Přihlásit

Kvůli kůrovci se bude kácet v přírodní rezervaci u Doks (MF Dnes)

DOKSY Povolení kácet vydala na území národní přírodní rezervace Břehyně - Pecopala Agentura ochrany přírody a krajiny. Důvodem je zamoření lýkožroutem smrkovým a lesklým.

Brouk napadl smrkové monokultury v části rezervace přiléhající k Břehyňskému rybníku v oblasti v takzvaném kulturním lese, tedy lese založeném lidmi za účelem produkce dřeva.

Podle šéfa Správy CHKO Kokořínsko – Máchův kraj Ladislava Pořízka musí z lesa zmizet pět tisíc kubíků zasaženého dřeva.
„Jsou to stovky smrků. Zásahy proti kůrovci jsme tam prováděli už loni, ale vlivem suchého počasí došlo k dalšímu poklesu spodních vod a situace se ještě zhoršila," uvedl Pořízek.

Cílem je uchránit mnohem vzácnější rašelinné podmáčené smrčiny v jižní části území, kde se netěží. „To jsou velmi cenné původní smrčiny. Pokud se nám kůrovec dostane až sem, může dojít ke zničení přirozených smrkových porostů a narušení celé rezervace," varoval Pořízek.

Kůrovec napadá téměř výhradně suchem stresované stromy. Pořízek podobné zásahy v rezervaci nepamatuje. „Je to z naší strany poslední pokus, jak zabránit kůrovci, aby se dál šířil. Pokud neuspějeme, postrádá smysl další kácení a les ponecháme přírodním procesům," naznačil ředitel CHKO.

Kácení proběhne ve dvou fázích, první běží do 10. února, druhá končí 15. března. Musí se to stihnout před příchodem jara, dokud kůrovec ve dřevě přezimuje. Pokud by nastalo velmi časné a teplé jaro, vylíhne se dřív a dokáže se za sezonu až čtyřikrát rozmnožit, ačkoliv starší učebnice uváděly maximálně tři cykly.

Břehyně - Pecopala je prvním místem na severu Čech, kde se před pěti lety objevili vlci. Dodnes tu žije jejich smečka. Kácení se musí stihnout předtím, než porodí mladé. Pak by je mohly motorové pily a technika rušit.
Kácení v národní přírodní rezervaci však Ladislav Pořízek nevnímá striktně negativně.
„Příroda nám tím naznačuje, na kterém místě ještě člověk může pěstovat smrk. Ukazuje se, že naši předci, kteří je tu sázeli, to ještě nevěděli a my se s tím musíme vypořádat," dodal.

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Veletrh WOOD-TEC 2019 se zaměří na digitální výzvy blízké budoucnosti

Veletrh WOOD-TEC 2019 se zaměří na digitální výzvy blízké budoucnosti

Komerční zpráva

Letošní Mezinárodní veletrh pro dřevozpracující a nábytkářský průmysl WOOD-TEC proběhne na brněnském výstavišti od 29. října do 1. listopadu. Už v minulém ročníku se WOOD-TEC...

Rakouští lesníci protestovali na hranici s ČR proti dovozu dřeva

Rakouští lesníci protestovali na hranici s ČR proti dovozu dřeva

Lesnictví

Zhruba pět stovek rakouských lesníků protestovalo 18. 7. na hranici s Českem proti dovozu levného dřeva ze zahraničí. S odvoláním na místní zemědělský svaz o...

Obchodní ředitel LČR K. Vinš skončil, prozatím ho nahradí V. Krchov

Obchodní ředitel LČR K. Vinš skončil, prozatím ho nahradí V. Krchov

Lesnictví

Aktualizováno 19. 7. Obchodní ředitel státního podniku Lesy České republiky (LČR) Karol Vinš (57) v pondělí 8. 7. ve funkci skončil. Učinil tak na vlastní...

Zástupci SVOL lesů žádají o pomoc premiéra

Zástupci SVOL lesů žádají o pomoc premiéra

Lesnictví

Jednání o finanční pomoci vlastníkům lesů pro zvládnutí následků kůrovcové kalamity vláda odložila na 22. července. "Odsouvání problému, nejasnosti kolem pravidel a licitování kolem částky...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby