logo Silvarium tisk

Slavkovský les, jakkoli není národním parkem, patří k nejcennějším přírodním územím, jaká u nás máme. Nabízí jedinečnou nedotčenou krajinu, kterou vede celkem čtrnáct naučných stezek.

Slavkovský (dříve také Císařský) les znají především místní Západočeši. Přitom jde o malebné a romantické pohoří s nedotčenou krajinou a mnoha hrady a zámky (připomeňme Loket, Kynžvart, Bečov nad Teplou), které stojí za návštěvu. Vymezují jej lázeňská města – Karlovy Vary a Mariánské Lázně –, a nevynechejme ani klášter premonstrátů v podhůří – v nedaleké Teplé.
Po 2. světové válce stihl území osud vysídlených oblastí. Královské horní město Litrbachy bylo po odsunu srovnáno se zemí. V 19. století mělo přes 2000 obyvatel a ještě roku 1946 jich bylo 1100. Dnes jeho existenci připomíná jen pietně upravené místo s pamětní deskou; všude kolem se rozprostírá les. Podobně dopadly i další kdysi početné vsi. Nepřístupný vojenský prostor vzniklý po válce naopak prospěl zdejší přírodě. Zamezil intenzivní zemědělské velkovýrobě a, až na výjimky, i budování průmyslových závodů a výstavbě panelových sídlišť. Mimořádně vysoký je počet naučných stezek, je jich celkem čtrnáct. K nejzajímavějšímpatří Mnichovské hadce. Stejnojmenná obec s historickou radnicí je místem, kde se těžil a zpracovával hadec (serpentin), jehož zdejší výskyt je v českých poměrech unikátní. Sloužil k výrobě užitkových předmětů, pohárů, váz či těžítek.
Chráněná krajinná oblast Slavkovského lesa zahrnuje také devět národních přírodních rezervací. Jejich smyslem je zejména uchovávat jedinečné krajinné celky a přírodní fenomény v podobě nezasažené možnou destrukcí z postupující urbanizace či industrializace. Některé mapují historii dolování v této oblasti, činnosti, která po staletí podmiňovala její hospodářský rozvoj. Pro důlní činnosti měla významvodohospodářská díla přivádějící vodu do značných nadmořských výšek. Návštěvník se o tom dozví na informačních panelech Dlouhé stoky, mistrovského technického díla pocházejícího ze 16. století; stoka přiváděla vodu k důlním zařízením a sloužila i k plavení dříví.
K nejkrásnějším patří naučná stezka vedoucí kladskými rašeliništi – v horách, severně od Mariánských Lázní. Návštěvník po ní projde celkem čtrnácti zastaveními v krajině u rašelinných jezer s unikátní flórou. Není obtížné představit si tu krajinu z Aljašky, Kanady nebo Norska, ne bez důvodu se jedna ze zdejších přírodních rezervací jmenuje Tajga. Cesta jej dovede do osady Kladská (s loveckým zámečkem a se zajímavými rekreačními stavbami vystavěnými ve stylu švýcarských chaletů). Zdejší Dům přírody Slavkovského lesa poskytuje o kraji komplexní informaci.
Ze sedla horské silnice nad Kynžvartem lze dojít na nejvyšší horu: Lesný, 983 metrů. Pro vzrostlé stromy ovšem nebude výhled kdovíjaký. Skvělý kruhový rozhled zato nabízí Krásenská hora, z rozhledny připomínající babylonskou věž.
Ve Slavkovském lese je devět národních přírodních rezervací. K nejcennějším patří Upolínová louka pod Křížky. Unikátní botanická lokalita pod známým a hojně fotografovaným návrším stojí za návštěvu i nyní, kdy upolín nekvete. Stále ještě do daleka září modrou záplavou kosatců sibiřských.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě