logo Silvarium tisk

Miroslav SVOBODA        

OD 1. LEDNA 2013 VSTOUPIL V PLATNOST ZÁKON Č. 428/2012 SB., O MAJETKOVÉM VYROVNÁNÍ S CÍRKVEMI A NÁBOŽENSKÝMI SPOLEČNOSTMI.

TY SE, PODLE TOHOTO ZÁKONA, STALY TZV. OPRÁVNĚNÝMI OSOBAMI, ZATÍMCO STÁTNÍ POZEMKOVÝ ÚŘAD, LESY ČR A DALŠÍCH ZHRUBA DVACET INSTITUCÍ A ORGANIZACÍ JSOU TZV. POVINNÝMI OSOBAMI, KTERÉ MAJÍ ZA ÚKOL PŘEVÉST POŽADOVANÉ POZEMKY NA OPRÁVNĚNÉ OSOBY V PŘÍPADĚ, ŽE JEJICH NÁROKY BUDOU UZNÁNY A DOJDE K DOHODĚ MEZI OPRÁVNĚNÝMI A POVINNÝMI OSOBAMI.

Podle tohoto zákona je státní institucí, která je pověřena požadavky oprávněných osob na vydání zemědělských nemovitostí přezkoumávat a řešit, Státní pozemkový úřad. O tom, jak vypadá současná situace, jsme hovořili s Mgr. Vojtěchem Weisem, náměstkem ústřední ředitelky Státního pozemkového úřadu pro úsek majetkového vyrovnání a privatizaci.

* Od 1. ledna 2013 vstoupil v platnost zákon č. 428/2012 Sb., o majetkovém vyrovnání s církvemi a náboženskými společnostmi. V rámci majetkového vyrovnání je vydáván majetek, ke kterému přísluší právo hospodařit Státnímu pozemkovému úřadu, Lesy ČR a další instituce. Zhruba před rokem jsem na toto téma dělal rozhovor s předchozím ředitelem JUDr. Petrem Šťovíčkem. Co se za tento rok změnilo a jak vypadá současný stav v této oblasti?

V průběhu loňského roku byly Státnímu pozemkovému úřadu a dalším povinným osobám zasílány výzvy oprávněných osob k vydání zemědělských nemovitostí. V souvislosti s procesem vyhodnocování jednotlivých výzev ze strany SPÚ nelze opominout fakt, že v průběhu roku 2013, i přes vznik nové agendy spočívající v řešení otázek vyplývajících ze zákona o majetkovém vyrovnání, došlo k zásadnímu snížení počtu zaměstnanců SPÚ. Konkrétně jich bylo propuštěno 381 z přibližně 1500. V měsících květnu a červnu letošního roku se nám podařilo zajistit přijetí 130 nových zaměstnanců, kteří byli dislokováni v rámci jednotlivých krajských pracovišť, kde se podílejí zejména na procesu majetkového vyrovnání. Pouze 4 nově přijatí zaměstnanci byli zařazeni na ústředí SPÚ.

* Mimochodem, v lednu 2013 se Státní pozemkový úřad, Lesy ČR a Česká biskupská konference dohodly na společné výzvě k vydávání majetku. Dá se říci, s odstupem jednoho a půl roku, že je tato výzva vcelku ze strany všech zúčastněných plněna, nebo se v průběhu doby vyskytly nějaké zádrhele a proč?

Státní pozemkový úřad spolupracuje nejen s Českou biskupskou konferencí, ale i s mnoha dalšími zástupci oprávněných osob. Od 1. května 2014, kdy jsem nastoupil do úřadu, jsem absolvoval celou řadu setkání s těmito zástupci a obecně mohu konstatovat, že všechna tato jednání byla vedena z obou stran velmi korektně a konstruktivně.

* Četl jsem, že v loňském roce církve podaly 4152 žádostí o vydání 89 308 pozemků a 1708 staveb, přičemž největší část těchto žádostí připadá na váš Státní pozemkový úřad a Lesy ČR. Co z toho bylo vydáno a co nikoliv a z jakého důvodu?

K 31. červenci 2014 evidoval Státní pozemkový úřad celkem 5985 výzev k vydání 118 344 pozemků a 1867 staveb. Výzvy evidujeme jak z pozice povinné osoby, která má nemovité věci vydat, tak i z pozice správního orgánu, který má rozhodovat o vydání zemědělských nemovitých věcí, které jsou v držení jiných povinných osob. Z pohledu SPÚ jako osoby povinné lze z výše uvedených čísel identifi kovat 3267 výzev, které byly doručeny oprávněnými osobami SPÚ jakožto osobě povinné. Těmito výzvami je požadováno vydání 67 344 pozemků a 422 staveb.

* K posouzení žádostí o vydání byla zákonem určena půlroční lhůta. Vyskytly se informace, že některé politické strany by rády tuto lhůtu prodloužily na rok. Je, podle odborníků z vašeho úřadu, tato půlroční lhůta příliš krátká, nebylo by skutečně lepší ji na rok prodloužit, či si myslíte, že se dá v tak složité situaci, jako je posuzování různých listinných podkladů, všechno stihnout?

Státní pozemkový úřad, resp. jednotlivá krajská pracoviště, která bezprostředně realizují jednotlivá ustanovení zákona č. 428/20012 Sb., pracují ve lhůtách daných tímto zákonem. Povinností úřadu je, aby se s danou situací vypořádal tak, aby tyto lhůty byly dodrženy, ale současně nedošlo k porušení zákonných podmínek nezbytných k vydání požadovaného majetku. Vzhledem k tomu, že Státní pozemkový úřad vydává státní majetek, a to nevratně, naším prvořadým úkolem je postupovat velmi pečlivě tak, aby rozhodnutí o schválení nebo neschválení dohody, případně rozhodnutí o vydání, či nevydání bylo nezpochybnitelné a v souladu se zákonem. Jedná se tedy o velice časově náročný proces.

* Církve dávají prostřednictvím médií veřejně najevo, že ve sporných případech dají tyto záležitosti k soudu, aby soudy rozhodly. Z toho může být i určitá právní bitva. V případě, že by se tyto určité, konkrétní případy týkaly i Státního pozemkového úřadu, jak je váš úřad připraven - po právní stránce - hájit zájmy státu?

V případě jakékoliv výzvy oprávněné osoby nelze vyloučit, že se oprávněná osoba, pokud její žádost nebude vyřešena podle jejího očekávání, obrátí na soud. Zákon tuto situaci předpokládá a SPÚ považuje tento postup za zcela standardní.

V RÁMCI CÍRKEVNÍCH RESTITUCÍ PŘEDPOKLÁDÁME, ŽE PODSTATNÁ ČÁST ZEMĚDĚLSKÝCH NEMOVITOSTÍ BUDE DO KONCE ROKU VYDÁNA OPRÁVNĚNÝM OSOBÁM.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě