Přihlásit

Štědrý Mynářův pan nadlesní (MF Dnes)

Zakázka, která nemusela být

V Lánech utratili stamiliony. Dle posudků zřejmě zbytečně

Je to zdaleka největší zakázka, kterou šéf Lesní správy Lány Miloš Balák vypsal od chvíle, co ho do funkce dosadil hradní kancléř Vratislav Mynář. Za zpevnění břehů vodní nádrže Klíčava v Lánské oboře dá Hrad podle zveřejněných dokumentů v součtu téměř 360 milionů korun z veřejných peněz.
Když zhruba před rokem Balák slavnostně představoval hotovou první etapu prací – vyztužený levý břeh za téměř 130 milionů – padala slova o tom, jak práce byly zásadní a nezbytné.
O půl roku později za manipulaci zakázky policie obvinila nejen Baláka, ale i manažera stavební firmy Energie. Tato společnost práce provedla. A zároveň k ní měl Balák blízko, protože sponzorovala basketbalový klub ve Strakonicích, kterému šéfoval.

Experti: Zbytečné zpevňování

MF DNES nyní zjistila, že vynaložit stamiliony dost možná nebylo tak nezbytné, jak to Mynářovi podřízení vykreslovali. Hned dvě respektované geologické kapacity totiž v minulosti zpracovaly posudky, podle kterých byly nákladné práce zbytečným luxusem a vůbec je nebylo třeba dělat.
Mynářovi podřízení se snažili argumentovat tím, že při sesypávání zeminy, padání a tlení listí se zhoršuje kvalita vody v nádrži Klíčava, která je rezervoárem vody pro Kladno. Martin Hrubeš z Odboru geologie ministerstva životního prostředí ale namítal, že takové procesy jsou v přírodě zcela běžné a vodu neohrožují, naopak se s nimi počítá. A podobně dopadl i posudek České geologické služby. „Přehrada Klíčava není přímo ohrožena. Jediné, co je ohroženo, je lesní cesta vedoucí podél břehu přehrady," píše se v dokumentu, do kterého měla MF DNES možnost nahlédnout. Geologové zároveň vyjadřují v materiálu značné pochyby, jestli záchrana cesty, kterou v oboře uzavřené pro veřejnost používá jen několik zaměstnanců Lán, za vynaložené desítky milionů stojí. I když připouštějí, že výsledek prací vypadá hezky.
„Bohatě by ale stačilo, kdyby jednou za rok projeli po cestě buldozerem a shrábli nasypanou zeminu," míní jeden z geologů, který situaci na místě zkoumal. Jméno si zveřejnit nepřál. „Vždyť je to les, nikoli park," dodává.
Proč Balák na zadání prací tak tlačil, MF DNES nevysvětlil. Šéf Lesní správy Lány ani po 14 dnech nekomunikuje. Včera jeho asistentka novinářské dotazy odmítla s tím, že si má redakce podat oficiální žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím.
Podle nedávné analýzy MF DNES většinu zakázek vedení Lán vypisovalo na takové částky, aby se vešly do limitu zákona o veřejných zakázkách a nemusely se soutěžit. A v mnoha případech pak „z ruky" zakázky dostávaly firmy spjaté s Balákem či přímo Mynářem.
První etapu prací na vodní nádrži ovšem dle záznamů Lány poctivě soutěžily. Jediným hodnotícím kritériem byla cena. Díky tomu zvítězila kladenská firma Energie, která nabídla, že vše provede za zhruba 69 milionů bez DPH.

Cestu prodloužit a odvodnit

Balák v průběhu toho, co sponzor „jeho" basketbalového klubu na svahu pracoval, se společností uzavřel dodatky smlouvy. Nejprve v Lánech zjistili, že je třeba udělat hrubší cestu, než s jakou počítal projekt. Následně se přišlo na to, že bude nutné cestu o kilometr prodloužit či udělat odvodňovací žebra.
Dle oficiálního zakázkového webu Lán tak výsledná cena zakázky vyskočila až na 130 milionů. To je více, než v původním tendru nabídla nejdražší konkurenční firma, která kvůli tomu s Energií prohrála.
Zatímco první etapu stavební firma dokončila už předloni na podzim, nyní je podle registru smluv v běhu druhá etapa. Práce mají dle smlouvy skončit v říjnu. Tu už přitom Mynářovi podřízení nesoutěžili, i když je za 230 milionů, a tedy výrazně dražší než původní etapa.
Zvolili užší řízení, ve kterém oslovili konkrétní firmy. Opět rozhodovalo, kdo nabídne nejnižší cenu. Energie tentokrát nezvítězila sama, ale ve spolupráci s libereckou firmou Syner.
Žádná jiná firma, která bojovala o první etapu, se druhého „výběrka" neúčastnila.
Nabídnuté ceny konkurentů se navíc lišily minimálně.
Pět firem nabídlo práce za cenu od 191 do 198 milionů.
„Věc se klidně mohla odehrát tak, že zatímco první etapa proběhla soutěžně v pořádku, v druhé části už ostatní soutěžitelé dělali pouze křoví," řekl expert na veřejné zakázky z protikorupční organizace Oživení Jan Nevyjel.
Mezi „elitní" pěticí přitom byla třeba i jihočeská firma Swietelsky stavební, další sponzor Balákova basketu, která v Lánech dělala jiné zakázky.
Mynář lánské zakázky komentovat odmítá. Zato se obviněného Baláka opakovaně zastal.
Hrad dokonce na vyšetřování neúspěšně podal stížnost k Ústavnímu soudu. Podle vyjádření Hradu Balák ve funkci zůstane i nadále.

Komentáře   

+3 # najše 2018-02-16 10:30
Zemana jsem nevolil a že mohli pánové z celé investice přesměrovat pár melounů do své zahrady tomu také věřím.

Ale, když si čtu názor geologa o pravidelném prohrnování buldozerem namísto trvalejšího zpevnění cesty, tak mi to přijde dost ujeté. Za chvíli přijde názor, že tam žádné cesty být nemají a už vůbec né plot, který brání volnému pohybu zvěře. Jakoby na pozadí hráli na housle nějaké zelené žabičky, které by v Lánské oboře nejraději běhali do půl těla nahé, jako jejich dávní předkové. :-) :-) :-)
+2 # lesmistr 2018-02-16 19:37
A to já jsem Miloše Zemana volil. A proč ne? Sice mizerně chodí, sice si občas povolí nějakou lež a, bohužel, zcela vědomě nechává "opeřit" již tak dobře "opeřená" individua kolem sebe. Jmenovat je není třeba. Ale zcela jistě si neudělal ze své funkce pro sebe zlatý důl. I když mizerně chodí, tak má stále jasno v hlavě. Sto a jednu výhradu proti němu můžu mít. Až se najde někdo lepší, dám mu svůj hlas. Zatím jsem ho takového neviděl.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Lesnická sdružení se ohradila proti připomínkovému řízení k vyhlášce 83/1996

Lesnická sdružení se ohradila proti připomínkovému řízení k vyhlášce 83/1996

Lesnictví

Lesnické organizace a profesní lesnická sdružení se v posledních dnech ohradily proti - podle svých slov nestandardnímu - vývoji připomínkovému řízení při schvalování nové vyhlášky...

Čti dál
Škody po víkendových vichřicích odhadují LČR na 300 000 kubíků

Škody po víkendových vichřicích odhadují LČR na 300 000 kubíků

Lesnictví

Doplněno 24. 9. Vichřice, které o víkendu zasáhly Českou republiku, poničily podle předběžných odhadů v lesích státního podniku Lesy České republiky přibližně 300.000 metrů krychlových...

Čti dál
Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Podle lesnického think tanku letos škody v lesích přesáhnou 12 mld. korun

Lesnictví

Převis nabídky kalamitního dříví na trhu se projevil drastickým propadem jeho cen. Příjmy z prodeje dříví již vlastníkům lesů nemusí pokrýt ani náklady na povinnou...

Čti dál
SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

SVOL: Zákaz úmyslných těžeb zlikviduje nestátní vlastníky lesů

Lesnictví

Nová anketa! Ministr zemědělství Miroslav Toman 12. 9. prohlásil, že MZe zvažuje plošný zákaz mýtních úmyslných těžeb jako opatření podporující rychlejší zpracování kůrovcové kalamity. Jak uvádí...

Čti dál

2°C

ČR - aktuální počasí

Část.zataženo

Vlhkost: 80%

Vítr: 11.27 km/h

  • 26 Zář 2018 15°C 0°C
  • 27 Zář 2018 20°C 6°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby