Přihlásit

Myslivci bojují s přemnoženými divočáky. Ti působí škody na polích i v lese (ČRo - hradec.cz)

Počty kusů černé zvěře v posledních letech rostou nejen v Česku, ale v celé Evropě. To nám potvrdila i mluvčí státního podniku Lesy České republiky Eva Jouklová. Stejně jako to, že útočiště zvěř stále častěji nachází v lánech kukuřice, nebo řepky olejky. Proto je velmi těžké ji ulovit a zároveň tak vznikají škody zemědělcům, kterým zvířata rozrývají půdu a ničí úrodu.
Ale škody podle Evy Jouklové, samozřejmě zaznamenávají i sami myslivci: „V lesích prasata vyrývají sazenice a plody, například žaludy. Poškozují také dřevěné a drátěné oplocenky, takže se do oploceného prostoru dostane bíložravá spárkatá zvěř, jeleni, daňci, mufloni. Ti pak okusují výhonky nově vysázených stromů."
Je ale nutné dodat, že černá zvěř je na druhou starnu pro lesní hospodářství přínosem. Protože se živí například larvami škůdců, nebo drobnými hlodavci. Tím tedy reguluje jejich množství v lesích. A pak také rozrývá půdu, do které se snadno zachytí semena leních dřevin, která by se v jinak udusané půdě neuchytila.
Se stejnými potížemi jako lesníci ze státních lesů, se potýkají i myslivci z hradeckých Městských lesů. Také ředitel této společnosti Milan Zerzán potvrdil, že větším problémem jsou přemnožení divočáci spíš pro zemědělce, než pro myslivce. K mínusům současného stavu patří podle něj i to, že jeho lesníci zaznamenali snížený zájem o maso z divokých prasat.
„To, co vidíme je, že v tuto chvíli lidé omezili spotřebu zvěřiny. Sice ji máme na jednu stranu střílet, ale cena se propadá. I možnost udání té zvěřiny, protože tím, jak se na Moravě vyskytl ten Africký mor, tak se lidé bojí konzumovat zvěřinu. Což je nesmysl, protože to nemá absolutně vliv, ale je vidět, že je propad v té konzumaci,"říká Milan Zerzán.
Vzhledem k epidemii prasečího afrického moru na Zlínsku, je teď Státní veterinární správou povolen lov prasat téměř všemi způsoby. A neomezuje lovce ani v tom, jak staré zvíře může ulovit. Zatím nemusí řešit ani to, jestli se jedná o kňoura, bachyni nebo mládě.
Ovšem Královéhradecký kraj, který případně rozhoduje o další regulaci černé zvěře, jak uvedl mluvčí hejtmanství Dan Lechman, aktuálně o žádném takovém kroku neuvažuje.

Komentáře   

+3 # lesmistr 2018-01-25 23:50
Mluvčí hejtmanství Dan Lechman by se neměl vůbec vyjadřovat k tomu, o čem toho ví hodně málo, spíš nic. Svatá prostoto, podle něj tedy KH kraj zatím o regulačních opatřeních ( viz článek výše) n e u v a ž u j e . Pane Lechmane, tato opatření jsou NAŘÍZENÍ státní veterinární správy a jak i v jejich úvodu psáno, tak s platností nad zákon.
A platí pro celou ČR. Mluvčí je ( pravděpodobně) odvozeno od slova mluvit. Ale někteří mluvčí by mluvit raději neměli.
A abych nevynechal pisatele tohoto článku, tak jenom upozornění na pravopis. Ve slově BÝLOŽRAVÝ se opravdu píše Y
( =ypsilon). Ono ani v textu napsané "Africký mor"
s "A" taky není moc dobrá vizitka.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Těžba dřeva loni překročila devatenáct milionů metrů krychlových

Lesnictví

Doplněno o grafy. Těžba dřeva v českých lesích loni stoupla o desetinu na rekordních 19,4 milionu metrů krychlových. Těžba tak pokořila rekord z roku 2007...

Čti dál
Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Hnutí Duha předalo vládě komplexní balíček opatření pro zdravé lesy

Lesnictví

Hnutí Duha vytvořilo balíček opatření, která by podle zmíněného návrhu pomohla k lepšímu stavu lesů v zemi. Po krátkém happeningu ho ve středu 13. 6...

Čti dál
Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Asociace nabízí tisíc romských pracovníků na boj proti kůrovci

Lesnictví

Asociace romských podnikatelů a spolků nabídla tisíc pracovníků, kteří jsou dlouhodobě evidováni na úřadech práce, na práci v lesích při boji proti kůrovci. Poslala proto...

Čti dál
MZe reaguje na kritiku vyhlášky o zpracování OPRL a o vymezení HS

MZe reaguje na kritiku vyhlášky o zpracování OPRL a o vymezení HS

Lesnictví

Navrhovaná novela vyhlášky o lesích vzbudila rozruch. V médiích a na internetu se objevilo několik poplašných tvrzení například o tom, že určuje druhovou skladbu lesů...

Čti dál

16°C

ČR - aktuální počasí

Přev.zataženo

Vlhkost: 59%

Vítr: 28.97 km/h

  • 21 Čer 2018 30°C 14°C
  • 22 Čer 2018 15°C 10°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby