logo Silvarium tisk

Důmyslné stavby ze dřeva, ale i škody způsobené pokácenými a ohryzanými stromy, zátopy kvůli hrázím na potocích a říčkách. Stopy po bobrovi lze snadno nalézt po celém Hodonínsku a Břeclavsku, ovšem i na Znojemsku.

"Snížením negativních dopadů činnosti bobra se nyní zabývá tým z Mendelovy univerzity v Brně. Pro svůj výzkum zvolili právě oblast Břeclavska a Hodonínska. „Cílem je zjistit vliv bobra na lesnické hospodaření a případně navrhnout úpravy. V současnosti vznikají konfliktní situace mezi bory a lesníky, hlavně na jižní Moravě. Tam je hustota bobří populace největší," přiblížil doktorand Ondřej Mikulka lesnické dřevařské fakulty Mendelovy univerzity, který výzkum navrhl.

Náklady na bobří činnost v lesích jsou vysoké. Břeclavskou část Poštorná od loňského roku chrání nově zpevněná hráze odlehčovacího ramene řeky Dyje. Práce trvaly téměř rok a výsledná částka se vyšplhala na přibližně 39 milionů korun. Důvodem bylo zvýšení protipovodňové ochrany, kterou bobři narušovali vyhrabáváním nor. „Výskyt i množení bobrů zaznamenáváme na Břeclavsku jak na Dyji, tak na prakticky všech přítocích. Dá se ale říci, že množství škod je podobné jako v předešlých letech," sdělil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Lesy České republiky uplatnily v roce 2015 škody způsobené bobrem ve výši přes dva miliony sto tisíc korun, téměř celá částka šla na jižní Moravu. Podobné rozložení škod bylo i v roce 2013, kdy výše škod přesáhla tři miliony sedm set tisíc. Čísla za rok 2016 budou dostupná až letos v březnu.

Na Znojemsku se bobr vyskytuje jak na Dyji, tak na všech přítocích a odvodňovacích kanálech. Popadané stromy odstraňují pravidelně pracovníci Povodí Moravy. „Škody, které bobr způsobuje, vznikají především vlivem bobřích zátaras, které vzdouvají vodu a vedou k zaplavování okolních pozemků či zaplavování výustí například z kanalizací," doplnil Chmelař.
Na pomoc porostům přikládají ruku k dílu také ekologové. Mezi ty nejaktivnější patří na Břeclavsku a Hodonínsku Filip Šálek ze sdružení Lužánek. Se školáky například osázel pletivem kmeny stromů rostoucích u Dyje v Břeclavi. „Chceme ukázat, že u nás bobr má své místo a že s ním lze žít. Jsme si ale vědomi, že má i negativní vliv," sdělil Šálek, jenž se snaží o co největší informovanost obyvatel žijících v blízkosti řek.

Výzkum týmu z Mendelovy univerzity je teprve na začátku. V současnosti je potřeba určit početnost bobří populace. Časem se výzkumníci budou zabývat různými typy ochrany porostů. Ty jsou v základu tři – mechanická, chemická a biologická. Mechanická spočívají v pružných obalech kolem stromů. Chemická testují repelentní přípravky na odhánění bobrů, ať již uměle vyrobené či přírodní, jako například trus šelem. Biologická opatření by bobrovi nabídla jiné dřeviny k okusu, například umístěním větví zbylých po těžbě dřeva poblíž bobřích příbytků."

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě