Přihlásit

Kvůli kůrovci se bude kácet v přírodní rezervaci u Doks (MF Dnes)

DOKSY Povolení kácet vydala na území národní přírodní rezervace Břehyně - Pecopala Agentura ochrany přírody a krajiny. Důvodem je zamoření lýkožroutem smrkovým a lesklým.

Brouk napadl smrkové monokultury v části rezervace přiléhající k Břehyňskému rybníku v oblasti v takzvaném kulturním lese, tedy lese založeném lidmi za účelem produkce dřeva.

Podle šéfa Správy CHKO Kokořínsko – Máchův kraj Ladislava Pořízka musí z lesa zmizet pět tisíc kubíků zasaženého dřeva.
„Jsou to stovky smrků. Zásahy proti kůrovci jsme tam prováděli už loni, ale vlivem suchého počasí došlo k dalšímu poklesu spodních vod a situace se ještě zhoršila," uvedl Pořízek.

Cílem je uchránit mnohem vzácnější rašelinné podmáčené smrčiny v jižní části území, kde se netěží. „To jsou velmi cenné původní smrčiny. Pokud se nám kůrovec dostane až sem, může dojít ke zničení přirozených smrkových porostů a narušení celé rezervace," varoval Pořízek.

Kůrovec napadá téměř výhradně suchem stresované stromy. Pořízek podobné zásahy v rezervaci nepamatuje. „Je to z naší strany poslední pokus, jak zabránit kůrovci, aby se dál šířil. Pokud neuspějeme, postrádá smysl další kácení a les ponecháme přírodním procesům," naznačil ředitel CHKO.

Kácení proběhne ve dvou fázích, první běží do 10. února, druhá končí 15. března. Musí se to stihnout před příchodem jara, dokud kůrovec ve dřevě přezimuje. Pokud by nastalo velmi časné a teplé jaro, vylíhne se dřív a dokáže se za sezonu až čtyřikrát rozmnožit, ačkoliv starší učebnice uváděly maximálně tři cykly.

Břehyně - Pecopala je prvním místem na severu Čech, kde se před pěti lety objevili vlci. Dodnes tu žije jejich smečka. Kácení se musí stihnout předtím, než porodí mladé. Pak by je mohly motorové pily a technika rušit.
Kácení v národní přírodní rezervaci však Ladislav Pořízek nevnímá striktně negativně.
„Příroda nám tím naznačuje, na kterém místě ještě člověk může pěstovat smrk. Ukazuje se, že naši předci, kteří je tu sázeli, to ještě nevěděli a my se s tím musíme vypořádat," dodal.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Kraj Vysočina dá na boj s kůrovcem 100 mil. Kč

Kraj Vysočina dá na boj s kůrovcem 100 mil. Kč

Lesnictví

Kraj Vysočina hodlá letos dát na opatření související s kůrovcovou kalamitou v lesích a suchem ze svých rezerv 100 milionů korun. Krajská rada 16. 4...

LOS: Situace s kůrovcem je extrémně složitá, rezignovat však nesmíme

LOS: Situace s kůrovcem je extrémně složitá, rezignovat však nesmíme

Lesnictví

Kůrovcová kalamita dosáhla v roce 2018 zcela extrémního rozsahu a rovněž prognóza pro rok 2019 je nepříznivá. Hlavní prioritou pro zpomalení šíření kůrovce musí být...

KŮROVCOVÉ INFO pro rok 2019 spuštěno, přidejte se i vy!

KŮROVCOVÉ INFO pro rok 2019 spuštěno, přidejte se i vy!

Lesnictví

Sezóna aktivní ochrany proti kůrovcům a dalším hmyzím škůdcům právě začíná. Projekt KŮROVCOVÉ INFO (www.kurovcoveinfo.cz) vstupuje do čtvrtého roku provozu. Aplikace je již připravena na...

Aktuální stav kůrovcové kalamity pohledem lesníků v regionech

Aktuální stav kůrovcové kalamity pohledem lesníků v regionech

Lesnictví

Aktualizováno. Jaro, jehož se letos většina lesníků obává, je na většině území Česka v plném proudu. Hrozba sucha je bohužel opět aktuální a rojení kůrovců...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby