Přihlásit

Kůrovec hatí stavbu sídla Lesů (Hradecký deník)

Hradec Králové – Už třiadvacet milionů korun stála příprava projektu výstavby nového sídla státního podniku Lesy ČR v Hradci Králové. A to i přesto, že největší dřevostavba v republice ještě ani nezačala růst. A růst jen tak nezačne. Se začátkem výstavby sice původně lesníci počítali v dubnu letošního roku, ale čáru přes rozpočet jim udělala loňská kůrovcová kalamita.
Ta zhoršila hospodaření společnosti a odsunula celý projekt budovy za půl miliardy korun na neurčito. „Výstavba nového administrativního centra Lesů ČR byla pozastavena a není rozhodnuto, kdy se s výstavbou začne," nechala se na začátku letošního roku slyšet tisková mluvčí státního podniku Eva Jouklová a dodala, že na přípravu projektu, včetně architektonické soutěže, zpracování projektové dokumentace a inženýrské činnosti, Lesy ČR zatím vynaložily částku 23 milionů korun.
Návrh budovy, která měla do roku 2020 nahradit dosluhující ředitelství a jejíž půdorys má připomínat rozvětvený strom, vzešel před dvěma lety z mezinárodní architektonické soutěže. Vítězný návrh podali architekti Ondřej Chybík a Michal Krištof.

Sami vítězní architekti vycházeli ze symboliky stromu, kdy má budoucí komplex doslova prorůstat lesem.
„Po prohlídce stávajícího areálu jsme se rozhodli prozkoumat nejbližší okolí a cesta nás zavedla po mostě přímo do hradeckého lesa. Byl teplý letní den a kontrast mezi teplotou ve vyhřátém prostředí mezi budovami a vstupem do chladivého lesa byl naprosto zřejmý. Ptali jsme se sami sebe, co nás vlastně nutí pracovat v přehřátém interiéru, když nejlepší by bylo vzít si notebook mezi stromy a pracovat v prostředí plném klidu?" popsali krátce po zveřejnění výsledků mezinárodní soutěže zrod neotřelého nápadu architekti. I oni nyní čekají, zda a kdy se budova začne stavět. Podle Evy Jouklové by však neměli čekat na to, že je Lesy ČR osloví, aby projekt přepracovali a zlevnili: „Projekt zůstal zachovaný ve vysoutěžené podobě, s jeho změnami nepočítáme."

BROUK „SESADIL" ŘEDITELE

Kůrovec Lesům ČR nepřidělal však jen starosti s jejich centrem. Vloni v květnu ministr zemědělství v demisi Jiří Milek (za ANO) odvolal generálního ředitele Lesů ČR Daniela Szóráda. Podle ministra nezvládl podnik řídit, což vyústilo v kalamitu, při níž kůrovec likviduje lesy na velkých územích Moravy i Čech. Pro nedostatek sadby podle ministra navíc není možné stromy vytěžené kvůli kůrovcovi obnovovat. Na začátku loňského září pak ministr zemědělství Jan Toman jmenoval novým ředitelem státního podniku Josefa Vojáčka.

Komentáře   

+2 # Vladimír Pelíšek 2019-01-08 14:38
Existuje jeden takový užitečný vynález moderní doby, který se stále více prosazuje zejména v manažerských pozicích - zatím se označuje převážně anglicky: homeoffice.
Vzhledem k tomu, že pánové a dámy, kteří by v oné budově měli mít své kanceláře, v manažerských pozicích bezesporu pracují, i vzhledem k tomu, že se stále více ukazuje, jak jsou oni pánové a ony dámy odtržení od reálného dění v lese, by asi bylo - nejen - politicky v této době nejvhodnější od podobných projektů ustoupit a ušetřené peníze přilít například na podporu přechodu z pasečného na podrostní způsoby hospodaření, nebo na asanaci důsledků kůrovcové megakalamity - namísto prošení o tyto peníze stát.
Ostatně, LČR jsou státní podnik, tedy v jistém významu firma všech občanů této země, nikoliv soukromá firma zodpovídající se pouze svým majitelům, popř. dozorčí radě.

Takže otázka na ony pány a dámy: - opravdu si myslíte, že je "politicky vhodné" za nynější situace dráždit veřejnost podobně hloupými projekty ještě víc??

Diskuse na serveru Silvarium.cz zůstává přístupná pro všechny čtenáře. Pro vkládání příspěvků je nutná registrace pomocí e-mailu. Pravidla diskusí na Silvarium.cz (Kodex diskutujícího) a stručný návod jak se registrovat naleznete zde.

Hlavní zprávy

Riziko šíření kůrovcové kalamity narůstá i ve vyšších nadmořských výškách

Riziko šíření kůrovcové kalamity narůstá i ve vyšších nadmořských výškách

Lesnictví

V článku naleznete aktuální letecké záběry lesů v ČR. Dopady dlouhodobého sucha a následný rozvoj kůrovcové kalamity jsou již pozorovatelné prakticky na celém území České...

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Obnovu českých lesů podporují osobnosti veřejného i sportovního života

Lesnictví

Do kampaně Lesů ČR s názvem „Sázíme lesy nové generace", která vyvrcholí již 19. října akcí „Den za obnovu lesa", se zapojí mnoho zajímavých osobností...

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Kůrovcové kalamitě se věnoval pořad ČT Byznys Speciál

Lesnictví

Kůrovcová kalamita dopadá na celý dřevozpracující a papírenský průmysl, dál na nábytkářství nebo stavebnictví, výrobu sportovních potřeb nebo lodí. Kvalitní smrkové dřevo vyžaduje například výroba...

Pražská lesnická fakulta otevřela nový Hi-tech pavilon

Pražská lesnická fakulta otevřela nový Hi-tech pavilon

Lesnictví

Se začátkem nového akademického roku otevřela Fakulta lesnická a dřevařská ČZU novou budovu High-tech technologicko-výukového pavilonu. „Jedná se o jediné výukové pracoviště v ČR, které...

Naši partneři

Lesy ČR VLS UHUL ČLS LOS DYAS.EU PEFC LESmedium.SK Lesnicko-dřevařská komora ČR Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o. Agrární komora ČR

Naše další weby