logo Silvarium tisk

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Vyhrocené spory o dění v Národním parku Šumava vedou k tomu, že chybí odborníci na zpracování důležitých posudků. Buď spolupráci odmítají příslušní znalci, nebo o některé odborníky nestojí naopak správa národního parku. Přitom posudky jsou stěžejní pro různé zásahy, například kácení v přísně chráněných lokalitách. O výjimku totiž vedení parku žádá právě na základě odborného posouzení. Ministerstvo životního prostředí proto chystá změnu podmínek, aby na licenci dosáhlo víc lidí. Jak dokládá i reportáž Lubomíra Smatany.

Jan STRÁSKÝ, ředitel Národního parku Šumava

Když jsem tady byl 4 dni, on mě nepozval na jednání nebo ...

Lubomír SMATANA, redaktor

V kanceláři se povalují oblaky dýmu a je zřejmé, že šéf národního parku Jan Stráský od rána úřaduje. Posudky mu leží hodně v žaludku, protože kvůli tomu poslednímu už zase musel odrážet rány ze všech stran.

Jan STRÁSKÝ, ředitel Národního parku Šumava

Poněvadž tady se nemůžeme dostat k tomu, že by s námi i posuzovatelé chtěli spolupracovat. Já se nedivím tomu, že dojde i na cizince.

Lubomír SMATANA, redaktor

Poslední sporný posudek vypracovali Slováci a kritici ho označili za účelový, protože potvrzuje, že kácení na dnes už legendárním Ptačím potoce přírodu nepoškozuje. Proti posudku se ale zvedla vlna odporu i mezi autorizovanými znalci, kteří své výhrady sepsali a posílají ministrovi. Podepsal se i Ondřej Volf.

Ondřej VOLF

Každopádně je to nedostatečně zpracovaný, chybí tam základní aktuální informace o těch jednotlivých předmětech ochrany, poškozuje tu úroveň posuzování v našem státě.

Lubomír SMATANA, redaktor

Odborných znalců na posuzování vlivů lidské činnosti na přírodu podle parametru Evropské unie je v Česku kolem 50. České podmínky jsou totiž přísnější než v jiných zemích. Třeba na Slovensku nikdo licenci nepotřebuje. Toho využívá i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa z ODS a hodlá poměry uvolnit.

Tomáš CHALUPA, ministr životního prostředí /ODS/

Ten náš systém patří k těm nejpřísnějším, nejrigidnějším, a já bych řekl, že v mnoha ohledech zbytečně přísný a zbytečně rigidním. Chceme, aby tady existovala jakási konkurence, otevřený prostor a proti tomu zase na druhou stranu, abychom zajistili i kvalitu tý služby.

Lubomír SMATANA, redaktor

Slovensko ale možná není dobrý příklad, příliš měkké podmínky tam vedou k tomu, že řada znaleckých posudků vyhovuje víc developerům než ochraně přírody. Toho se bojí i Ondřej Volf, který na Slovensku posudky také zpracovává.

Ondřej VOLF

Vlastně by se změkčily podmínky pro ochranu a bylo, našlo by se jistě víc lidí, kteří by šli na ruku těm investorům.

Lubomír SMATANA, redaktor

Naopak Volfova kolegyně v posuzování Eva Chvojková to tak černě nevidí. Podle ní ale musí znalci splnit alespoň nějaké profesní podmínky, aby se nestal posuzovatelem každý, kdo zrovna nemá do čeho píchnout.

Eva CHVOJKOVÁ

A takhle to funguje třeba v Německu, možná tedy i v tom Holandsku, ale tam narážíme na ten kulturní rozdíl, že je tam prostě, nikdo si nedovolí pošpinit si svý jméno v odborný branži, u nás to prostě tak není.

Lubomír SMATANA, redaktor

Každé hodnocení vlivu lidské činnosti v chráněných lokalitách obnáší desítky až stovky stran textů a tabulek a pracuje na něm obvykle víc odborníků najednou. Ceny se pohybují v řádu sta tisíců korun a někdy i milionů. Na Šumavě je situace o to pikantnější, že na každý posudek si protivná strana nechá vypracovat proti posudek a často to jde z kapes daňových poplatníků. Navíc odborné závěry mnohdy nikdo nerespektuje.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka

Konstatuje reportér Radiožurnálu Lubomír Smatana. Ozvěny dne končí.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Jaký podíl na obnově u vás tvoří přirozená obnova?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě