logo Silvarium tisk

Les, který zčásti lehl popelem, se v podstatě vyčistí – odumřelé větve, jehličí, uschlá tráva zmizí, navíc se les prosvětlí. Popel má navíc v sobě minerální látky. To vše svědčí tomu, aby vyklíčily rostliny, které by jinak v původním prostředí nevyrostly.

„Vypalování, vlastně tedy řízený požár založený v přírodě, je management jako každý jiný. Vhodný či zhoubný podle toho, kdy a jak ho použijeme. Ani všelék, ani hřích. Jistě nelze jen tak škrtnout sirkou a počkat, co to asi udělá. Zásadně mylný je však i dojem, že oheň přináší přírodě jen zkázu," uvádí materiál ministerstva životního prostředí Zásady péče o nelesní biotopy v rámci soustavy Natura 2000.

Řízené ohně nejsou něco, co by si vymysleli čeští ochranáři přírody. Využívá jich totiž řada evropských zemí, mezi nimi i Velká Británie. Ve Skotsku mohou pod dohledem vypalovat porosty od října do dubna, v jiném období pak s udělenou výjimkou. Povolené je vypalování také v Nizozemsku, Estonsku, Slovinsku, Francii, Španělsku, Portugalsku nebo v Německu. Zatímco ve Španělsku a Portugalsku je řízený požár využíván zřídka, Francie s ním má bohatší zkušenosti. Od 90. let se používá často a má tam prokazatelně pozitivní výsledky.

Dokonce se leckdy uvádí, že vypalování některých biotopů je stejně tradiční jako například pastva. V Anglii a Německu se na vřesovištích používají oba nástroje – tedy oheň a spásání ovcemi nebo kozami dohromady.

Celý článek najdete v Lidových novinách.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě