Přihlásit

V lesnictví chybí tisíce dělníků. Lesy ČR chtějí pomoci učilištím (novinky.cz)

Podle státního podniku Lesy České republiky chybí v lesnictví v současnosti tisíce dělníků. Lesnické firmy a vlastníci lesů shánějí kvalifikované operátory těžebních strojů, dřevorubce, lidi na odvozní soupravy i dělníky na pěstební práce a školkařství. Lesy ČR proto chtějí pomoci lesnickým učilištím finančně i s propagací oboru.

V roce 1990 v lesnictví pracovalo na dělnických pozicích 58 tisíc lidí. „Dnes je v zaměstnaneckém poměru v lesnictví na dělnických pozicích 13 tisíc lidí. Další tisíce v lesích pracují jako živnostníci," uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Negativa při zaměstnávání cizinců

Chybějící české pracovníky mnohdy nahrazují zahraniční dělníci z východoevropských zemí. To s sebou nese i negativa. Řadu případů zaměstnávání cizinců v minulých letech řešila policie, a to kvůli jejich zneužívání a vykořisťování.

Lesy ČR přiznávají, že práce v lese je riziková, nebezpečná a nepatří k finančně nejatraktivnějším. „Kvalitní operátoři si ale peníze vydělají a řada schopných lidí upřednostní práci v přírodě před továrním pásem," podotkl generální ředitel Lesů ČR Daniel Szórád.

Smlouvy se školami

Lesy ČR chtějí pomoci vzbudit zájem žáků základních škol o studium na lesnických učilištích. Nutné je podle Szóráda také stanovení jasné koncepce podpory technických oborů v regionech.

„Jde nám o jednotný přístup k akreditaci oboru lesní mechanizátor. Některé kraje jej dnes dokonce nepovažují za technický obor. Ten je pak podfinancovaný a zároveň ekonomicky náročný," vysvětlil.

Státní podnik již podle Jouklové uzavřel se školami rámcové smlouvy na zajištění praxí. Podnik chce také úhradou evropského certifikátu práce s motorovou pilou podpořit nejlepší učně i své dělníky na lesních závodech, kteří stojí o zvýšení kvalifikace.

„Ministerstvo zemědělství loni investovalo bezmála pět miliónů korun do pomůcek využívaných ve třech lesnických školách - v Písku, Trutnově a Hranicích," řekla Jouklová. Stejnou dotaci by měly školy dostat i v dalších pěti letech.

Podle Lesů ČR by měli se školami více spolupracovat i podnikatelé v lesnictví. „Pokusíme se najít cestu, jak zprostředkovat školám možné využití mechanizačních prostředků LČR i našich smluvních partnerů," uvedl Szórád.

Lesy ČR mají vlastní těžařské kapacity jen na svých čtyřech lesních závodech. Drtivou většinu prací v lesích zadávají soukromým firmám prostřednictvím soutěží.

Sezónní pracovní místa

Od roku 2014 Lesy ČR vytvářejí sezónní pracovní místa pro nezaměstnané evidované na úřadech práce. Lidé čistí les a příkopy od odpadků, likvidují nepovolené skládky, čistí svodnice u cest, dělají různé pomocné práce.

Měsíčně si sezónní dělníci vydělají až 16 200 korun hrubého. Od března jich ve státní lesích pracuje 391. Dosud LČR do tohoto sociálního programu investovaly 58 miliónů korun.

Komentáře   

+8 # Ctirad 2017-05-04 12:08
... pracovní místa pro nezaměstnané :
Ano, i mi nabídly Lesy ČR práci : sezónní dělník v pěstební činnosti za 15 000 Kč hrubého (lesní inženýr a soudní znalec v oboru, 58 let)

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

V sedmi krajích vzniknou kvůli kůrovci krizové štáby

Lesnictví

V sedmi krajích nejvíce postižených kůrovcovou kalamitou vzniknou krizové štáby pro rychlejší komunikaci s obcemi s rozšířenou působností. Půjde o Moravskoslezský, Olomoucký, Plzeňský, Jihočeský, Jihomoravský...

Čti dál
Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Lesnictví

Doplněno o grafy. Těžba dřeva v českých lesích loni stoupla o desetinu na rekordních 19,4 milionu metrů krychlových. Těžba tak pokořila rekord z roku 2007...

Čti dál
Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Lesnictví

Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi. Po krátkém happeningu ho ve středu 13. 6...

Čti dál
Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Lesnictví

Asociace romských podnikatelů a spolků nabídla tisíc pracovníků, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadech práce, na práci v lesích při boji proti kůrovci. Poslala proto...

Čti dál

12°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 88%

Vítr: 6.44 km/h

  • 25 Čer 2018 20°C 10°C
  • 26 Čer 2018 21°C 11°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby