logo Silvarium tisk

V píseckých lesích se loni podařilo ustát kůrovcovou kalamitu a zaměřit se na výchovu lesa. Přesto lesní hospodářství čelí výzvám v oblasti těžby listnatého dřeva a jeho odbytu. Zalesňování pokračuje, ale nové výsadby již nejsou tak rozsáhlé jako v minulosti. Lesníci se také snaží o správnou regulaci zvěře a udržení harmonie mezi přírodou a rekreačními aktivitami lidí.

Celý rozhovor najdete zde

Komentáře  

+5 # schutzmeister@iex.cz 2024-03-13 11:43
" Tím, jak jsme pět šest let těžili hlavně smrk, nám tu zůstává spousta listnatých porostů s velkým zastoupením buku, s nimiž potřebujeme také pracovat. Tam nastávají právě ty ekonomické aspekty, protože celý dřevařský sektor je nastavený na smrk, případně borovici. Nemáme tu velké odběratele na listnaté dřevo. Všichni propagují smíšené lesy, ale nikdo s listnáči neumí pracovat. My jsme teď v situaci, kdy bychom potřebovali těžit listnáče, a nikdo je od nás nechce. "

Tohle je bohužel chybné uvažování.
Problém není listnáč, jako takový, ani dřevařský průmysl, ale prostý fakt, že je buku všude tři p... a bude hůř. Nehledě na to, že buk z čech je jeden z nejhorších.
Má to jediné řešení - sázet buk jen jako meliorační a těžit do paliva.
Šílenci, kteří sází buk na pasece z obalovaných sazenic likvidují ekonomiku svých správ. Lepší to rozhodně nebude, ani kdyby tu otevřeli závod Polmeierové - protože ho stejně nakupují za babku.
A to se v Bosně, Bulharsku či Rumunsku těží max půlka přírůstu.
Zlatá bříza.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě