logo Silvarium tisk

Praha 19. února (ČTK) - Generální ředitel Lesů České republiky (LČR) Daniel Szórád se obává, že by společnost ITTI mohla státní firmě znemožnit používání vlastního webu a dalších aplikací. LČR vypověděly smlouvu s firmou z oblasti informačních technologií loni v srpnu, ta se s nimi bude pravděpodobně soudit. ITTI je nástupnickou společností firem, které figurují v podezřelých zakázkách pro LČR z předchozích let. Zakázky vyšetřuje policie. Je kvůli nim obviněno několik lidí. Společnost ITTI tvrzení státního podniku odmítá, LČR podle ní není ve využívání softwaru nijak omezena.

"Může se stát, že budeme ve velmi krátké době čelit atakům od této firmy (ITTI)," řekl Szórád. Smlouvy uzavřené v minulosti byly podle něj nastaveny tak, že LČR platily dodavatelům ohromné částky pouze za servis, vlastnická práva zůstala dodavateli. "Ve skutečnosti zjišťujeme, že naše není vlastně vůbec nic," podotkl.

ITTI podle Szóráda vypovězení spolupráce velmi nelibě nese, státní podnik napadá a pravděpodobně se s ním bude chtít soudit. "Oni tvrdí, že všechno, co kdy do firmy dodali, je jejich autorské právo a my nemáme právo to používat," uvedl ředitel. "Takže my nemáme dneska právo používat náš web, protože to je jejich design, my nemáme právo používat datovou službu, spisovku," dodal.

S tím ITTI zásadně nesouhlasí. Lesy ČR podle firmy nejsou ve využívání software nijak omezeny a pokud neporuší jinou smluvní či zákonnou limitaci při užívání autorských děl, žádné zásahy z její strany nehrozí, sdělila firma ČTK. ITTI zároveň zdůraznila, že s někdejšími údajně předraženými zakázkami ve státním podniku nemá žádnou spojitost.

Podle Szóráda se nejedná z pohledu účetního a výrobního pro chod podniku o nejdůležitější věci. Paralyzace webu na základě soudního zákazu by však například mohla narušit transparentnost státní firmy, která by nemohla na svém webu například zveřejnit zadání veřejné zakázky.

Protikorupční policie obvinila koncem ledna v souvislosti s veřejnými zakázkami LČR na informační technologie čtyři osoby. Za legalizaci výnosů z trestné činnosti hrozí obviněným tři až osm let vězení nebo propadnutí majetku. Lesy ČR nevylučují, že jim ze zakázek na informační technologie vznikla škoda. Zakázky si chtějí nechat posoudit znaleckým posudkem.

Z právní kvalifikace skutku vyplývá, že obvinění podle policie působili jako organizovaná skupina a jejich údajná trestná činnost se týkala částky přesahující pět milionů korun. Podle serveru Aktuálně.cz byly údajně tendry předražené zhruba o 300 milionů korun, které prý putovaly do zahraničních společností a přes švýcarské banky se vracely zpět do Česka.

Aktuálně.cz uvedlo, že mezi obviněnými jsou podnikatelé z firem, které se měly na zakázkách pro Lesy ČR podílet. Konkrétně Jiří Pantoflíček, Michal Kříž, Martin Štufi a lobbista ČSSD Jiří Hart. Trestní stíhání se údajně týká zakázek za více než miliardu korun, které od státního podniku dostaly v letech 2008 a 2009 firmy dynn a Time Import. Šéf firmy dynn Pantoflíček už v roce 2012 všechna podezření odmítl.

Nové vedení Lesů ČR v čele ze Szórádem, který řídí firmu od loňského jara, všechny pochybné servisní a jiné smlouvy vypovědělo a nahradilo je efektivnějším řešením, uvedl již dříve tehdejší mluvčí firmy Zbyněk Boublík.

Všechna práva a povinnosti vyplývajících z původních smluv uzavřených s firmami dynn a Time Import byly na přelomu roku 2014 převedeny na ITTI, s.r.o, coby právního nástupce.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě