Přihlásit

Lesníci obnoví na Šumavě za 88 milionů Želnavský smyk (ČTK)

Horní Planá (Českokrumlovsko) 19. července (ČTK) - Vojenské lesy a Lesy ČR obnoví takzvaný Želnavský smyk, technickou památku, která historicky spojovala Schwarzenberský plavební kanál s Vltavou. Je součástí vodní cesty, kterou se šumavské dříví plavilo až do Prahy. Půjde o investici za téměř 88 milionů Kč, velkou část nákladů pokryje dotace z programu Interreg V-A. Práce začnou před koncem letošního roku, skončit by mohly na jaře 2021. Jde o dosud největší investiční akci Vojenských lesů. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informoval mluvčí Vojenských lesů ČR Jan Sotona.

Jde o dosud nepřístupnou část Schwarzenberského kanálu, více než tři a půl kilometru dlouhý úsek. Oprava je součástí česko-rakouského projektu, jehož cílem je zachovat a zlepšit stav plavebního kanálu a rašeliniště Bavorské nivy v Rakousku. Chystá se i obnova další části Schwarzenberského plavebního kanálu od bývalé osady Růžový vrch až po státní hranici.

Želnavský smyk, nazývaný také Novopecký smyk, je historické vodní dílo vybudované společně se Schwarzenberským kanálem. Z něj se odděluje na hranici Národního parku Šumava v místě zvaném Klápa a odvádí vody do Vltavy u dnešní Nové Pece. Tři a půl kilometru dlouhá vodní cesta má podle Sotony dlouhé přímé úseky a mírné zatáčky, aby po ní bylo možné plavit celé kmeny stromů. Tvořila jej technologie nasucho skládaných kamenných desek.

"Oprava a obnova navazuje na nedávno dokončenou rekonstrukci Schwarzenberského plavebního kanálu. Želnavský smyk je součástí soustavy plavebních kanálů, které byly prohlášeny národní kulturní památkou, je připomínkou naší lesnické historie, kterou chceme do šumavské krajiny vrátit. V lesnickém hospodaření jej již nevyužijeme, přesto se těším, až po dokončení opravy touto historickou cestou v rámci slavnostního otevření nějaké dřevo splavíme," uvedl ředitel Vojenských lesů Josef Vojáček.

Do roku 2021 opraví lesníci i část koryta Otovského potoka a toku Světlá. Podél dosud nepřístupné části Schwarzenberského plavebního kanálu i Otovského potoka postaví i 700 metrů dlouhou přístupovou cestu, jak řekl Tomáš Pospíšil, pověřený vedením státního podniku Lesy ČR.

Vojenské lesy se snaží vracet do šumavské krajiny i někdejší drobná vodní díla. Většinou jde o malé rybníčky u zaniklých šumavských obcí nebo lesní nádrže pro plavení dříví, takzvané klausy v povodí Blanice.

Vojenské lesy a statky ČR jsou státním podnikem s devadesátiletou historií. Na Šumavě spravují Vojenský újezd Boletice i přírodní lokalitu mezi Novou Pecí a Lipnem, přiléhající k Národnímu parku Šumava. Státní Lesy ČR obhospodařují přes 1,3 milionu hektarů lesního majetku.

Komentáře   

+2 # najše 2018-07-23 09:25
Nádhera ! Jelikož je Želnavský smyk napojen na Schwarzenberský kanál, který teče větší částí v NP Šumava, bylo by ještě dobré více zahrnout Správu NP. V NP by mohli dokonce zcela upřednostnit dopravu dříví z daných úseků po vodě, alespoň by se trochu vyřešilo to trapné dilema, co mají. Máme kanál nechat přirozeně zpustnout, jak nám velí ochrana přírody (či spíše zelená ideologie), nebo ho máme stále opravovat, jak nám velí ochrana kulturní památky. Formou skanzenu by to bylo super: makáš na kanále dostaneš příplatek a budeš chodit místo helmy, pod kterou jsem zpocenej jako prase jenom v tyroláčku na vlastní riziko - stačí vymyslet rozumnou dotovanou cenu. Lesu a lidem v lese zdar !

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

SVOL žádá podporu vlastníků lesů při schvalování rozpočtu

SVOL žádá podporu vlastníků lesů při schvalování rozpočtu

Lesnictví

Ve středu 19. prosince začne v Poslanecké sněmovně závěrečné projednávání vládního návrhu zákona o státním rozpočtu na rok 2019. Co přinese lesům? Sdružení vlastníků obecních a...

MZe a LČR představily strategii boje s kůrovcovou kalamitou pro rok 2019

MZe a LČR představily strategii boje s kůrovcovou kalamitou pro rok 2019

Lesnictví

Aktualizováno o stanovisko ALDP a LDK. Video v článku! Ministerstvo zemědělství (MZe) připravilo na příští rok balíček mimořádných opatření na řešení kůrovcové kalamity a jejích následků...

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

KŮROVCOVÁ MAPA - podívejte se, kde u vás hrozí šíření kůrovců

Lesnictví

Kůrovcová mapa představuje zcela nový způsob využití satelitních snímků v boji s kůrovcovou kalamitou. Na portálu www.kurovcovamapa.cz, určeném zejména lesnickému provozu, jsou zobrazeny plochy, kde...

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Předplatné Lesnické práce a Světa myslivosti

Lesnictví

Udělejte sobě nebo svým blízkým o Vánocích radost celoročním předplatným časopisu Lesnická práce nebo Svět myslivosti. Dárkové certifikáty rozesíláme elektronicky – dárek tedy můžete vyřešit...

1°C

ČR - aktuální počasí

Zataženo

Vlhkost: 77%

Vítr: 24.14 km/h

  • 19 Pro 2018 2°C 0°C
  • 20 Pro 2018 3°C 0°C

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby