Šumava - Není nic nového pod šumavským sluncem, že se starosta Modravy Antonín Schubert, ať už jako mluvčí Svazu Šumavských obcí, nebo jako starosta obce, opakovaně snaží vyvolat dojem, že Správa Národního parku Šumava zatajuje informace, nebo nekomunikuje se šumavskými starosty i se širokou veřejností. Bohužel se nikdy neštítí k tomu použít lží a polopravd – tedy fake news. Informace pocházející od pana starosty, otištěné v Deníku 20. března 2018, nyní uvádíme na pravou míru.
Velkou nepravdou celý článek začíná. Starosta Modravy tvrdí, že Návštěvnická centra na Srní a Kvildě byla vybudována jako kompenzace za uzavření rozsáhlých území NP Šumava. Jedná se ale o projekty z tzv. Zooprogramu, zahájeného už 2008, ještě za ředitele Správy národního parku Františka Krejčího. Původně měla mít dokonce každá obec v NP Šumava "své" návštěvnické centrum a to včetně Modravy, čímž Správa, kromě jiného, reagovala i na stesky některých představitelů šumavských obcí včetně Antonína Schuberta - konkrétně že Správa není schopná zatraktivnit Šumavu pro návštěvníky, a že jen divoká příroda nestačí.
Ani ne tříleté zkušenosti z praktického provozu zcela nově otevřených návštěvnických center v Srní a na Kvildě, která ročně navštíví okolo 300 tisíc lidí, poukázaly na potřebu určitých změn v chodu jednotlivých center. Už na konci loňského roku jsme začali pracovat na návrhu opatření, která by měla zajistit, aby se návštěvníci, u kterých se bohužel poměrně často setkáváme s neukázněností, nedostávali do přímého kontaktu se zvěří ve výbězích. Změny teď dokončujeme, respektive jsme jejich realizaci urychlily, ale bohužel jsme již nebyli schopni zabránit únorovému incidentu s jelenem Standou. O incidentu z konce loňského roku, který byl nafilmován, jsme se totiž dozvěděli až více než dva měsíce po té a nemohli jsme tak přijetím opatřením reagovat dříve. Zveřejnění únorového incidentu si nepřál přímo poškozený turista, nelze tak mluvit o jakémkoliv zatajování informací ze strany parku. Vůči veřejnosti a ochraně zdraví návštěvníků jsme totiž rozhodně nečinní nebyli, neprodleně jsme z bezpečnostních důvodů výběh uzavřeli, o čemž jsme informovali jak přímo v NC Kvilda, tak i na našich velmi navštěvovaných internetových stránkách a facebookovém profilu správy. Co se týká problematiky chovu vlků v Srní, nevíme, jak bohaté zkušenosti s chovem jakýchkoli zvířat pan starosta má, ale pokud by nějaké měl, jistě by věděl, že úhyny, zranění či nutnost utracení zvířete, patří ke každému chovu a ne jen k chovu vlků. To, že došlo k přirozenému úmrtí malých a slabých vlčat z naší smečky, ke zranění a tak i k nutnosti utracení některých jedinců podle instrukcí veterináře, nám pochopitelně žádnou radost nedělá, ale i s těmito problémy se bohužel ve smečce vlků musí počítat. Chov vlků a naše postupy pravidelně řešíme s veterináři a to jak s českými, tak mj. i s odborníky, kteří působí v NP Bavorský les. Způsoby dalšího postupu v chovu vlků jsme např. konzultovali loni s veterinářkou Správy NP Bavorský les a jak nám bylo potvrzeno, ani tam se v průběhu chovu, který tam provozují přes 40 let, nevyhnuli nutnosti utracení některých jedinců.
Veřejnosti, natož starostům Šumavských obcí nic netajíme. Naopak s každým představitelem jednotlivých obcí jsme ve velmi úzkém kontaktu a všechny jejich otázky a problémy se snažíme řešit, co nejrychleji to jde, samozřejmě s ohledem na platnou legislativu. Vždy se jedná o individuální přístup a pokaždé se snažíme najít pro starosty a tak i pro občany šumavských obcí nějaké řešení. Je ale nutné si uvědomit, že Národní park Šumava je jednou z přírodně nejcennějších lokalit nejenom v České republice, ale i ve střední Evropě, což s sebou nese spoustu výhod, ale i některé nevýhody a problémy. Snad všichni starostové to vědí a určitě také podnikatelé, kteří na Šumavě právě díky tomu, že zde existuje Národní park, našli svůj způsob podnikání a zdroj obživy. Šumava je především svým přírodním bohatstvím a divočinou stále větším lákadlem pro turisty, což je zřejmé ze stále rostoucí návštěvnosti a Návštěvnická centra jsou doplňkem, který má veřejnost seznámit s životem zvířat, která zde žijí. K tomuto životu, ať v několikahektarových výbězích, tak i ve volné přírodě, patří jak narození, tak i smrt a bylo by pokrytecké před jedním nebo druhým zavírat oči a myslet si, že to tak nefunguje.
Jan Dvořák, mluvčí Správy NP Šumava
Komentáře
Nejsem odborník na divoké vlky, ale myslím, že divoké vlčí rodiče může mazlení se navoněného pražáka s jejich dětmi hodně rozhodit. Foto zde: https://pt-br.facebook.com/npsumava/posts/10153475282526039