Přihlásit

Myslivci bojují s přemnoženými divočáky. Ti působí škody na polích i v lese (ČRo - hradec.cz)

Počty kusů černé zvěře v posledních letech rostou nejen v Česku, ale v celé Evropě. To nám potvrdila i mluvčí státního podniku Lesy České republiky Eva Jouklová. Stejně jako to, že útočiště zvěř stále častěji nachází v lánech kukuřice, nebo řepky olejky. Proto je velmi těžké ji ulovit a zároveň tak vznikají škody zemědělcům, kterým zvířata rozrývají půdu a ničí úrodu.
Ale škody podle Evy Jouklové, samozřejmě zaznamenávají i sami myslivci: „V lesích prasata vyrývají sazenice a plody, například žaludy. Poškozují také dřevěné a drátěné oplocenky, takže se do oploceného prostoru dostane bíložravá spárkatá zvěř, jeleni, daňci, mufloni. Ti pak okusují výhonky nově vysázených stromů."
Je ale nutné dodat, že černá zvěř je na druhou starnu pro lesní hospodářství přínosem. Protože se živí například larvami škůdců, nebo drobnými hlodavci. Tím tedy reguluje jejich množství v lesích. A pak také rozrývá půdu, do které se snadno zachytí semena leních dřevin, která by se v jinak udusané půdě neuchytila.
Se stejnými potížemi jako lesníci ze státních lesů, se potýkají i myslivci z hradeckých Městských lesů. Také ředitel této společnosti Milan Zerzán potvrdil, že větším problémem jsou přemnožení divočáci spíš pro zemědělce, než pro myslivce. K mínusům současného stavu patří podle něj i to, že jeho lesníci zaznamenali snížený zájem o maso z divokých prasat.
„To, co vidíme je, že v tuto chvíli lidé omezili spotřebu zvěřiny. Sice ji máme na jednu stranu střílet, ale cena se propadá. I možnost udání té zvěřiny, protože tím, jak se na Moravě vyskytl ten Africký mor, tak se lidé bojí konzumovat zvěřinu. Což je nesmysl, protože to nemá absolutně vliv, ale je vidět, že je propad v té konzumaci,"říká Milan Zerzán.
Vzhledem k epidemii prasečího afrického moru na Zlínsku, je teď Státní veterinární správou povolen lov prasat téměř všemi způsoby. A neomezuje lovce ani v tom, jak staré zvíře může ulovit. Zatím nemusí řešit ani to, jestli se jedná o kňoura, bachyni nebo mládě.
Ovšem Královéhradecký kraj, který případně rozhoduje o další regulaci černé zvěře, jak uvedl mluvčí hejtmanství Dan Lechman, aktuálně o žádném takovém kroku neuvažuje.

Komentáře   

+3 # lesmistr 2018-01-25 23:50
Mluvčí hejtmanství Dan Lechman by se neměl vůbec vyjadřovat k tomu, o čem toho ví hodně málo, spíš nic. Svatá prostoto, podle něj tedy KH kraj zatím o regulačních opatřeních ( viz článek výše) n e u v a ž u j e . Pane Lechmane, tato opatření jsou NAŘÍZENÍ státní veterinární správy a jak i v jejich úvodu psáno, tak s platností nad zákon.
A platí pro celou ČR. Mluvčí je ( pravděpodobně) odvozeno od slova mluvit. Ale někteří mluvčí by mluvit raději neměli.
A abych nevynechal pisatele tohoto článku, tak jenom upozornění na pravopis. Ve slově BÝLOŽRAVÝ se opravdu píše Y
( =ypsilon). Ono ani v textu napsané "Africký mor"
s "A" taky není moc dobrá vizitka.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL žádá podporu vlastníků lesů při schvalování rozpočtu

SVOL žádá podporu vlastníků lesů při schvalování rozpočtu

Lesnictví

Ve středu 19. prosince začne v Poslanecké sněmovně závěrečné projednávání vládního návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2019. Co přinese lesům? Sdružení vlastníků obecních a...

MZe a LČR představily strategii boje s kůrovcovou kalamitou pro rok 2019

MZe a LČR představily strategii boje s kůrovcovou kalamitou pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno o stanovisko ALDP a LDK. Video v článku! Ministerstvo zemědělství (MZe) připravilo na příští rok balíček mimořádných opatření na řešení kůrovcové kalamity a jejích následků...

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

Lesnictví

Kůrovcová mapa představuje zcela nový způsob využití satelitních snímků v boji s kůrovcovou kalamitou. Na portálu www.kurovcovamapa.cz, určeném zejména lesnickému provozu, jsou zobrazeny plochy, kde...

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Lesnictví

Udělejte sobě nebo svým blízkým o Vánocích radost celoročním předplatným časopisu Lesnická práce nebo Svět myslivosti. Dárkové certifikáty rozesíláme elektronicky – dárek tedy můžete vyřešit...

3°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 91%

Vítr: 4.83 km/h

  • 18 Pro 2018 3°C 1°C
  • 19 Pro 2018 2°C 0°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby