Přihlásit

Osud českých lesů je v rukou poslanců a poslankyň. Ve středu projednají novelu lesního zákona (enviweb.cz)

O novele lesního zákona, která by měla reagovat na probíhající kalamitu českých lesů, budou ve středu jednat poslanci a poslankyně Zemědělského výboru a Výboru pro životní prostředí. Ministerstvo zemědělství ale nepochopitelně apeluje na poslance výborů, aby neschválili změny, které povedou lesní hospodaření k pěstování pestrých a odolnějších lesů. Ačkoli Ministerstvo zemědělství k těmto potřebným změnám vyzvala Sněmovna už loni a jsou po léta zakotvené v řadě státních koncepcí a strategií, Ministerstvo je nerespektuje a nyní vyzývá poslance a poslankyně k široké diskusi.

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

+4 # Starý 2019-06-12 07:39
Tak tu jen v tichosti očekávám změny.
Předpokládám k lepšímu a s tím nám jistě naloží další odpovědnost....
Po novele předpokládám, že jako vlastníci lesů budeme odpovídat za napadení klíšťaty, že nerostou houby, není všude vysekáno na 2-3 cm, nemáme dostatek záchytných parkovacích míst, prší hodně, či naopak málo, mravenci a vosy koušou a štípou - a tak dále

Tak se vlastníci lesů těšte jsou to důležité, pro veřejnost prospěšné věci, a na ty naši mocipáni slyší.

Les a jeho existence...kdeže takový problém "není" a když les nebude, tak nebudeme přece muset řešit výše uvedené důležité věci...no né !!!
+8 # Starý 2019-06-11 17:12
Je nutné zapracovat změny v lesním zákoně a konečně přestat s dehonestováním poctivých lesníků, kteří celoživotně v lesích hospodaří.
A k panu Rensovi dodávám, jen že se perzekuce a odsun vlastníků lesů až za hranu společnosti netýká jen velkých majetků co mají své LHP, ale zejména malých vlastníků, kteří jsou v malých lesních celcích a často ve špatných terénech a přístupech k lesům oddáni na nemilost celému systému řízení tohoto státu.
Zejména Mze jim nezaručuje nic - ať při komplexních pozemkových úpravách, kdy jejich zájmy jsou hozeny mimo, při územních plánech a dalších. Všude jsou výrazně omezeni, či úplně vyloučeni.
Výrazná diskriminace je proti zemědělství v plošných dotacích a ve využívání veřejného zájmu na úkor malých vlastníků lesů.
Lesnictví vyžaduje velkou změnu a to nejen z hlediska kůrovců, tam už je vymalováno.
Ale jsou další věci a ty nikdo nechce slyšet...tak vážení mocipáni co z vás vypadne ??

Tak vážená veřejnosti aby ještě bylo kam jít do normálního "lesa".

Každý nečinností našich vládců, ztracený den v dnešní době je do budoucna ztracených několik let, kdy nebude les v pojetí které známe.

Tak si zvykejme.


Byl bych moc rád, i když nejsem volič nikoho, kdyby si veřejnost uvědomila co se děje v lesnictví a za lesy dala svůj velký hlas. Tak ať žijí demonstrace proti komukoli ..... to se všech občanů stoprocentně týká !
Bez lesa už není moc zdravého prostředí a to je smutné.
+16 # Rensa 2019-06-11 11:26
Ta diskuse o změně lesů, na kterou se Hnutí Duha odvolává, skutečně proběhla, ale jaksi jednostranně formou požadavků a nikdo se nevyslovil, co za případné plnění požadavků Duháků, schovávající se na požadavky společnosti, vlastníkům lesů nabídnou. Omezovat by chtěl kde kdo, kompenzace nenabízí nikdo.
V současné době u nás snad neexistuje ustrkovanější druh majetku než vlastnictví lesů a není snad jiné podobné kolbiště, kde by požadavky státních orgánů více vybočovali z ustanovení právních předpisů, jako v lesním hospodářství, zejména pak při schvalování lesních hospodářských plánů. Mnoholetá vlastní zkušenost.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Veletrh WOODTEC se letos konat nebude

Komerční zpráva

Šestnáctý ročník veletrhu WOODTEC, který se měl uskutečnit od 21. do 23. října 2020 na brněnském výstavišti, se v letošním roce konat nebude. Na zrušení...

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Opětovné propojení znalostí zemědělství a lesnictví může prospět oběma oborům

Lesnictví

O agrolesnictví v našich podmínkách, hlavních benefitech, ale i rizicích, reálných možnostech zavádění agrolesnických systémů na lesní půdě či ekonomice tohoto způsobu hospodaření si redaktorka...

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

MZe aktualizovalo červenou zónu lesů zasažených kůrovcem

Lesnictví

Ministerstvo zemědělství (MZe) upravilo tzv. červenou zónu, pro kterou platí mimořádná opatření k řešení kalamitní situace v lesích. Jde o území, které je kůrovcem zasaženo...

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Kůrovcová kalamita a české lesy byly tématem Otázek Václava Moravce

Lesnictví

Je příliš pomalá proměna smrkových monokultur hlavním důvodem, proč stále bojujeme s kůrovcem? Hlavními hosty diskusního pořadu České televize Otázky Václava Moravce na toto téma...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR DECATHLON

Naše další weby