logo Silvarium tisk

Chrudim/ Praha – Prahu navštívil Aj Wej­wej. Prostor před Veletržním palácem oživila jedna z kopií jeho Zvěrokruhu (na dvojici horních snímků). Informace o návštěvě Aj Wej­weje i jeho dílech lze nalézt na stránkách Národní galerie a především na YouTube, kde je možno shlédnout řadu dokumentů a projektů, jako třeba i Sunflower Seeds a její instalaci v londýnské galerii Tate Modern. Pražská výstava se dotýká i tématu umění ve veřejném prostoru a sdílení kultury. Přeneseně pak i tématu kvality veřejných prostor českých měst. Jaká je jejich kvalita?

Umělecké prvky přímo v krajině

Do Prahy zavítá projekt Artscape Norway (dolní trojice snímků), který přibližuje uplatnění drobné architektury, skulpturálních a výtvarných prvků ve veřejném prostoru krajiny Norska. Tedy téma blízké i nám. I tímto způsobem lze rozvíjet péči o kulturní krajinu, zpříjemňovat a zkvalitňovat život v ní, nenásilně ji zpřístupňovat a vytvářet krajinou návštěvnickou infrastrukturu. V Norsku se z tohoto přístupu či životního stylu a vztahu ke krajině vyklubal světový fenomén nejen v architektuře. Konkrétní instalace pro konkrétní místa. Zvyšuje se estetické povědomí o krajině. Projekt Artscape­ Norway je představen na stejnojmenných webových stránkách, výstava je rovněž k vidění v Galerii Jaroslava Fragnera v Praze.

Kozy místo kultury

Když keramické máčky Paula Cumminse obklopily londýnský Tower, vypadalo to, jako když hrad vyrůstá z červeného pole květů uprostřed města. Bývalý příkop ožil k nepoznání. Nejen Chrudim, ale i Pardubice mají kulturu – muzeum a galerii – přímo uprostřed města. To co v Pardubicích vzniklo na valech kolem zámku a v okolí stále nějak tu pardubickou renesanční perlu hyzdí a chtělo by to po těch mnoha letech už nějak dotáhnout. Zdejší realizace mi přijdou pořád na padesát procent. Člověk může být rád za něco nového, ale ne zas tolik, aby o tom z té druhé půlky nepochyboval. A tak místo výstavního prostoru a galerie pod širým nebem, místo kultury uprostřed metropole, tu na kousku zámeckých valů pobíhá ve zbytečném a nevkusném oplocení nějaká koza, na neudržované svahy byly vysázeny další keříčky, doplněno bylo typizované vybavení, sloupy světel trčí z valů k nebi, a když bylo postaveno jedno, uvažuje se o dalším novém parkovišti...
Kultura se zatím odvíjí v těchto smutných dimenzích. Česká města jsou vesměs nudná.

Umění se nemusí schovávat

Výtvarná díla se nemusí schovávat a zavírat po baracích, mohou být součástí života měst a krajiny, života lidí, mohou být užitečná, mohou být součástí vybavenosti a veřejného prostoru. I díla na pomezí architektury a umění se ve svých nesčetných podobách mohou podílet na vzniku krásných míst.

Nevlídná a nudná příměstská krajina

Drobná architektura a vybavenost v krajině a obcích, tedy když tam vůbec nějaká je, má obecně v Česku velmi nízkou úroveň.
Stačí zůstat v Chrudimi a okolí. Na řadě míst vybavení chybí, je to spojeno i s nevlídnou podobou příměstské krajiny a její chybějící obnovou. Když už vybavenost je, odbude se namnoze škaredou typizovanou věcí, která má s prostředím a přírodou společné snad jen to, že je takový výtvor z přírodního materiálu, tedy ze dřeva. Jinak nemívá s místem a jeho duší nic společného. Stačí se projít do Slatiňan, navštívit třešňovku, zajít ke Kočičímu hrádku, navštívit Chlum apod. Něco se opraví a vedle se hned šoupne šeredné typizované lesní odpočívadlo. Co člověk v Česku na svých cestách potká? Škaredé typizované lesní či zahradní stavby, bez invence a vztahu k místu.
Stavby namnoze hyzdící krásná místa a krajinu, místo aby byly její součástí a doplňovaly ji. Málokdo se zamýšlí nad tím, jestli někde vybavení musí být, stejně jako nad tím, jak nejlépe vytvořit harmonický vztah s místem.
Jaký je potenciál Lesů České republiky? Proč jsou bez myšlenek přejímány lesnické "architektonické" standardy? V antikvariátech lze dodnes objevit zaprášená skripta a knihy z první poloviny 20. stol. zabývající se krajinou a lesnickou estetikou v souvislostech udržitelnosti přírodního prostředí, které už tehdy mělo pro tyto úvahy zásadní význam. Možná by lesníci měli oprášit učebnice, stejně jako návrháři odpočívadel u všech těch tzv. cyklotras. Tvůrci altánků a nezbytných informačních tabulí o každé prkotině se stále v dnešním mobilním věku řídí heslem čím víc, tím líp, jeden zahradní altánek a pět informačních tabulí a jeden odpaďáček a ještě pár laviček kolem a ještě jeden stojánek na kolo a ještě parkovišťátko u lesa a tam se to zase vše opakuje... Putování krajinou může mít spoustu rozměrů a odstínů, tenhle zatím moc pěkný není.

Citlivý přístup chybí

Tvůrcům městské a především drobné návštěvnické infrastruktury a vybavenosti v krajině, lze přát citlivější vnímání v Česku devastované kulturní krajiny. I zpřístupnění krajiny, stále ještě ohromného veřejného prostředí, bez plotů a zákazu vstupů, může mít nejen svou estetickou kvalitu, ale může být národní kulturní hodnotou srovnatelnou s dědictvím předchozích dob, včetně té barokní. To by mohla být aspoň pro začátek i nastavená laťka.
Možnosti utváření veřejného prostoru města, venkovní instalace, výtvarně funkční díla a architektonické artefakty, skulpturální počiny s přesahem do městské vybavenosti jsou jedním z témat, ke kterému se stojí zato vracet. Bylo tu před časem zmíněno v souvislosti s pražským projektem pro veřejný prostor Sculpture Line (http://www.sculptureline.
cz/), s projektem Umění ve městě v Českých Budějovicích (http://www.umenivemeste. cz/), s činností "Áček" v Českém Krumlově a jinde (http://aapage.info). Galerie měst pod širým nebem jsou dostupné všem a v souvislostech, které sklepení či sebelepší místnost nenabídne. Dnešní pozvánka do Prahy je tedy vítaným pokračováním.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě