logo Silvarium tisk

PRAHA Normálně si kůrovec pochutnává na starších stromech. Ty mladší mu nešmakují. Jenže když je krize, přistoupí k neobvyklému chování i malý škůdce.

Na Vysočině, která nyní kůrovcovou kalamitou trpí nejvíc, staré stromy došly. „Momentálně jsou tam obrovské holiny a stále se rozšiřují. Lýkožrout už tam napadá i dvacetileté stromy. Sebevraždu hladem nespáchá, takže se pouští i do těch mladších," říká v rozhovoru pro LN Petr Zahradník z Útvaru lesní ochranné služby Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. Normálně přitom nejsou pro brouka takhle mladé stromy atraktivní.
To, že je na tom nejhůř právě Vysočina, znamená problém pro kraje, jež kalamitě prozatím jakžtakž odolávaly. Kůrovec se odsud šíří na sever, východ i západ.

Několikátou sezonu trvající sucho sice není jediným důvodem, proč se škůdce tak šíří, je ale významným faktorem. „Uvádí se, že když jsou stromy vitální, až sedmdesát procent populace lýkožrouta smrkového jsou schopny zahubit samy – tím, že je zalijí pryskyřicí. V současnosti je to možná kolem deseti procent," uvádí odborník. Zbytek proto musejí zvládnout lesníci. Jenže pracovních sil se v lesích dlouhodobě nedostává, což nyní prohloubila i koronavirová krize.

Celý rozhovor najdete v LN.

Komentáře  

0 # Vladimír Pelíšek 2020-06-01 22:16
Máme tady dávno nejen l. smrkového, ale i severského a lesklého. Podle některých kujónů k nám zřejmě přitáhli z Šumavy, kam to někteří, pravda, vzali oklikou ze severovýchodu, ale co už! Dnes díky jim masově odchází dvacetiletá či třicetiletá smrkopole v Chřibech, smrkopole ještě před dvěma lety tak tradičně hustá a tmavá, že množství využitelného náletu = 0, takže se musí dělat megadrahé oplocenky a modlit, aby se listnáče ze školek v té výhni na tenké slupičce rychle mineralizující smrkové hrabanky ujaly. Přitom o pár set metrů dál jsou pod postupně uvolňovanými buky tak husté nálety, že jimi nejde projít.
No, tato smrkopole o stáří několika dekád půjdou do kamen, na většině republiky, bude to trvat možná dvě, možná čtyři dekády. A s nimi veškeré, takto zcela zbytečně vynaložené náklady. všechno skončí v těch kamnech, ve smyté půdě, v podzolu prosyceném nerozpustným hliníkem. A vy byste chtěli ještě další peníze od občanů, pánové? Smím vědět, na co? Když si od vás půjčím sto tisíc, se splátkou tři tisíce měsíčně, nebudu schopný splácet a přijdu za vámi, ať mi půjčíte ještě víc, abych byl tím novým dluhem schopný splácet aspoň půlku toho starého - půjčíte mi, nebo mě poženete svinským krokem?

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Může Vám být aplikace ClimRisk užitečná při Vaší péči les?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě