Přihlásit

V lesnictví chybí tisíce dělníků. Lesy ČR chtějí pomoci učilištím (novinky.cz)

Podle státního podniku Lesy České republiky chybí v lesnictví v současnosti tisíce dělníků. Lesnické firmy a vlastníci lesů shánějí kvalifikované operátory těžebních strojů, dřevorubce, lidi na odvozní soupravy i dělníky na pěstební práce a školkařství. Lesy ČR proto chtějí pomoci lesnickým učilištím finančně i s propagací oboru.

V roce 1990 v lesnictví pracovalo na dělnických pozicích 58 tisíc lidí. „Dnes je v zaměstnaneckém poměru v lesnictví na dělnických pozicích 13 tisíc lidí. Další tisíce v lesích pracují jako živnostníci," uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Negativa při zaměstnávání cizinců

Chybějící české pracovníky mnohdy nahrazují zahraniční dělníci z východoevropských zemí. To s sebou nese i negativa. Řadu případů zaměstnávání cizinců v minulých letech řešila policie, a to kvůli jejich zneužívání a vykořisťování.

Lesy ČR přiznávají, že práce v lese je riziková, nebezpečná a nepatří k finančně nejatraktivnějším. „Kvalitní operátoři si ale peníze vydělají a řada schopných lidí upřednostní práci v přírodě před továrním pásem," podotkl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.

Smlouvy se školami

Lesy ČR chtějí pomoci vzbudit zájem žáků základních škol o studium na lesnických učilištích. Nutné je podle Szóráda také stanovení jasné koncepce podpory technických oborů v regionech.

„Jde nám o jednotný přístup k akreditaci oboru lesní mechanizátor. Některé kraje jej dnes dokonce nepovažují za technický obor. Ten je pak podfinancovaný a zároveň ekonomicky náročný," vysvětlil.

Státní podnik již podle Jouklové uzavřel se školami rámcové smlouvy na zajištění praxí. Podnik chce také úhradou evropského certifikátu práce s motorovou pilou podpořit nejlepší učně i své dělníky na lesních závodech, kteří stojí o zvýšení kvalifikace.

„Ministerstvo zemědělství loni investovalo bezmála pět miliónů korun do pomůcek využívaných ve třech lesnických školách - v Písku, Trutnově a Hranicích," řekla Jouklová. Stejnou dotaci by měly školy dostat i v dalších pěti letech.

Podle Lesů ČR by měli se školami více spolupracovat i podnikatelé v lesnictví. „Pokusíme se najít cestu, jak zprostředkovat školám možné využití mechanizačních prostředků LČR i našich smluvních partnerů," uvedl Szórád.

Lesy ČR mají vlastní těžařské kapacity jen na svých čtyřech lesních závodech. Drtivou většinu prací v lesích zadávají soukromým firmám prostřednictvím soutěží.

Sezónní pracovní místa

Od roku 2014 Lesy ČR vytvářejí sezónní pracovní místa pro nezaměstnané evidované na úřadech práce. Lidé čistí les a příkopy od odpadků, likvidují nepovolené skládky, čistí svodnice u cest, dělají různé pomocné práce.

Měsíčně si sezónní dělníci vydělají až 16 200 korun hrubého. Od března jich ve státní lesích pracuje 391. Dosud LČR do tohoto sociálního programu investovaly 58 miliónů korun.

Komentáře   

+8 # Ctirad 2017-05-04 12:08
... pracovní místa pro nezaměstnané :
Ano, i mi nabídly Lesy ČR práci : sezónní dělník v pěstební činnosti za 15 000 Kč hrubého (lesní inženýr a soudní znalec v oboru, 58 let)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Publikace Jagdteriér opět v prodeji

Publikace Jagdteriér opět v prodeji

Myslivost

Od dnešního dne je v prodeji dotisk velmi úspěšné monografie o loveckém plemeni teriérů - jagdteriérovi, která vyšla v nakladatelství Lesnická práce v roce 2012.

Čti dál
Polsku hrozí za kácení v Bělověžském pralese pokuta 100.000 eur denně

Polsku hrozí za kácení v Bělověžském pralese pokuta 100.000 eur denně

Lesnictví

Aktualizováno - 22. 11. Polsko musí okamžitě přestat kácet v chráněném Bělověžském pralesu, nebo zaplatí každý den pokutu 100.000 eur (asi 2,5 milionu Kč). Rozhodl...

Čti dál
Lesy ČR vyhlásily lesnické tendry na období 2018 až 2021

Lesy ČR vyhlásily lesnické tendry na období 2018 až 2021

Lesnictví

Lesy ČR vypsaly lesnické tendry na období 2018 až 2021. Týkají se převážně územních jednotek, na nichž bude k 31. prosinci 2017 ukončen smluvní vztah...

Čti dál
Stanislav Lolek - krajinář a malíř zvěře

Stanislav Lolek - krajinář a malíř zvěře

Myslivost

V nakladatelství Lesnická práce právě vyšla reprezentativní kniha Ing. Zdeňka Auerswalda o významném českém malíři zvěře Stanislavu Lolkovi.

Čti dál

1°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 94%

Vítr: 11.27 km/h

  • 23 Lis 2017 8°C 1°C
  • 24 Lis 2017 9°C 3°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC