logo Silvarium tisk

VÁCLAV JANOUŠ

Kácení stromů nakažených lýkožroutem v prvních, nejcennějších zónách šumavského národního parku se odkládá minimálně do léta a kácet se nebude ani na ostatních místech. Správě rezervace chybí povolení.

 

ŠUMAVA Ačkoliv ministr životního prostředí Tomáš Chalupa souhlasil, aby se správa šumavského parku pustila do kácení stromů napadených kůrovcem i v prvních zónách, dřevorubci mohou nechat pily v klidu doma. Do lesů zatím nesmějí a od včera je i jasné, že dříve než v polovině léta se stromy kácet nebudou.

Důvod? Správa parku musí sama od sebe získat speciální povolení na kácení. A to nestihne dříve, než ze stromů vyletí kůrovec a napadne další smrky. Jarní rojení, kdy z kůry vylétají lýkožrouti a přelétají na další stromy, které napadají, už totiž začalo. Brouk se tam tak může v klidu rozmnožovat a požírat další stromy.

Stejně jako dřevorubci s pilami byli připraveni po Velikonocích vyrazit do lesů i ekologičtí aktivisté. Už včera ráno však hlásili: Zatím jsme doma, ředitel parku Jan Stráský nemůže začít kácet. „Ve svém rozhodnutí ministr Chalupa nařídil řediteli Stráskému učinit veškerá nutná legislativní opatření v souladu se zákonem. Musí tak nejprve nechat posoudit vliv kácení na vzácnou přírodu. Musí získat i speciální výjimky, jež pro plánované kácení zruší platnost zákona, podle kterého se v národním parku nesmí ničit přírodní ekosystémy,” vysvětlil Jaromír Bláha z Hnutí DUHA.

Nepůjde však jen o pár razítek a papírů. Posudky vlivu na životní prostředí, takzvané EIA, trvají běžně i několik měsíců. Náměstek ředitele parku Tomáš Hlavatý, jehož lidé budou paradoxně samotné správě parku vydávat speciální povolení, potvrdil, že Hnutí DUHA má v postupu pravdu. „Řízení o povolení kácení máme na stole. Ministerstvo ale řeklo, že tím, že správa parku žádá o soubor opatření, tak by mohlo dojít k vlivu na životní prostředí, a proto je třeba zpracovat posudek. Ten může trvat měsíce,” přiznal Hlavatý.

Zjednodušeně řečeno, správa parku si musí nechat zpracovat posudek, zda vykácení dotčených míst udělá menší škody, než když se stromy ponechají napospas kůrovci. Mezi oblastmi, kterých se toto týká, je třeba Ptačí potok, Modravské slatě, Hraničník, Radvanovický hřbet, kaňon Křemelné či hraniční hřeben mezi Poledníkem a Ždánidly.

Hnutí DUHA má nyní důvod k radosti - věří, že posudek vyzní ve prospěch ponechání přírody a ke kácení v cenných lokalitách vůbec nedojde. Každopádně teď na jaře se kácet stromy nestihnou a brouk začal už vylétat.

„Ředitel parku požádá státní správu o udělení výjimek pro kácení v prvních zónách. Vzhledem k lhůtám je už ale jasné, že při jarním rojení zasahovat nebudeme, protože brouk už ze stromů začal vylétat, a kácení by tak bylo zbytečné,” řekl včera odpoledne po poradě vedení rezervace náměstek ředitele Jiří Mánek, který má na starosti ochranu přírody. Zdůraznil, že správa parku si nechala zpracovat i odborný posudek na rozhodnutí ministra. Pro všechny jistoty však rezervace o výjimky požádá.

Správa parku se tak pustí do kácení napadených stromů nejdříve v červenci, těsně před letním rojením kůrovce. V té době by už mohla mít na stole potřebná povolení.

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Poslední komentáře

Anketa

Do jaké míry by se Vás dotklo případné zrušení adaptační platby?

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR Projekt LARIXUTOR

Naše další weby

Sociální sítě