Přihlásit

Martan (SPO): Boj se suchem a bio-sluníčkáři souvisí (parlamentnilisty.cz)

Kandidáti ve volbách do PS prý využívají strachu lidí k získávání voličů - např. o vodu. Mají to však podloženo: dle veřejných map sucha byla Šumava a Jižní Morava v září 2017 nejsuššími regiony v ČR.

Je paradoxní, že na Šumavě, kde 80 procent území tvoří lesy, je větší sucho, než v méně lesnatých krajích. Proč? Nejdříve si připomeňme suchou Šumavu v číslech. V lesích státu za existence národního parku je rozloha suchých lesů a takzvaných holin, kde stromy uschly následkem kůrovce, celkem 26 515 hektarů. To je 54 procent rozlohy celého území Národního parku Šumava. Takové území má malou či žádnou schopnost zadržovat srážky. Přitom ekologické by bylo, aby toto číslo nebylo 54 procent, ale 20 procent.

Uvedenou ekologicko-vodní katastrofu způsobili naivní lidé, pro něž jsem zavedl výstižný název "bio-sluníčkáři" (je to odnož "multikulti-sluníčkářů", kteří budou pomáhat i těm, kteří je chtějí zabít). Jsou to lidé s psychologickými rysy vzdálenějšími od reality a s hloupým optimismem. Každý reálně myslící člověk ví, že zelené, husté a vzrostlé lesy zadržují více vody, než lesy suché nebo ve stádiu nízkého zeleného mlází. Petice v předstihu upozorňovala na to, co se stane Byl jsem iniciátorem "Petice NE - ohrožení zdrojů vod pro Volarsko - Vimpersko - Strakonicko" (vznikla r. 2014). Petici podepsalo 13 000 občanů (typ občana a vědce "bio-sluníčkář" ji žádný nepodepsal).

Petice byla projednána na veřejných slyšeních v obou komorách Parlamentu ČR a na zasedání Senátu. Ačkoliv všechna usnesení byla důvodná a petici podporující, tak poslanci při projednávání novely zákona č. 114/1992, Sb. dali na vědce "bio-sluníčkáře" a eko-fanatiky. V červnu 2017 vyšel tak zákon, který potvrzuje, že lesy na Šumavě mohou bezmezně a beztrestně usychat nadále a že veřejný zájem na ochranu zdrojů vod je jen strašení lidu. Ve stejné době vyšlo nařízení ředitele NP Šumava o dílčích plochách, které zavádí bezzásahový režim na 51 % území parku a tedy cca 12 000 ha doposud zelených lesů je povoleno nechat uschnout v zájmu bio-sluníčkářů. Úsilí lesníků ničí bio-sluníčkáři Lesy ČR, s.p. zastavily úmyslné těžby dřeva, jako opatření, které také přispěje k boji se suchem (od listopadu tak bude u všech vlastníků lesů v ČR). Naopak v Správa NP Šumava nadále úmyslné těžby dřeva provádí. Kácí zelené stromy navzdory tomu, že tam v srpnové vichřici padlo 120 000 kubíků dřeva. Správa parku je totiž financována hlavně z těžby dřeva a aby měla na výplaty, tak musí ročně pokácet cca 150 000 stromů a prodat je za částku cca 200 miliónů Kč.

Samotní ochránci - když jde o peníze na výplaty - tak jim nevadí, že v NP se úmyslně kácet stromy nemají. Je nesprávné, že brzdou boje proti suchu je samotná ochrana přírody. Úsilí lesníků plánují ničit i politické strany Naivní lidé - bio-sluníčkáři nejsou jen v ekologických organizacích, ale i v politických stranách, protože mají ve svých volebních programech následující: TOP 09 požaduje zdvojnásobit plochu národních parků v ČR a tedy i suchých lesů; ANO bude účinněji (více bezzásahově) chránit divokou přírodu; Piráti chtějí prosadit divokou přírodu a tedy velkoplošné suché lesy i mimo národní parky.

Strana Svobodných se zavazuje, že prosadí privatizaci státních lesů. Opačný program mají jiné strany, jako např. Strana Práv Občanů, která odmítá privatizaci státních lesů. Stát si lesy má ponechat ve vlastnictví také proto, neboť chce-li stát dělat velkoplošná opatření na zadržování vody v krajině, tak na to musí mít své pozemky. Návrhy na privatizaci státních lesů jsou zcestné, obdobně jako byla dříve privatizace vodních hospodářství v majetku měst a obcí. Nyní litují, občané platí za kubík vody i 120 Kč a nemohou to ovlivnit. Doufám, že občané v nadcházejících volbách pochopí, že vodní bezpečnost je větší hodnota, než cokoliv jiného.

Petr Martan poradce v lesnictví a životním prostředí,

TZ vydala dne 15. 10. 2017 Komunita pro duchovní rozvoj, o.p.s.

 

Komentáře   

-6 # Máchal 2017-10-18 09:45
Že ony už zase budou volby? To je vždycky Šumava nejzoufalejší, občané nejošizenější a sluníčkáři nejsluníčkářova tější. A autoři článků v novinách mají za jménama závorky se zkratkou.

Samotní ochránci - když jde o peníze na výplaty - tak jim nevadí, že v NP se úmyslně kácet stromy nemají.

To je famózní věta. Jednak hraje na závistivou strunku (kolik takovej ochranář musí mít peněz, mámo, a na úkor Lesa!) Co na tom, že jindy se argumentuje potřebou i v NP v porostech hospodářského charakteru ve středních polohách hospodařit, a je normální a logické z toho financovat provoz a personál (jako ostatně jinde). A že přeměna těchto porostů bez úmyslných zásahů by trvala věky, což je jindy silný argument pro kritiku bezzásahovosti. Inu jak se to kdy hodí.
-1 # Hroch 2017-10-17 21:02
Měl jsem na mysli:... zničena kůrovci...
+8 # Hroch 2017-10-17 18:10
Škoda, že nezažiju ten střet mezi ochránci práv kůrovců a nějakým tím Muammarem al Nasralláhem až vyšle své souvěrce k asanačním zákrokům - pokud ovšem ty lesy nevykácejí pro své potřeby rovnou celé...pokud je ještě dřív nevykácí soudruzi ,,zelených"...
Dosavadní vývoj dává plně za pravdu rozumným lesníkům a přírodovědcům.
Polovina lesů bude zničena a polovina vyplundrována těmi, kterým naši kulturní revolucionáři razili cestu...

Iluze si nelze dělat. Tyto volby už tragedii neodvrátí.

Nicméně - strůjci oné tragedie trestu neujdou.
Stanou se oběťmi svých vlastních špinavostí...

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Moravskoslezský kraj žádá více lesnických odborníků na obcích

Lesnictví

Více odborníků v oblasti lesnictví na obcích s rozšířenou působností, ale například i zjednodušení výběrových řízení na firmy likvidující kůrovcovou kalamitu by mohlo v Moravskoslezském...

Čti dál
V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

V Mnichově byl zahájen lesnický veletrh Interforst 2018

Komerční zpráva

13. mezinárodní veletrh lesního hospodářství a lesní techniky byl 18. 7. zahájen na mnichovském výstavišti. Na veletrhu se představí 450 vystavovatelů z 27 zemí na výstavní...

Čti dál
Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Švédsko trápí nejhorší požáry v moderní historii

Lesnictví

Švédsko sužují kvůli neobvykle suchému a teplému počasí lesní požáry. Nejpostiženější jsou regiony Gävleborg, Jämtland a Dalarna, které leží v centrální části skandinávské země, uvedl...

Čti dál
Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Do výběrového řízení na ředitele LČR se přihlásilo 11 uchazečů

Lesnictví

Do výběrového řízení na generálního ředitele státního podniku Lesy ČR se přihlásilo 11 uchazečů, sdělilo 16. července tiskové oddělení ministerstva zemědělství. Příchod nového ředitele do...

Čti dál

23°C

ČR - aktuální počasí

Breezy

Vlhkost: 56%

Vítr: 40.23 km/h

  • 19 Čec 2018 24°C 16°C
  • 20 Čec 2018 25°C 16°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK PEFC Lesnicko-dřevařská komora ČR

Naše další weby