logo Silvarium tisk

 

Postižených míst na Vsetínsku je dvakrát víc než loni, hlásí je především Beskydy, ale i níže položené porosty. Přispělo k tomu letošní suché a horké léto.

VSETÍN - Ačkoliv podle odborných tabulek ještě o kalamitu nejde, lesníci, kteří denně procházejí kolem oblastí s uschlými smrky, o ní mluví bez okolků. Kůrovec letos na Vsetínsku škodil dvakrát víc než v jiné roky a nechal za sebou spoušť, kterou lidé jen stěží zvládnou do jara zlikvidovat.
Kůrovci, neboli lýkožrouti, řádili především v Beskydech. Kde, to se nemusí nijak zvlášť hledat. Rezavé plochy jsou viditelné i z hlavní silnice při cestě mezi Rožnovem pod Radhoštěm a Bečvami. Nebo směrem na hraniční přechod Bumbálka.
„Mrtvé stromy se objevily velmi výrazně na konci léta,“ potvrdil vedoucí chráněné krajinné oblasti Beskydy František Jaskula.
„V minulých letech, kdy byl kůrovec v takzvaném základním stavu, jsme zpracovávali ve Zlínském kraji napadené stromy v objemu několika set metrů krychlových. Momentálně se toto množství rozrostlo na několik tisíc,“ doplnila mluvčí Lesů České republiky Eva Jouklová.

Boj s broukem?
Takřka nadlidský úkol

Na sčítání škod je ale ještě příliš brzy. Sucho má totiž pokračovat a podle dlouhodobé předpovědi nedokáže doplnit chybějící vláhu do země ani letošní zima. S tím ale člověk lesu nepomůže, takže zbývá jedině důsledná prevence, která dokáže postup brouka alespoň zbrzdit. Možností jsou feromonové lapače, jež během jara chytají dospělé brouky, vyhledávání kůrovcových lokalit a chemické ošetření dřeva. Ačkoliv na podzim už kůrovci přestávají napadat další stromy, dohledat a pokácet všechny ty, které napadli v průběhu července a srpna, bude nadlidský úkol. A času není mnoho. „Snažíme se, aby nejlépe do zimy, ale nejpozději do jarního rojení byly všechny napadené stromy pokáceny a odvezeny z lesa,“ potvrdila Jouklová.

POKRAČOVÁNÍ NA STRANĚ 3 DOKONČENÍ ZE STRANY 1

Nákaza navíc pochopitelně není omezená hranicemi kraje, ve velkém nebezpečí tak jsou lesy na pomezí Zlínského a Moravskoslezského kraje. Tam je totiž situace dlouhodobě nejhorší v zemi.
Podobně zle jsou na tom i Hostýnské vrchy, které do regionu zasahují. „Situace je extrémně špatná a vzhledem k současným klimatickým podmínkám se dá předpokládat, že se ještě zhorší,“ potvrdil mluvčí Arcibiskupství olomouckého Jiří Gračka.
Církev v letošním roce začala přebírat lesy v Hostýnských vrších, především v okolí Rajnochovic a Chvalčova. Jen během léta tam vytěžili už pět tisíc kubíků kůrovcem napadeného dřeva.
Kůrovci ničí smrky, živí se lýkem, které dopravuje živiny a vodu. Zdravý strom se s atakem dokáže vyrovnat, oslabený však usychá a právě v tom je největší problém.
Letošní suché jaro a léto, během něhož se navíc přidala extrémní horka, stromy v lesích oslabily dost zásadně. Kůrovcinaopak takové počasí prospívá, takže se nemusí ani přemnožit, aby dokázal zničit větší kus lesa.
Postupně se kvůli kůrovci mění i způsob práce v lesích.
Dříve se zbytky dřeva a větve, které v lese zbyly po vytěžení dřeva, pálily. Kvůli bezpečnosti a riziku požárů se ale začaly skládat na hromady, jež v lese zůstávaly. Také v nich se ale některé druhy kůrovce množily. Dnes se napadené dřevo z lesa odváží a drtí.

O kůrovcích

* brouci z čeledi nosatcovití * vyskytují se po celém světě * žijí v lýku i dřevě naprosté většiny stromů, také uvnitř ovoce, v semenech, v listech, v dužině větviček i ve stoncích * spolu s dřevokaznými houbami zabíjejí kůrovci miliony stromů * v lesním hospodářství patří k nejznámějším škůdcům lýkožrout smrkový, při přemnožení dokáže poškodit rozsáhlé plochy smrčin, které jsou v našich lesích nejrozšířenější dřevinou

 

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě