logo Silvarium tisk

2.5.2011
Ozvěny dne 12:10

Jan BUMBA, moderátor

Ministr zemědělství Ivan Fuksa a zástupci podniku Lesy České republiky dnes představili plán, který vyvolává, řekněme, jisté kontroverze. Vedení ministerstva zemědělství i Lesů ČR ale rezolutně tvrdí, že nové tendry na těžbu a prodej dřeva budou výhodné pro stát a navíc prý ukončí i letité pochybnosti o regulérnosti veřejných soutěží spojených s podnikem Lesy České republiky. Ministra Fuksu jsem krátce před vysíláním poprosil, aby popsal základní rysy plánovaného tendru.

Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/

Za prvé jednoznačná poptávka byla po dlouhodobosti těchto tendrů. Každý starosta obce, každý majitel firmy, ale i banka požadovala to, aby ten systém byl stabilnější, dlouhodobější. My jsme navrhovali 10 let, nicméně politická reprezentace preferovala pětiletý tendr. Další zásadní parametr bylo zvýšení, jednoznačné zvýšení výnosů pro stát. My jsme ten systém nastavili už v tom jednoročním tendru a dokázalo se, že stát umí získat více jak 4 miliardy, a dokonce se nám to podařilo až skoro 7 miliard. Dále silné téma krádeže v lesích, takže je tam silný parametr, který bude umožňovat důsledné kontroly v lesích a zamezení krádeží dřeva v lese. Dále potom samozřejmě silné téma je zajištění dřeva pro malé zpracovatele. Budou moci 20 procent získávat i v malých objemech pětitunových, elektronickou formou nakupovat. Zároveň jsme i umožnili jednoduší přístup pro malé těžaře, aby malí těžaři na 10 procentech území mohli soutěžit, protože mají velmi ztíženou pozici proti velkým subjektům. Takže, to bych řekl, že jsou asi tak základní parametry tohoto tendru.

Jan BUMBA, moderátor

Budou tyto tendry nebo tento tendr, protože jde vlastně o jednu velkou zakázku, skutečně tak transparentní, že jej nikdo nebude moci zpochybnit?

Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/

Tak my jsme k té přípravě pozvali i Transparency International, takže věřím, že jsme to skutečně velmi důkladně prolustrovali, ty parametry. Vedli jsme k tomu šestiměsíční otevřenou veřejnou diskusi jak s politiky, tak s odborníky. A tento tendr, který se vypisuje jako jeden tendr, ale je to soutěž na 117 celcích, to znamená 117 samostatných soutěží.

Jan BUMBA, moderátor

Pokud jde o zisk, o kterém jste mluvil, jaký zisk si od tohoto tendru slibujete? Mluvil jste o 4 miliardách ročně. Je to tak?

Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/

Očekávám, že prostě v rozmezí 4 až 6,5 miliard by to byl velmi dobrý výsledek.

Jan BUMBA, moderátor

Ročně?

Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/

Ročně, ročně, samozřejmě. Byla ziskovost hlavním kritériem?

Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/

Tak jednoznačně ziskovost byla hlavním kritériem, protože my jsme ty zadávací podmínky řešili ve velmi stísněném čase, měli jsme na to pár měsíců. My jsme samozřejmě u kulatých stolů, které jsem k tomu zřídil, tam jsem přizval akademiky, odborníky, vlastníky lesů, tak jsme také diskutovali téma enviromentální význam lesa, sociální význam lesa a my jsme se právě shodli, že v té časové tísni upřednostníme. Proto to zadání, ten ekonomický parametr a v tuto chvíli, když vyhlásíme výběrové řízení, tak budeme se zabývat tím enviromentálním tématem. Mimo jiné je to téma, které se tady řeší 20 let. Nedošlo ještě k závěru.

Jan BUMBA, moderátor

Pane ministře, zásadně odmítáte ty výtky, že tento tendr nahrává jen těm největším firmám?

Ivan FUKSA, ministr zemědělství /ODS/

V žádném případě. Za prvé důkazem toho je jednoroční tendr. Jednoroční tendr byl tendr, kdy se skutečně otevřeně a transparentně soutěžilo. Nikomu se na základě politických rozhodnutí nic negarantovalo, nikdo neměl zjednodušený přístup ke dřevu. To znamená, tady skutečně se bude otevřeně soutěžit a to, že někdo má obavu, to, že ten trh si rozdělí 3, 4 velké firmy, tak za prvé důkaz z výsledku z toho jednoročního tendru. Na trhu je zhruba asi 30 subjektů, který operují a dá se říci, že možná 1 nebo 2 jsou trošilinku dominantní, nicméně zbytek si rozdělilo těch 27 firem. Toto téma jsme samozřejmě řešili taky s Úřadem pro hospodářskou soutěž, protože jsme chtěli ošetřit ten parametr, aby v zadávacích podmínkách bylo i to, že ten velký subjekt nesmí zvítězit v tolika a v tolika soutěžích podle daného zase. Nicméně po intenzivních konzultacích s ÚHOSem jsme tento parametr do tohoto nesměli zařadit nebo nemohli zařadit. Nicméně já se neobávám toho, že tady na základě té volné soutěže vznikne ta situace, že by si trh rozdělily tři velké firmy.

Jan BUMBA, moderátor

Ujišťuje ministr zemědělství Ivan Fuksa. A na lince je teď Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Dobrý den.

Jaromír BLÁHA, Hnutí Duha

Dobrý den.

Jan BUMBA, moderátor

Pane Bláho, pokud vím, tak vy jste byl nebo vaše organizace byla jednou z těch, které žádaly odklad vyhlášení tendru, aby to nebylo dnes, ale snad až v červnu nebo červenci. Proč?

Jaromír BLÁHA, Hnutí Duha

Tak hlavním důvodem je to, že ta koncepce, na které tendry stojí, v podstatě nese stále ty negativa, na které už rok a půl upozorňujeme. Jde především o to, že tu práci si skutečně rozdělí několik největších firem. Pan ministr Fuksa tady hovořil o 27 firmách. Ty střední a menší firmy jsou z toho tendru automaticky vyřazeny, protože ta území, na která se práce zadávají, jsou tak velká, že na ně nedosáhnou. A majitelé těch velkých firem to samozřejmě vědí, takže v tuto chvíli máme v Lesích České republiky, respektive mezi zájemce o ty tendry podnikatele, se kterými máme zkušenosti už dlouhodobě. Směřuje tam Andrej Babiš, je tam Václav Junek, Richard Háva, podnikatelé, kteří přivedli ke krachu Chemapol Group a je to výsledek jednoznačně práce ministra Fuksy a jeho předchůdce.

Jan BUMBA, moderátor

Ale to říkáte něco přesně opačného, než říkal pan ministr Fuksa, protože ten říkal, že naopak malí těžaři budou mít jednodušší přístup ke dřevu.

Jaromír BLÁHA, Hnutí Duha

Malí těžaři budou muset pracovat jako subdodavatelé pro těchto několik firem. V jakých podmínkách, to se zeptejte majitelů těchto malých firem a jednotlivých živnostníků.

Jan BUMBA, moderátor

Jak myslíte tedy, že by podmínky tendru měly být nastaveny?

Jaromír BLÁHA, Hnutí Duha

Já si myslím, že dobrým příkladem jsou takzvané minitendry, které fungují v Národním parku Šumava, kde jsou uzavřeny rámcové smlouvy s dodavateli prací, kteří pracovat chtějí a ve kterých jsou ošetřeny základní podmínky. A pak se soutěží zcela jednoduše o jednotlivé práce a rozhoduje pouze nabídnutá cena.

Jan BUMBA, moderátor

Myslíte, že je nějakou povinností Státního podniku Lesy České republiky starat se o malé těžaře, malé firmy?

Jaromír BLÁHA, Hnutí Duha

Tak to samozřejmě záleží na rozhodnutí vlády. Já mohu konstatovat, že za dobu působnosti těch takzvaných jednoletých tendrů, z jejichž podmínek ty dlouholeté nyní vycházejí, došlo ke krachu významného počtu drobných dřevozpracovatelů, kteří nedostávají a nedostanou se ke dřevu, a živnostníci, kteří v lesích pracovali, své živnosti opouštějí. Ten trend je tady dlouhodobý a krok, ke kterému přistoupil ministr Fuksa, jej eskaluje.

Jan BUMBA, moderátor

Myslí si Jaromír Bláha z Hnutí Duha. Děkujeme za rozhovor. Na shledanou.

Jaromír BLÁHA, Hnutí Duha

Na shledanou.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě