Přihlásit

Nadbytek kůrovcového dřeva řeší lesníci v Česku vývozem do Číny. Poslali ho tam už za dvě miliardy (irozhlas.cz)

Nadbytek kůrovcového dřeva řeší lesníci v Česku vývozem do Číny. Poslali ho tam už za dvě miliardy

Lesníci našli odběratele pro kůrovcové dřevo, kterého je v Česku nadbytek. V kontejnerech ho vozí do Číny.

Jen od začátku letošního roku do konce letních prázdnin tam vyvezly podniky dřevo za více než dvě miliardy korun. To je třináctkrát větší suma než loni. Čína se tak pro Českou republiku stala třetím nejvýznamnějším exportním trhem. A to hned za Rakouskem a Německem.

Celý článek najdete zde.

Komentáře   

-8 # Vladimír Pelíšek 2019-10-29 12:52
Výborně, takže bychom si měli vlastně gratulovat, že se nám teď daří prodávat dřevo za TŘETINU ceny oproti té, s níž bylo kalkulováno, když byly ty porosty "výnosové dřeviny" zakládány!
Jedná se ještě pořád o "výnosovou dřevinu", nebo už jen pouze o vývoz národního bohatství za směšnou cenu, jen abychom utržili aspoň něco?
Smrk výnosovou dřevinou ale určitě je - minimálně pro ty Číňany.
Takže bádejme dál, jak ho udržet co nejvíc v lesích - třeba by se na to daly čerpat i nějaké čínské granty, že, pánové Kleware či Renso?
+14 # sanjasin 2019-10-30 06:40
Je to k pláči, ale za Čínu je víc, než dávají Rakušáci a Němci, takže chyba bude někde jinde.
+1 # Vladimír Pelíšek 2019-10-30 08:51
Souhlasím, mimochodem Němci, Rakušané, Francouzi to momentálně valí do Číny taky - třeba v Německu je trh s kůrovcovým smrkem momentálně stejně přehlcený, jako u nás. I proto není zájem o naše dřevo. Jsem v kontaktu s těmi lesníky tam, a kdyby s nimi byli v kontaktu i zuřiví mínusovači odtud, pochopili by, že toto je celoevropský, nikoliv pouze český problém, takže logicky má minimální spojitost s tím, jaká provozně technická opomenutí momentálně dělá nebo nedělá české LH a jestli někdo kdysi tzv. nechal nebo nenechal uschnout Šumavu.
Problém je jinde. A sice v tom, že se taky dekády
pěstují plantáže, které ničí půdu, které nás teď budou stát mraky nákladů na zalesnění, nemluvě o škodách, které jdou už teď do desítek miliard, přičemž kdo a z čeho to zaplatí?
Zaplatí to české LH z tržeb za to dřevo, když ceny spadly o 60-80% už teď?
Mají to platit občané formou dotací (daní z jejich mezd), když už desítky let volají po RADIKÁLNÍ změně LH a LH to ignorovalo?
Zaplatí to snad ti Číňané, kteří takto za hubičku vykupují evropské dřevo?
Problém je v tom, že Čína kupuje hluboko pod cenou něco, co není jen komodita, ale co zaplatíme dvakrát - protože pochybuju, že Číňan něco přispěje na sazenice, změnu druhové skladby apod.
Toto je prostě mega**vulgarismus**, za který by měli jít jistí lidé, kteří už desítky let ignorují vědecké poznatky a hospodaří VĚDOMĚ tak, že vzniká této zemi obrovská ekonomická škoda, ne ze svých míst, ale rovnou do tepláků.
A ty miliardové škody nahradit - ze svého.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Na zmírnění loňských dopadů kalamity v nestátních lesích je potřeba 5,2 mld.

Lesnictví

Objem nahodilé jehličnaté těžby v ČR za rok 2019 dosáhl 28,8 mil. m3, z toho 13 mil. m3 v lesích nestátních. Na zmírnění dopadů kůrovcové...

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

LČR skončily loni kvůli kalamitě ve ztrátě 790 mil. Kč

Lesnictví

Hospodaření státního podniku Lesy České republiky (LČR) se loni podle auditovaných výsledků propadlo do ztráty 790 milionů korun. V roce 2018 měl podnik zisk 70...

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Musíme adaptovat lesy na změnu klimatu, ale i náš přístup k nim

Lesnictví

V čele pražské lesnické fakulty stojí od konce roku 2019 Róbert Marušák, profesor hospodářské úpravy lesů a dlouholetý proděkan. Jak vidí budoucnost fakulty, ale i...

Výskyt lesních škodlivých faktorů v Česku v roce 2019

Výskyt lesních škodlivých faktorů v Česku v roce 2019

Lesnictví

Podobně jako v předchozích letech je přehled výskytu lesních škodlivých faktorů v roce 2019, publikovaný mj. v květnové Lesnické práci, zpracován na základě obdržených hlášení...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby