logo Silvarium tisk

Půl kilometru od oblíbeného Slovanského hradiště v Mikulčicích se rozkládá domov letitých stromů a čápů, přírodní rezervace Skařiny.
Právě o ní bude další díl seriálu jižních příhraničních deníků Rovnost Přírodou u hranic.

Mikulčice – Poslední teplé sluneční paprsky lákají k procházce do přírody, která se už brzy ponoří do zimního spánku. Spojení krásné procházky a zároveň poučení z historie nabízí přírodní rezervace Skařiny. „Ta se nachází na pravém břehu řeky Moravy pod Hodonínem, tři kilometry jihovýchodně od Mikulčic a sousedí také se Slovanským hradištěm," uvedl mluvčí jihomoravského krajského úřadu Jiří Klement.
Cyklisté, kteří rádi směřují na svých vyjížďkách k Mikulčicím, se často po cestě zastavují v muzeu Starý kvartýr v Lužicích. „S rodinou chodíme rádi na výlety stromovou alejí k hradišti a odtud k nedalekým Skařinám.
V létě tam je krásný chládek a teď před zimou příjemná procházka," svěřila se Jitka Konvičná z muzea. Přírodní rezervace byla ve Skařinách vyhlášená v roce 1956 a od této doby je tamní porost ponechaný bez lidských zásahů. Dochoval se zde starý lužní les, který dosahuje úctyhodného věku. Nejstarší stromy v samém jádru rezervace mají až sto sedmdesát let. „Tento porost má až pralesovitý ráz a poskytuje útočiště koloniím volavek popelavých a čápů bílých," upozornil Klement. V současnosti se zde nachází největší kolonie čápa bílého v České republice.
Jelikož by tady lidé mohli tyto hnízdící ptáky rušit, jsou stezky územím vyšlapané nejvíce od zvěře, která využívá les jako svůj úkryt. Občas tudy chodí rybáři, kteří využívají slepé rameno řeky Moravy k rybolovu.
Pouze na hranici oblasti se nachází informační tabule, která návštěvníky upozorňuje na zvláštnosti rezervace a vzácné druhy rostlin a zvěře.
Starý les, ve kterém návštěvníci mohou rozpoznat dub letní, topol kanadský, jilm habrolistý a jasan ztepilý, poskytuje úkryt takzvaným dutinovým hnízdičům. Mezi ty se řadí třeba lejsky bělokrké. Výjimečným obyvatelem zde není ani datel černý nebo strakapoud obecný, kteří náleží ke šplhavcům.
Kromě lišky obecné, kuny lesní nebo vydry říční tady žije bobr evropský, který je zároveň i předmětem ochrany evropsky významné lokality Soutok – Podluží. Toho tady zahlédla na svých obchůzkách i Jitka Varmužová. „Dlouhodobě žiji mimo Českou republiku, ale vždy, když se vracím domů, tak zamířím i s přítelem do rezervace a za přáteli rybáři na Skařiny. Tam jsme zahlédli bobra," podělila se o své zážitky rodačka z Hodonína.

Přírodní rezervace Skařiny • vyhlášená 4. 7. 1956 • 13,24 hektarů je její rozloha • necelého půl kilometru je vzdálené Slovanské hradiště Mikulčice • to je ze tří čtvrtin vklíněno do předpolí přírodní rezervace Skařiny – lužní les • je to jedno z největších hnízdišť čápů bílých, volavek popelavých, ledňáčka říčního a moudivláčka obecného • rezervace je také místem výskytu vydry říční a bobra evropského • napočítáno 79 druhů ptáků, dokonce se umí objevit i orel mořský • své obydlí tu má liška obecná, kuna lesní, lasička nebo jezevci • z drobných živočichů lze najít rosničku zelenou, ropuchu hajní nebo nosorožíka kapucínka • nejvzácnějšími rostlinami jsou sněženka předjarní, ladoňka travénská a dymnivka nízká

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě