedle sebe nemohou stát klony pocházející z jednoho stromu.
Na začátku výzkumu byla Lstibůrkova půlroční stáž v Kanadě, kde se při debatách s tamními odborníky dozvěděl, že by pro vyšší efektivitu potřebovali nové metodické vodítko pro výsadbu semenných sadů. "To stávající bylo ze 60. a 70. let, od té doby to nikdo příliš neřešil," řekl Lstibůrek.
Základní návrh publikoval ještě v Kanadě a před rokem a půl začal s kolegy s katedry genetiky a fyziologie lesních dřevin Fakulty lesnické a dřevařské ČZU pracovat na rozšíření algoritmu. "Výjimečné je to v tom, že se jedná o globální optimalizaci pro všechny stromy najednou. Proto je to lepší než ostatní schémata," řekl.
Objev jeho týmu může mít velké komerční využití, velký zájem podle Lstibůrka mají nejen české, ale i zahraniční lesnické firmy. "Výhodou je, že je to dotažené do softwarové podoby. Stačí doplnit jen vstupní parametry a jakákoliv firma to může využít pro založení svého semenného sadu," doplnil.
Práce na tomto modelu budou pokračovat a vedle toho má Lstibůrkův tým i celou řadu dalších aktivit. "Nyní mimo jiné dokončujeme výzkum zaměřený na koncepci šlechtění lesních dřevin," dodal.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě