Přihlásit

Lesníci obnoví na Šumavě za 88 milionů Želnavský smyk (ČTK)

Horní Planá (Českokrumlovsko) 19. července (ČTK) - Vojenské lesy a Lesy ČR obnoví takzvaný Želnavský smyk, technickou památku, která historicky spojovala Schwarzenberský plavební kanál s Vltavou. Je součástí vodní cesty, kterou se šumavské dříví plavilo až do Prahy. Půjde o investici za téměř 88 milionů Kč, velkou část nákladů pokryje dotace z programu Interreg V-A. Práce začnou před koncem letošního roku, skončit by mohly na jaře 2021. Jde o dosud největší investiční akci Vojenských lesů. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informoval mluvčí Vojenských lesů ČR Jan Sotona.

Jde o dosud nepřístupnou část Schwarzenberského kanálu, více než tři a půl kilometru dlouhý úsek. Oprava je součástí česko-rakouského projektu, jehož cílem je zachovat a zlepšit stav plavebního kanálu a rašeliniště Bavorské nivy v Rakousku. Chystá se i obnova další části Schwarzenberského plavebního kanálu od bývalé osady Růžový vrch až po státní hranici.

Želnavský smyk, nazývaný také Novopecký smyk, je historické vodní dílo vybudované společně se Schwarzenberským kanálem. Z něj se odděluje na hranici Národního parku Šumava v místě zvaném Klápa a odvádí vody do Vltavy u dnešní Nové Pece. Tři a půl kilometru dlouhá vodní cesta má podle Sotony dlouhé přímé úseky a mírné zatáčky, aby po ní bylo možné plavit celé kmeny stromů. Tvořila jej technologie nasucho skládaných kamenných desek.

"Oprava a obnova navazuje na nedávno dokončenou rekonstrukci Schwarzenberského plavebního kanálu. Želnavský smyk je součástí soustavy plavebních kanálů, které byly prohlášeny národní kulturní památkou, je připomínkou naší lesnické historie, kterou chceme do šumavské krajiny vrátit. V lesnickém hospodaření jej již nevyužijeme, přesto se těším, až po dokončení opravy touto historickou cestou v rámci slavnostního otevření nějaké dřevo splavíme," uvedl ředitel Vojenských lesů Josef Vojáček.

Do roku 2021 opraví lesníci i část koryta Otovského potoka a toku Světlá. Podél dosud nepřístupné části Schwarzenberského plavebního kanálu i Otovského potoka postaví i 700 metrů dlouhou přístupovou cestu, jak řekl Tomáš Pospíšil, pověřený vedením státního podniku Lesy ČR.

Vojenské lesy se snaží vracet do šumavské krajiny i někdejší drobná vodní díla. Většinou jde o malé rybníčky u zaniklých šumavských obcí nebo lesní nádrže pro plavení dříví, takzvané klausy v povodí Blanice.

Vojenské lesy a statky ČR jsou státním podnikem s devadesátiletou historií. Na Šumavě spravují Vojenský újezd Boletice i přírodní lokalitu mezi Novou Pecí a Lipnem, přiléhající k Národnímu parku Šumava. Státní Lesy ČR obhospodařují přes 1,3 milionu hektarů lesního majetku.

Komentáře   

+2 # najše 2018-07-23 09:25
Nádhera ! Jelikož je Želnavský smyk napojen na Schwarzenberský kanál, který teče větší částí v NP Šumava, bylo by ještě dobré více zahrnout Správu NP. V NP by mohli dokonce zcela upřednostnit dopravu dříví z daných úseků po vodě, alespoň by se trochu vyřešilo to trapné dilema, co mají. Máme kanál nechat přirozeně zpustnout, jak nám velí ochrana přírody (či spíše zelená ideologie), nebo ho máme stále opravovat, jak nám velí ochrana kulturní památky. Formou skanzenu by to bylo super: makáš na kanále dostaneš příplatek a budeš chodit místo helmy, pod kterou jsem zpocenej jako prase jenom v tyroláčku na vlastní riziko - stačí vymyslet rozumnou dotovanou cenu. Lesu a lidem v lese zdar !

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Čeští a slovenští lesníci si připomněli 100 let od vzniku Československa

Čeští a slovenští lesníci si připomněli 100 let od vzniku Československa

Lesnictví

Slovenští a čeští lesníci si 16. a 17. října na Sliači a v Černém Balogu připomněli 100. výročí vzniku Československa. Na mezinárodní konferenci věnované lesnictví...

Read more
Hradecký kraj dá vlastníkům lesů peníze boj s kůrovcem

Hradecký kraj dá vlastníkům lesů peníze boj s kůrovcem

Lesnictví

Královéhradecký kraj chce malé vlastníky lesů finančně motivovat k rychlé likvidaci dříví napadeného kůrovcem. Těžbu a přiblížení kůrovcových stromů k asanaci kraj podpoří dotací 150...

Read more
SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

SVOL žádá ministra Tomana, aby sehnal peníze na ztráty lesníků

Lesnictví

Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR (SVOL) vyzvalo ministra zemědělství Miroslava Tomana (za ČSSD), aby požádal vládu a Sněmovnu o peníze na úhradu...

Read more
Rozhovor s Josefem Vojáčkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Rozhovor s Josefem Vojáčkem, generálním ředitelem Lesů ČR

Lesnictví

Rozsáhlý rozhovor redakce Lesnické práce s Josefem Vojáčkem se uskutečnil jen dva týdny po jeho nástupu do čela podniku. Odpovědi ukazují realistické hodnocení současné situace...

Read more

10°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 96%

Vítr: 6.44 km/h

  • 20 Říj 2018 15°C 5°C
  • 21 Říj 2018 12°C 3°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby