logo Silvarium tisk

(njt)        

Darkhan/Trutnov – Rozlohou patří Mongolsko k největším státům světa a Česká republika, resp. Československo s ním má dlouhodobě dobré vztahy. Ty pokračují dosud a stranou nezůstává ani region Krkonoš.

Vzájemná pomoc

Po dubnové návštěvě ministryně životního prostředí a zeleného rozvoje Sanjaasuren Oyun v České republice i v Trutnově, zavítali čeští politici do Mongolska. Delegace výboru pro životní prostředí, jemuž předsedá trutnovský poslanec Robin Bohnisch, navštívila také Zemědělský, výzkumný a výcvikový institut pro rostlinnou vědu Zemědělské univerzity v Darkhanu. Škola podepsala vloni Memorandum o porozumění s trutnovskou Českou lesnickou akademií. Impulz k těsnější spolupráci dala cesta českých lesnických odborníků do Mongolska, jíž se zúčastnil také pedagog trutnovské „lesárny” Mikuláš Říha. Exkurzi v lesnické škole v Trutnově pak zahrnula do svého dubnového programu v Česku i ministryně Oyun.

Spolupráce obou škol by měla vyústit ve zkvalitnění a rozšíření výuky lesnických oborů nejen na univerzitním pracovišti v Darkhanu, ale také na lesnickém učilišti v Sukhbaataru na severu Mongolska při hranici země s Ruskou federací. První větší delegace trutnovských lesáků se do Země modrých nebes, jak se Mongolsku oprávněně přezdívá, vypraví na podzim.

Lesů mají dost

„Mongolsko známe jako krajinu stepí a pouště Gobi, ve skutečnosti má ale tato země, třikrát větší než Francie, přes 17,5 milionu hektarů lesů. Česká republika má ve srovnání s tím jen něco přes 2,7 milionu hektarů,” uvedl Robin Bohnisch. „Samozřejmě to porovnání vypadá úplně jinak v relativních číslech, v lesnatosti jasně vede Česko s 34 procenty zalesněného území, zatímco Mongolsko pokrývají lesy jen z 11 procent,” upřesnil poslanec a také absolvent trutnovské lesnické školy.

Českou poslaneckou delegaci, kterou vedl místopředseda sněmovny Petr Gazdík, přijal v Darkhanu ředitel univerzitního institutu profesor Noov Bayarsukh. Zemědělský institut ve městě situovaném asi 220 kilometrů severně od Ulanbátaru je špičkové vědecké pracoviště, které intenzivně rozvíjí spolupráci s řadou podobných institucí po celém světě. Nejen s pomocí moderní laboratorní techniky se zde pracuje na řadě výzkumných projektů.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě