logo Silvarium tisk

JANA MUDROVÁ

Tři novinky přibližují dřevo a lesy Krkonoš, čtvrtá je věnována historické kartografii.

 

Vrchlabí – Čtyři nové publikace o historii a přírodě Krkonoš vydala v uplynulých dnech Správa KRNAP.

 

Nové poznatky

 

Sběratele a nadšence upoutá zejména Nejstarší obrazová mapa Krkonoš. „Jde již o druhé, upravené vydání knihy kronikáře Šimona Hüttela. Je rozšířené o nové poznatky a kapitoly. Zpráva o stavu královských lesů na Trutnovsku z roku 1609 a Seznam boudařů z Velké a Malé Úpy roku 1644. Autory textů jsou Miloslav Bartoš, Jiří Louda a Pavel Klimeš,” upozornil mluvčí národního parku Radek Drahný a doplnil, že součástí knihy je i skládaná mapa. Zatímco zmíněná knížka je v prodeji, další tři mohou získat zájemci zdarma nebo je mohou stáhnout z webu národního parku.

Brožura Mrtvé dřevo – živý les čtenáři přibližuje význam tlejícího dřeva pro lesní ekosystém. „Mnohým by se mohlo zdát, že suché stojící stromy či padlé kmeny – stejně jako suché větve – nemají v lese co dělat. Zejména na území národních parků, kde je dáván maximální prostor pro přirozený vývoj lesa, je opak pravdou,” popisují odborníci. Potravu i domov v odumřelém dřevu nacházejí mnozí obyvatelé lesa a je tedy jeho nezbytnou součástí.

Péče o lesy

Publikace Lesy Krkonošského národního parku a péče o ně zasvěcuje čtenáře do problematiky hospodaření v lesích na území parku. „Lesy jsou cenný komplex s mozaikou stanovišť a míst, ovlivňovaných více či méně člověkem. Jejich zachování a zlepšení celkového stavu, struktury a stability je jedním z prvořadých cílů pracovníků národního parku,” píše se v publikaci.

„Zároveň lesy představují žijící kroniku působení lidí v regionu. Naděje na skutečné zachování krkonošských lesů, obnovu jejich struktur se stává skutečností. Je podmíněna zachováním pokorného přístupu člověka k přírodě, která pro něj představuje skutečně otevřenou knihu,” píše se v textu. Brožura Příběh lesa – devět století krkonošských hvozdů se věnuje jejich vývoji. „V minulosti byly lesy hluboké, svobodné a neprostupné. Přibližně od 11. století ale do jejich života vstoupil člověk a dlouhá tisíciletí klidu vystřídala období rychlých změn. Odlesnění ve středověku kvůli stříbrným dolům, plavení dříví, svážení dříví na rohačkách, živelné i hmyzí kalamity, to vše jsou fenomény, které čtenáři najdou popsány,” dodal mluvčí Radek Drahný. Pozorovatele upoutá vybavenost publikací z hlediska použitých kreseb a fotografií. „Každý fanoušek Krkonoš by měl mítmapu Hüttla ve vlastnictví,” píše například na Facebooku Przemek Wiater. „Mne zaujala pasáž o pálení dříví. Byla jsem se podívat na milíř v Horním Maršově,” komentovala publikaci, staženou z internetu Věra Krejzová.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě